REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

VIDEO: Rekordní demolice. Devatenáct budov šlo k zemi za deset vteřin!

Čínští stavitelé o sobě dali v posledních letech několikrát vědět, především díky rychlosti, s jakou realizují zadané projekty. Nyní si ale připisují další unikát na poněkud netradičním poli. Skvěle se vypořádali s dosud plošně nejrozsáhlejší demolicí budov na světě. Devatenáct budov srovnali k zemi během deseti vteřin.
Zdroj: Fotolia.com - mayatnik

Dějištěm této trochu nebezpečné podívané se stalo město Wuhan v provincii Hubei. Devatenáct patrových obytných budov tu dosloužilo svému účelu, a mělo ustoupit novému plánu výstavby. Vzniknout tu měla obchodní centra, a také pětice mrakodrapů, přičemž největší z nich by měl sahat do výše 707 metrů. Odbor městské výstavby a plánování stál ale před dilematem, jak se vypořádat s původní zástavbou. Původně zamýšlený model postupné demolice byl záhy opuštěn, kvůli riziku možného sesutí budov narušených otřesy výbuchů. A tak padlo rozhodnutí odpálit všech devatenáct budov najednou.

Pro šéfa demoliční společnosti, Jia Yongshenga, se tím ale objem problému nikterak nezmenšil. Zmíněných devatenáct bloků totiž těsně přiléhá k dvouproudé silnici, zvýšenému dvouproudovému nadjezdu, trase jednokolejky a pokud půjdeme do důsledků, tak i k celé řadě dalších ještě obývaných budov a nákupních center. Demolice, při které bylo zapotřebí rozmístit 5 tun trhaviny na celkem 120 000 míst, musela být prostě dokonalá. „V případě takových rozsáhlých demolicí na předměstích nestačí jen garantovat výsledek, ale musíte i striktně zajistit kontrolu celé oblasti,“ dodal v rozhovoru pro CCTV Yongsheng.

A výsledek? Povel k odpalu byl vydán deset minut před půlnocí, a během deseti vteřin dokonale zmizelo všech devatenáct budov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA