REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Stavby vodních nádrží a na ně napojených hydroelektráren patří po technické stránce mezi ty vůbec nejnáročnější. Přesto se „rychlost“, s jakou se Nigérie odhodlává k dokončení stavby v Gembu zdá až zarážející. Vodní dílo Mambilla, které by mělo být podle stavební dokumentace hotové za dvaasedmdesát měsíců, staví vlastně už 45 let.
Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Nigérie zahájila první stavební práce a úpravu terénu krátce po projednání detailů projektu v roce 1972,“ připouští stávající ministr energetiky, práce a bydlení, Babatunde Fashola. „Od té doby se ale situace několikrát změnila.“ Země, která na mezinárodní úrovni neproslula právě nízkou mírou korupce politiků a občanským klidem, musela realizaci projektu několikrát odložit. Stavba tedy probíhala jen v „klidných obdobích“ na etapy, a náplň projektu se postupně proměňovala s tím, jak původní zamýšlená technologie zastarávala. Letos v srpnu se ale přeci jen práce posunuly kupředu. Vláda totiž schválila finanční injekci ve výši 5,8 miliard dolarů, které mají dovést dílo do zdárného konce.

Nigérii dlouhodobě trápí nedostatek elektrické energie, a poptávka po spolehlivém zdroji je tu značná. Zařízení s předpokládaným výkonem 3050 MW by mohlo k ukončení energetické krize významně přispět, a podpořit i národní ekonomiku. To se ale snáze řekne, než udělá. Pro masivní stavbu, která by měla probíhat v nadmořské výšce 1300 metrů, neměla Nigérie dostatek profesně schopných pracovních sil. Přehrada Mambilla totiž měla vytvořit v 33 kilometrů dlouhém údolí řeky Donga kaskádu, doplněnou o dvě další menší elektrárny (Sum sum a Nghu), a počítalo se i s vyhloubením kilometrového vodního tunelu.

Předchozí jednání s čínskými staviteli (ze společnosti Sinohydro v roce 2012) však nedopadla úspěšně. Ve hře byla jak neshoda nad cenou stavebních prací, tak i zmíněná korupce. Babatunde Fashola a federální kabinet ale nakonec svého „dodavatele stavby“ přeci jen v Číně našli. Na pobídku za 5,76 miliard dolarů kývla čínská Civil and Engineering Company. Hotová stavba přehrady, nádrže i připojených elektráren by tedy měla být bez vlastní provozní finalizace hotová dohromady za hezkých 50 let. V Nigérii se prostě nespěchá.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

REKLAMA