REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Stavby vodních nádrží a na ně napojených hydroelektráren patří po technické stránce mezi ty vůbec nejnáročnější. Přesto se „rychlost“, s jakou se Nigérie odhodlává k dokončení stavby v Gembu zdá až zarážející. Vodní dílo Mambilla, které by mělo být podle stavební dokumentace hotové za dvaasedmdesát měsíců, staví vlastně už 45 let.
Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Nigérie zahájila první stavební práce a úpravu terénu krátce po projednání detailů projektu v roce 1972,“ připouští stávající ministr energetiky, práce a bydlení, Babatunde Fashola. „Od té doby se ale situace několikrát změnila.“ Země, která na mezinárodní úrovni neproslula právě nízkou mírou korupce politiků a občanským klidem, musela realizaci projektu několikrát odložit. Stavba tedy probíhala jen v „klidných obdobích“ na etapy, a náplň projektu se postupně proměňovala s tím, jak původní zamýšlená technologie zastarávala. Letos v srpnu se ale přeci jen práce posunuly kupředu. Vláda totiž schválila finanční injekci ve výši 5,8 miliard dolarů, které mají dovést dílo do zdárného konce.

Nigérii dlouhodobě trápí nedostatek elektrické energie, a poptávka po spolehlivém zdroji je tu značná. Zařízení s předpokládaným výkonem 3050 MW by mohlo k ukončení energetické krize významně přispět, a podpořit i národní ekonomiku. To se ale snáze řekne, než udělá. Pro masivní stavbu, která by měla probíhat v nadmořské výšce 1300 metrů, neměla Nigérie dostatek profesně schopných pracovních sil. Přehrada Mambilla totiž měla vytvořit v 33 kilometrů dlouhém údolí řeky Donga kaskádu, doplněnou o dvě další menší elektrárny (Sum sum a Nghu), a počítalo se i s vyhloubením kilometrového vodního tunelu.

Předchozí jednání s čínskými staviteli (ze společnosti Sinohydro v roce 2012) však nedopadla úspěšně. Ve hře byla jak neshoda nad cenou stavebních prací, tak i zmíněná korupce. Babatunde Fashola a federální kabinet ale nakonec svého „dodavatele stavby“ přeci jen v Číně našli. Na pobídku za 5,76 miliard dolarů kývla čínská Civil and Engineering Company. Hotová stavba přehrady, nádrže i připojených elektráren by tedy měla být bez vlastní provozní finalizace hotová dohromady za hezkých 50 let. V Nigérii se prostě nespěchá.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Stavba si přečtěte

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška