REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

VIDEO: Rekordní demolice. Devatenáct budov šlo k zemi za deset vteřin!

Čínští stavitelé o sobě dali v posledních letech několikrát vědět, především díky rychlosti, s jakou realizují zadané projekty. Nyní si ale připisují další unikát na poněkud netradičním poli. Skvěle se vypořádali s dosud plošně nejrozsáhlejší demolicí budov na světě. Devatenáct budov srovnali k zemi během deseti vteřin.
Zdroj: Fotolia.com - mayatnik

Dějištěm této trochu nebezpečné podívané se stalo město Wuhan v provincii Hubei. Devatenáct patrových obytných budov tu dosloužilo svému účelu, a mělo ustoupit novému plánu výstavby. Vzniknout tu měla obchodní centra, a také pětice mrakodrapů, přičemž největší z nich by měl sahat do výše 707 metrů. Odbor městské výstavby a plánování stál ale před dilematem, jak se vypořádat s původní zástavbou. Původně zamýšlený model postupné demolice byl záhy opuštěn, kvůli riziku možného sesutí budov narušených otřesy výbuchů. A tak padlo rozhodnutí odpálit všech devatenáct budov najednou.

Pro šéfa demoliční společnosti, Jia Yongshenga, se tím ale objem problému nikterak nezmenšil. Zmíněných devatenáct bloků totiž těsně přiléhá k dvouproudé silnici, zvýšenému dvouproudovému nadjezdu, trase jednokolejky a pokud půjdeme do důsledků, tak i k celé řadě dalších ještě obývaných budov a nákupních center. Demolice, při které bylo zapotřebí rozmístit 5 tun trhaviny na celkem 120 000 míst, musela být prostě dokonalá. „V případě takových rozsáhlých demolicí na předměstích nestačí jen garantovat výsledek, ale musíte i striktně zajistit kontrolu celé oblasti,“ dodal v rozhovoru pro CCTV Yongsheng.

A výsledek? Povel k odpalu byl vydán deset minut před půlnocí, a během deseti vteřin dokonale zmizelo všech devatenáct budov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

REKLAMA