REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Jak vznikal netradiční design českých garážových vrat

Od garážových vrat očekává každý především zajištění přístupu do garáže, standardem se stalo i automatické dálkové otevírání. Garážová vrata jsou ale také velkou pohledovou plochou na domě. Ve vzhledu vrat jsou klasikou dekory imitující dřevo nebo antracitová barva. Za poslední roky se v tomto ohledu vrata příliš nezměnila. Český výrobce ale spojil síly s renomovanou designérkou a společně vtiskli vratům umělecký vzhled. Strohému modernímu domu mohou dodat na zajímavosti.

Ke vzniku netradiční kolekce garážových vrat bylo za potřebí skloubit odvahu výrobce, nápad designérky se světově unikátní technologií potisku garážových vrat.

O tom, jak takový design vrat vzniká od prvotní myšlenky až po samotnou realizaci jsme si povídali s designérkou Ivou Bastlovou a panem Lukášem Zezulkou zástupcem firmy Kružík.

ESTAV.cz se ptá...

Vážená paní Bastlová, navrhovat design vrat bez okolního kontextu, když netušíte, na jakou stavbu přijdou, nemůže být pro designéra jednoduché. Dostala jste nějaké konkrétní zadání od výrobce, nebo jste si našla nějaká svá témata?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Kolekci jsem zaměřila hlavně na moderní stavby, kde je architektura více strohá a design vrat okoření celkový výraz. Barevnost navazuje na současně nejpoužívanější odstíny, jako je např. antracitová. Od výrobce jsem nedoslala žádné konkrétní zadání, což bylo na jednu stranu skvělé, na druhou stranu je nutné hledat i mantinely, aby se zachoval koncept.

Unico garážová vrata, autor designu Iva Bastlová, zdroj: Kružík s. r. o.

ESTAV.cz se ptá...

Pane Zezulko, nedat designérovi žádné mantinely je odvážné rozhodnutí. Znali jste práci paní Bastlové již dříve, že jste ji dali takovou důvěru?

Lukáš Zezulka, odpovídá ...

Na paní Bastlovou jsme dostali kontakt od společnosti J. A. P. spol. s r. o., s jejímiž majiteli se známe a pro kterou dělala kolekci interiérových dveří. Tyto dveře se nám velmi líbily, a proto jsme se rozhodli ji oslovit s nabídkou spolupráce. Měli jsme důvěru v její designérské schopnosti, a proto jsme ji nesvazovali žádným konkrétním zadáním.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké mantinely jste si paní Bastlová tedy dala. Čím jsou vzory inspirovány?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Hlavně geometrií, což je na první pohled patrné. Žádná hluboká inspirace například z cest nebo konkrétního místa zde není. Velký vliv má na kolekci však řada mých návštěv zahraničních veletrhů, kde vidím aktuální vývoj a směr v oblasti designu.

Unico garážová vrata, autor designu Iva Bastlová, zdroj: Kružík s. r. o.

ESTAV.cz se ptá...

Geometrie je zřetelná, řada vzorů působí prostorovým dojmem, proč jste se rozhodla jim dát právě takovou vizuální plasticitu?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Některé dekory mají 3D efekt, jiné nikoli. Já mám tuto hru ráda, již jsem to aplikovala na interiérových dveřích a tam se to osvědčilo. Navíc jsou tyto motivy v současné době trendy a kolekce Unico má trendy následovat. Nejde však o žádnou převratnou novinku, např. motivy sgrafit na renesančních budovách si také pohrávaly s iluzí plastického povrchu.

ESTAV.cz se ptá...

Pro jaké stavby byste své vzory doporučila?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Vrata se hodí jak na garáže, které stojí samostatně, tak i na garáže, které jsou spojené s domem. Hodí se tam, kde je stavbu jako celek třeba něčím doladit. Nedoporučuji je na tvarově komplikované, barevně výrazné budovy nebo tam, kde je na fasádě použitý výrazný obklad. Výhodou navíc je, že barevnost se dá upravit dle požadavků klienta a sladit například s barvou vchodových dveří či rámů oken.

Unico garážová vrata, autor designu Iva Bastlová, zdroj: Kružík s. r. o.

ESTAV.cz se ptá...

Pane Zezulko, prošly vzory ve vaší firmě nějakým schvalováním či testováním u cílové skupiny?

Lukáš Zezulka, odpovídá ...

Ano, poté, co nám paní Bastlová poslala návrhy, jak by to asi mohlo vypadat, jsme tyto návrhy ukázali určitým lidem a sledovali jejich reakce. Reakce byly velice pozitivní, jelikož řada UNICO je na trhu s garážovými vraty něco naprosto nového. V průběhu schvalovacího procesu došlo k určitým úpravám u některých vzorů, ale byly to víceméně drobnosti.

