REKLAMA
Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Trendy jako inspirace pro vánoční interiéry a dekorace 2017

Je to již 11 měsíců, kdy se ve Frankfurtu nad Mohanem v rámci veletrhu Christmasworld 2017 představily trendy na letošní Vánoce. Hlavní tématem tohoto ročníku bylo „Delightful moments“ a samozřejmě přihlédnutí k nejnovějšímu vývoji v oblasti designu, umění, módy a architektury.

Expozice s trendy budila pozornost a nás zajímalo, jaké trendy a témata se zde objevily.

První z nich je Surreal laboratories tedy „Kabinet snů“. Tento směr charakterizují bizarní formy, syntetické barvy a futuristické nápady. Cílem tohoto stylu je vytvoření fascinujícího dekorativního efektu, jež se pohybuje na hranici science fiction a svátečnosti. Tento futuristický trend dokreslují umělé, téměř toxické barvy, vzrušující přehnaná pompéznost, třpytivá pozlátka a hra světla. Najdeme zde řadu transparentních materiálů, mezi vedoucí barvy se řadí odstíny chladné modré a šedé. Hliníkové fólie, plexisklo, latex a doplňující efekty propůjčující materiálům vysoký lesk. Některé povrchy působící jako pěna, důležité jsou i perforace a vystřihované tvary. Futuristické formy vytištěné z 3D tiskárny či vyrobené rukou řemeslného mistra působí téměř nereálně ve spojení s perlami a flitry, křišťálem, porcelánem a sklem s hypermoderními pohledovými vlastnostmi a duhovými efekty.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Druhým z určených stylů je Boho treasuries, v překladu „Pokladnice boho“. Zde dominují fascinující materiály, barvy a vzory spojené s přírodou. Tento trend kombinuje touhu zdobit a obklopovat se luxusem s vášní pro jednoduché a přírodní předměty. Najdeme zde vzory rostlin, květů a listů, které současně evokují období květinového hnutí hippie. Barevná paleta zdůrazňuje kouzlo venkova: dýňová žlutá, hrášková zelená a červená řepa v kombinaci s živočišnými zemitými odstíny jako je jíl, světlý mramorový štěrk a tmavá břidlice. Příroda a 70. léta 20. století poskytují inspiraci pro vzory s oblaky, mozaikami či botanickými a květinovými tisky, perokresbou a nášivkami. Ty jsou pak ideálně doplněny kašmírovými a žakárovými vzory s efekty tapisérie. Prosté materiály jako bavlna, plátno, čiré sklo a hladké dřevo se propojují s luxusně vyhlížejícími brokáty, krajkami, ozdobnými lemovkami a pajetkami, ptačím peřím, sametem, stříbrnými nitěmi a tibetskými ovčími kůžemi.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Třetí z trendů nese název Quiet harmonies „Tichá harmonie“. Pro něj jsou typické jednoduché, hladké materiály, povrchy s čistým vzhledem a neutrálními tóny. Lehký, příjemný dojem není rušen ničím složitým či přehnaným. V souladu s tím jde i barevná škála, která obsahuje čisté neutrální barvy v rozpětí od světlých a tmavých odstínů šedi po teplé tóny bílého smaltu, vanilky a medu. Prosté materiály vysoké kvality mluví sami za sebe. Přírodní len, vlna a bavlna, měkká plst, kašmír a merino ladí s elegantními druhy dřeva, skla, smaltu, keramiky a porcelánu. Tvary zůstávají umírněné a nenápadné. Výsledný efekt tohoto řešení je jednoduchost, redukce, minimalismus, harmonie.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Poslední ze stylů byl pojmenován Playful possibilities tedy „Hravé možnosti“. Zde jsou charakteristické originální kousky vintage a retro vzhledu provázané s moderním designem. Neobvyklé, nekonvenční motivy a postavy se objevují spolu s tradičními motivy a návrhy, které byly interpretovány novým a nekonvenčním způsobem, aby pak společně vytvořily originální efekt. Barevná škála začíná piniovou zelenou, tmavou džínovou modří, korálovou, mléčným odstínem mandarínské žluti a pokračuje šedou, pískovou a tmavě hnědou. Mezi typické materiály patří džínovina ve všech variantách, směsové tkaniny, tvídy a nopkové tkaniny, geometrické vzory a kostka, ale i lakované povrchy, plasty a lisované materiály, přírodní dřevo nebo dřevo napuštěné barvou.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Vybrali jste si, jakým směrem se vaše vánoční výzdoba bude ubírat, nebo zůstanete u tradiční? Oboje je správné, protože během Vánoc nejde o dekorace, ale pocity a příjemné zážitky. A nezapomeňte, trendy nediktují, ale inspirují. Což dodává i Annetta Palmisano, lektorka z Brüder-Grimm-Berufsakademie Hanau:

 „Trendy je možné nahlížet jako nezávislé, uzavřené scénáře, anebo lze využít jednotlivé prvky k načerpání inspirace pro vlastní nápady“.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Kyrre Sundal, Nadia Norskott

Dřevěná chata na strmém svahu. Ypsilonka je ztracená v lese

Chata Ypsilonka, Y cabin, stojí na poměrně strmém úbočí, v jistém odstupu od norského městečka Ringerike. Vykukuje zpoza borovic, a za sebou nechává masiv pohoří Vikerfjell. Její exteriér harmonicky splývá s okolím. Je vestavěná s ohledem na životní prostředí i peněženku majitele.

Foto: Michal Tartal

Dřevostavba jako hora v Mošovicích. Inspirací byla dřevěná stodola

Snížené přízemí a netradiční rozmístění místností v dispozici, dvoutvářná kombinace výrazem přírodních a industriálních stavebních materiálů, vnější vzhled upomínající na stavební tradice regionu. To vše v přímé opozici s velmi moderním a vzdušným interiérem. Rodinný Dom Hora je plný příjemných překvapení.

Zdroj: Ateliér SLIM

Z koupelny až na měsíc. Podpořte český design v mezinárodní soutěži

Designová koupelna s názvem UP TO THE MOON od české architektky se probojovala do mezinárodního kola soutěže Geberit. Návrh koupelny, jejímž hlavním motivem je symbol měsíce v úplňku, se uchází o přízeň v mezinárodním hlasování. Podpořte ho! Vítězný návrh bude realizován ve švýcarském showroomu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA