REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Trendy jako inspirace pro vánoční interiéry a dekorace 2017

Je to již 11 měsíců, kdy se ve Frankfurtu nad Mohanem v rámci veletrhu Christmasworld 2017 představily trendy na letošní Vánoce. Hlavní tématem tohoto ročníku bylo „Delightful moments“ a samozřejmě přihlédnutí k nejnovějšímu vývoji v oblasti designu, umění, módy a architektury.

Expozice s trendy budila pozornost a nás zajímalo, jaké trendy a témata se zde objevily.

První z nich je Surreal laboratories tedy „Kabinet snů“. Tento směr charakterizují bizarní formy, syntetické barvy a futuristické nápady. Cílem tohoto stylu je vytvoření fascinujícího dekorativního efektu, jež se pohybuje na hranici science fiction a svátečnosti. Tento futuristický trend dokreslují umělé, téměř toxické barvy, vzrušující přehnaná pompéznost, třpytivá pozlátka a hra světla. Najdeme zde řadu transparentních materiálů, mezi vedoucí barvy se řadí odstíny chladné modré a šedé. Hliníkové fólie, plexisklo, latex a doplňující efekty propůjčující materiálům vysoký lesk. Některé povrchy působící jako pěna, důležité jsou i perforace a vystřihované tvary. Futuristické formy vytištěné z 3D tiskárny či vyrobené rukou řemeslného mistra působí téměř nereálně ve spojení s perlami a flitry, křišťálem, porcelánem a sklem s hypermoderními pohledovými vlastnostmi a duhovými efekty.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Druhým z určených stylů je Boho treasuries, v překladu „Pokladnice boho“. Zde dominují fascinující materiály, barvy a vzory spojené s přírodou. Tento trend kombinuje touhu zdobit a obklopovat se luxusem s vášní pro jednoduché a přírodní předměty. Najdeme zde vzory rostlin, květů a listů, které současně evokují období květinového hnutí hippie. Barevná paleta zdůrazňuje kouzlo venkova: dýňová žlutá, hrášková zelená a červená řepa v kombinaci s živočišnými zemitými odstíny jako je jíl, světlý mramorový štěrk a tmavá břidlice. Příroda a 70. léta 20. století poskytují inspiraci pro vzory s oblaky, mozaikami či botanickými a květinovými tisky, perokresbou a nášivkami. Ty jsou pak ideálně doplněny kašmírovými a žakárovými vzory s efekty tapisérie. Prosté materiály jako bavlna, plátno, čiré sklo a hladké dřevo se propojují s luxusně vyhlížejícími brokáty, krajkami, ozdobnými lemovkami a pajetkami, ptačím peřím, sametem, stříbrnými nitěmi a tibetskými ovčími kůžemi.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Třetí z trendů nese název Quiet harmonies „Tichá harmonie“. Pro něj jsou typické jednoduché, hladké materiály, povrchy s čistým vzhledem a neutrálními tóny. Lehký, příjemný dojem není rušen ničím složitým či přehnaným. V souladu s tím jde i barevná škála, která obsahuje čisté neutrální barvy v rozpětí od světlých a tmavých odstínů šedi po teplé tóny bílého smaltu, vanilky a medu. Prosté materiály vysoké kvality mluví sami za sebe. Přírodní len, vlna a bavlna, měkká plst, kašmír a merino ladí s elegantními druhy dřeva, skla, smaltu, keramiky a porcelánu. Tvary zůstávají umírněné a nenápadné. Výsledný efekt tohoto řešení je jednoduchost, redukce, minimalismus, harmonie.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Poslední ze stylů byl pojmenován Playful possibilities tedy „Hravé možnosti“. Zde jsou charakteristické originální kousky vintage a retro vzhledu provázané s moderním designem. Neobvyklé, nekonvenční motivy a postavy se objevují spolu s tradičními motivy a návrhy, které byly interpretovány novým a nekonvenčním způsobem, aby pak společně vytvořily originální efekt. Barevná škála začíná piniovou zelenou, tmavou džínovou modří, korálovou, mléčným odstínem mandarínské žluti a pokračuje šedou, pískovou a tmavě hnědou. Mezi typické materiály patří džínovina ve všech variantách, směsové tkaniny, tvídy a nopkové tkaniny, geometrické vzory a kostka, ale i lakované povrchy, plasty a lisované materiály, přírodní dřevo nebo dřevo napuštěné barvou.

Foto: Messe Frankfurt, Christmasworld 2017

Vybrali jste si, jakým směrem se vaše vánoční výzdoba bude ubírat, nebo zůstanete u tradiční? Oboje je správné, protože během Vánoc nejde o dekorace, ale pocity a příjemné zážitky. A nezapomeňte, trendy nediktují, ale inspirují. Což dodává i Annetta Palmisano, lektorka z Brüder-Grimm-Berufsakademie Hanau:

 „Trendy je možné nahlížet jako nezávislé, uzavřené scénáře, anebo lze využít jednotlivé prvky k načerpání inspirace pro vlastní nápady“.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: Dobrý design

Soutěž studentského designu objevila nové české talenty

Zástupci mezinárodní poroty zde objevili celou řadu nadějných talentů a společně s organizátorem probudili zájem škol všech typů. Slavnostní vyhlášení pro rok 2020 proběhlo na začátku prosince prostřednictvím streampoint studia.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

Foto: Petr Vinš

Rekonstrukce starého vodního mlýna na Chodsku je jak z pohádky

Chodsko bylo pověstné svými řemeslnickými cechy, zemitými sedláky a umělci. Charakter místních asi nejlépe vystihovaly romány Jiráskovy nebo obrazy bratrů Špilarových. Zajímalo nás, zda se tradice zachovala až do současné doby, a to i třeba v případě rekonstrukce vodního mlýna. Majitelé objektu se snažili většinu…

REKLAMA