ESTAV.cz se ptá...

Designérka paní Bastlová navrhovala dříve třeba tapety pro českého výrobce Vavex. Dotaz na Vás paní designérko, v čem je navrhování vzorů na garážová vrata jiné?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Rozdíl vidím v pohledu na motiv. Na garážová vrata je třeba pohlížet více jako na samostatný prvek (ale ne zcela), a hlavně také na vzdálenost, ze které je divák pozoruje. Je třeba přihlédnout k nejběžnějším typům domů atd. U tapet je to jiné už jen ze vzdálenosti, ze které je pozorujeme, ta je limitována velikostí místnosti. Předměty jsou více koncentrované a interiér jako celek musí působit harmonicky.

Unico garážová vrata, autor designu Iva Bastlová, zdroj: Kružík s. r. o.

ESTAV.cz se ptá...

Zaměřujete se spíše na interiérový design. Navrhovala jste již dříve nějaké vzory pro exteriéry?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Kolekce Unico je takovou pomyslnou výjimkou! Obecně se specializuji výhradně na interiéry. Zde však bylo velké pojítko v technologii digitálního tisku, se kterým velmi často pracuji a řeším jej jak u konkrétních zakázek návrhů interiérů, tak i u produktového designu. Kromě tapet My Dream to byly již zmíněné interiérové dveře Sky door pro společnost JAP. Nyní dokončuji kolekci I love kitchen pro českého výrobce Trachea, kde hraje digitální tisk hlavní roli.

ESTAV.cz se ptá...

Jak dlouho trvá vymyslet a „dát na papír“ takový design?

Iva Bastlová, odpovídá ...

Nejdéle trvá ujasnění myšlenky. To je velký kus práce, který není vůbec nikde vidět. Design není jen o tom, co se nakreslí, když se sedí u počítače, a není to jen o črtání. Ta hlavní myšlenka se musí ukotvit a to může trvat řadu dní i týdnů. Jedete někam, přemýšlíte, jdete s odpadky, přemýšlíte, jste ve sprše, přemýšlíte. Tak to trvá delší dobu, než si to celé sedne. Přemýšlím o tom v kontextu i k marketingu. Jak se bude kolekce jmenovat a pro koho je primárně určena, kde se bude prezentovat atd. Vše do sebe musí zapadat jako skládačka, bez toho nejde pracovat dál a nedávalo by to smysl. No, a když už je to v hlavě srovnané, tak už to jde celkem rychle.

Ukázka z výroby - digitální tisk na vrata, zdroj: Kružík s. r. o.Ukázka z výroby - digitální tisk na vrata, zdroj: Kružík s. r. o.

ESTAV.cz se ptá...

Když již máte vzor hotový, práce designérky je vlastně u konce, pro výrobce ale vše začíná. Jak probíhá digitální tisk na vrata ve firmě Kružík s. r. o.?

Lukáš Zezulka, odpovídá ...

Tato nová a světově unikátní technologie využívající inkoustového tisku s vytvrzováním UV lampou je založena na nanášení inkoustu na vratový panel. Následně je výsledný inkoustový tisk zalakován matným PUR lakem.

Výsledný povrch tak disponuje vysokou odolností jak proti UV záření, tak i proti oděru a otěru. Tisková technologie je schopna pracovat ve třech osách a s rozlišením 360 dpi, což umožnuje nadstandardně kvalitní rozlišení tisku na vratový panel.

Možnosti tisku jsou téměř neomezené. Je možno vytisknout například různé imitace dřeva, vektorové vzory, libovolné obrázky, fotografie, nápisy, loga firem atd. Kvalitou tisku jsme si natolik jisti, že již od začátku dáváme na vrata potištěná technologií DURA PRINT záruku 10 let.

Jelikož jde o unikátní technologii, máme podáno na úřadech několik žádostí o užitné vzory a patenty.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dveře

Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog

Plastová okna mají vážné nedostatky, je třeba zpřísnit normy, ukázal test

Jen dvě z osmi testovaných plastových oken neměly vady ve skle, pouze tři měly kvalitní výztuhy a polovina neobstála při silném vichru. Roční test nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB) u bílých plastových oken označuje výsledky některých ze zkoušek až jako tristní a upozorňuje, že přitom všechna splňují…

Zdroj: AdobeStock - alhim

Dveře musí omezit šíření požáru z chodby či bytu. Jak dlouho odolají dveře ohni?

Budova je pro zabránění šíření požáru rozdělena na požární úseky. Nejslabším článkem dělících konstrukcí bývají většinou dveře. Ale i dveře umí odolat ohni po dobu potřebnou k ochraně osob a poskytnout čas pro záchrannou akci hasičů. Co musí protipožární dveře splňovat? Čím jsou specifické? Takové dveře musí být i…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA