REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Rekonstrukce historických památek potřebují skutečné profesionály

Politická situace v Egyptě se už několik let nedá považovat za stabilní, ale chybná rozhodnutí stavebního odboru a národního archeologického týmu z roku 1992 ponese země faraonů už bohužel navždy. Před dvaadvaceti lety totiž byla svěřena záchranná práce na místních památkách svěřena lokální firmě Shugbagy, a ta skutečně kvalitní práci neodvedla.
Rekonstrukce historických památek potřebují skutečné profesionály

Výsledkem je praktická demolice nejstarší pyramidy v Sakkáře (a mimochodem nejstarší pyramidy v celém Egyptě), jejíž stáří je odhadováno na 4600 let. Hrobka faraóna Džosera je podle stávajícího ministra pro památky, Mamdouha al-Damatyho nyní v mnohem horším stavu, než byla před zahájením oprav. V roce 1992 byly starověké památky v Údolí králů postiženy zemětřesením, a rychlost konkurzu na stavebně-rekonstrukční týmy odpovídal náhlosti situace.

Původní řešení projektu obnovy Džoserovy pyramidy počítalo s vyplněným vnitřních koridorů samonosnými vodními tanky z PVC, k zajištění integrity konstrukce, a její postupné zpevňování ocelovými nosníky. Firma Shugbagy si však vyložila řešení po svém, a z dříve 62 metrů vysoké pyramidy už toho dnes moc nezbývá.

"Je s podivem, že k práci na tak cenné památce byla přizvána společnost, která nikdy předtím žádnou rekonstrukční zakázku nerealizovala," říká Amir Gamal z káhirského odboru památkové architektury. "Všech šest dosavadních prací, kterými se společnost Shugbagy prezentovala, se týkala jen budování moderních pavilónů a turistických informačních center v areálech u pyramid."

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Tkanina udrží nebezpečné kusy při zemětřesení

Jak udržet budovy pohromadě i při zemětřesení

O přežití jednotlivce v případě zemětřesení rozhodují vteřiny. Zůstat uvnitř hroutící se budovy znamená jistou smrt, ale ani záchrana na otevřeném prostoru ulice není samozřejmá. Padající trosky, ...

REKLAMA
REKLAMA