REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Stavby vodních nádrží a na ně napojených hydroelektráren patří po technické stránce mezi ty vůbec nejnáročnější. Přesto se „rychlost“, s jakou se Nigérie odhodlává k dokončení stavby v Gembu zdá až zarážející. Vodní dílo Mambilla, které by mělo být podle stavební dokumentace hotové za dvaasedmdesát měsíců, staví vlastně už 45 let.
Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Nigérie zahájila první stavební práce a úpravu terénu krátce po projednání detailů projektu v roce 1972,“ připouští stávající ministr energetiky, práce a bydlení, Babatunde Fashola. „Od té doby se ale situace několikrát změnila.“ Země, která na mezinárodní úrovni neproslula právě nízkou mírou korupce politiků a občanským klidem, musela realizaci projektu několikrát odložit. Stavba tedy probíhala jen v „klidných obdobích“ na etapy, a náplň projektu se postupně proměňovala s tím, jak původní zamýšlená technologie zastarávala. Letos v srpnu se ale přeci jen práce posunuly kupředu. Vláda totiž schválila finanční injekci ve výši 5,8 miliard dolarů, které mají dovést dílo do zdárného konce.

Nigérii dlouhodobě trápí nedostatek elektrické energie, a poptávka po spolehlivém zdroji je tu značná. Zařízení s předpokládaným výkonem 3050 MW by mohlo k ukončení energetické krize významně přispět, a podpořit i národní ekonomiku. To se ale snáze řekne, než udělá. Pro masivní stavbu, která by měla probíhat v nadmořské výšce 1300 metrů, neměla Nigérie dostatek profesně schopných pracovních sil. Přehrada Mambilla totiž měla vytvořit v 33 kilometrů dlouhém údolí řeky Donga kaskádu, doplněnou o dvě další menší elektrárny (Sum sum a Nghu), a počítalo se i s vyhloubením kilometrového vodního tunelu.

Předchozí jednání s čínskými staviteli (ze společnosti Sinohydro v roce 2012) však nedopadla úspěšně. Ve hře byla jak neshoda nad cenou stavebních prací, tak i zmíněná korupce. Babatunde Fashola a federální kabinet ale nakonec svého „dodavatele stavby“ přeci jen v Číně našli. Na pobídku za 5,76 miliard dolarů kývla čínská Civil and Engineering Company. Hotová stavba přehrady, nádrže i připojených elektráren by tedy měla být bez vlastní provozní finalizace hotová dohromady za hezkých 50 let. V Nigérii se prostě nespěchá.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Zdroj: Nicoll

Podtlakové odvodnění ploché střechy

Podtlakové systémy se používají pro odvádění dešťových vod z objektů, které mají dostatečnou výšku a dostatečnou odvodňovanou plochu. Bez dodržení těchto podmínek podtlakový systém nemůže fungovat. Střešní vtoky jsou řešeny tak, že se zcela zaplní vodou a při proudění vody se v potrubí vytvoří podtlak (princip…