REKLAMA

Trendy jako inspirace pro vánoční interiéry a dekorace 2017

Je to již 11 měsíců, kdy se ve Frankfurtu nad Mohanem v rámci veletrhu Christmasworld 2017 představily trendy na letošní Vánoce. Hlavní tématem tohoto ročníku bylo „Delightful moments“ a samozřejmě přihlédnutí k nejnovějšímu vývoji v oblasti designu, umění, módy a architektury.

Expozice s trendy budila pozornost a nás zajímalo, jaké trendy a témata se zde objevily.

První z nich je Surreal laboratories tedy „Kabinet snů“. Tento směr charakterizují bizarní formy, syntetické barvy a futuristické nápady. Cílem tohoto stylu je vytvoření fascinujícího dekorativního efektu, jež se pohybuje na hranici science fiction a svátečnosti. Tento futuristický trend dokreslují umělé, téměř toxické barvy, vzrušující přehnaná pompéznost, třpytivá pozlátka a hra světla. Najdeme zde řadu transparentních materiálů, mezi vedoucí barvy se řadí odstíny chladné modré a šedé. Hliníkové fólie, plexisklo, latex a doplňující efekty propůjčující materiálům vysoký lesk. Některé povrchy působící jako pěna, důležité jsou i perforace a vystřihované tvary. Futuristické formy vytištěné z 3D tiskárny či vyrobené rukou řemeslného mistra působí téměř nereálně ve spojení s perlami a flitry, křišťálem, porcelánem a sklem s hypermoderními pohledovými vlastnostmi a duhovými efekty.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Druhým z určených stylů je Boho treasuries, v překladu „Pokladnice boho“. Zde dominují fascinující materiály, barvy a vzory spojené s přírodou. Tento trend kombinuje touhu zdobit a obklopovat se luxusem s vášní pro jednoduché a přírodní předměty. Najdeme zde vzory rostlin, květů a listů, které současně evokují období květinového hnutí hippie. Barevná paleta zdůrazňuje kouzlo venkova: dýňová žlutá, hrášková zelená a červená řepa v kombinaci s živočišnými zemitými odstíny jako je jíl, světlý mramorový štěrk a tmavá břidlice. Příroda a 70. léta 20. století poskytují inspiraci pro vzory s oblaky, mozaikami či botanickými a květinovými tisky, perokresbou a nášivkami. Ty jsou pak ideálně doplněny kašmírovými a žakárovými vzory s efekty tapisérie. Prosté materiály jako bavlna, plátno, čiré sklo a hladké dřevo se propojují s luxusně vyhlížejícími brokáty, krajkami, ozdobnými lemovkami a pajetkami, ptačím peřím, sametem, stříbrnými nitěmi a tibetskými ovčími kůžemi.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Třetí z trendů nese název Quiet harmonies „Tichá harmonie“. Pro něj jsou typické jednoduché, hladké materiály, povrchy s čistým vzhledem a neutrálními tóny. Lehký, příjemný dojem není rušen ničím složitým či přehnaným. V souladu s tím jde i barevná škála, která obsahuje čisté neutrální barvy v rozpětí od světlých a tmavých odstínů šedi po teplé tóny bílého smaltu, vanilky a medu. Prosté materiály vysoké kvality mluví sami za sebe. Přírodní len, vlna a bavlna, měkká plst, kašmír a merino ladí s elegantními druhy dřeva, skla, smaltu, keramiky a porcelánu. Tvary zůstávají umírněné a nenápadné. Výsledný efekt tohoto řešení je jednoduchost, redukce, minimalismus, harmonie.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Poslední ze stylů byl pojmenován Playful possibilities tedy „Hravé možnosti“. Zde jsou charakteristické originální kousky vintage a retro vzhledu provázané s moderním designem. Neobvyklé, nekonvenční motivy a postavy se objevují spolu s tradičními motivy a návrhy, které byly interpretovány novým a nekonvenčním způsobem, aby pak společně vytvořily originální efekt. Barevná škála začíná piniovou zelenou, tmavou džínovou modří, korálovou, mléčným odstínem mandarínské žluti a pokračuje šedou, pískovou a tmavě hnědou. Mezi typické materiály patří džínovina ve všech variantách, směsové tkaniny, tvídy a nopkové tkaniny, geometrické vzory a kostka, ale i lakované povrchy, plasty a lisované materiály, přírodní dřevo nebo dřevo napuštěné barvou.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Vybrali jste si, jakým směrem se vaše vánoční výzdoba bude ubírat, nebo zůstanete u tradiční? Oboje je správné, protože během Vánoc nejde o dekorace, ale pocity a příjemné zážitky. A nezapomeňte, trendy nediktují, ale inspirují. Což dodává i Annetta Palmisano, lektorka z Brüder-Grimm-Berufsakademie Hanau:

 „Trendy je možné nahlížet jako nezávislé, uzavřené scénáře, anebo lze využít jednotlivé prvky k načerpání inspirace pro vlastní nápady“.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Interiér si přečtěte

Zdroj: Espen Folgeroe

Ubytování na sjezdovce vzniklo ze staré stáje

I starý dřevěný chlév může mít svou cenu, zvlášť když stojí na místě s výrazným potenciálem pro rozvoj cestovního ruchu. Norští architekti OPA Form dokázali zachovat rustikální charakter objektu tím, ...

Adventní věnec nenechávejte bez dozoru, otevřený oheň v kombinaci s vyschlými větvemi představují velké riziko, Fotolia.com © reeel

Nepodceňujte riziko požáru od adventního věnce

Blíží se další adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme již druhou adventní svíčku. Je dobré si uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. ...

Zdroj: Fotolia.com - poplasen

Jak udržovat a čistit keramické a kamenné povrchy

Kamenné a keramické povrchy najdeme všude kolem nás. Kámen, tradiční a stoletími ověřený materiál, dodává interiérům a exteriérům nezaměnitelnou krásu – keramické dlažby a obklady zase odolný povrch. ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist