REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Stavby vodních nádrží a na ně napojených hydroelektráren patří po technické stránce mezi ty vůbec nejnáročnější. Přesto se „rychlost“, s jakou se Nigérie odhodlává k dokončení stavby v Gembu zdá až zarážející. Vodní dílo Mambilla, které by mělo být podle stavební dokumentace hotové za dvaasedmdesát měsíců, staví vlastně už 45 let.
Vodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firma

Nigérie zahájila první stavební práce a úpravu terénu krátce po projednání detailů projektu v roce 1972,“ připouští stávající ministr energetiky, práce a bydlení, Babatunde Fashola. „Od té doby se ale situace několikrát změnila.“ Země, která na mezinárodní úrovni neproslula právě nízkou mírou korupce politiků a občanským klidem, musela realizaci projektu několikrát odložit. Stavba tedy probíhala jen v „klidných obdobích“ na etapy, a náplň projektu se postupně proměňovala s tím, jak původní zamýšlená technologie zastarávala. Letos v srpnu se ale přeci jen práce posunuly kupředu. Vláda totiž schválila finanční injekci ve výši 5,8 miliard dolarů, které mají dovést dílo do zdárného konce.

Nigérii dlouhodobě trápí nedostatek elektrické energie, a poptávka po spolehlivém zdroji je tu značná. Zařízení s předpokládaným výkonem 3050 MW by mohlo k ukončení energetické krize významně přispět, a podpořit i národní ekonomiku. To se ale snáze řekne, než udělá. Pro masivní stavbu, která by měla probíhat v nadmořské výšce 1300 metrů, neměla Nigérie dostatek profesně schopných pracovních sil. Přehrada Mambilla totiž měla vytvořit v 33 kilometrů dlouhém údolí řeky Donga kaskádu, doplněnou o dvě další menší elektrárny (Sum sum a Nghu), a počítalo se i s vyhloubením kilometrového vodního tunelu.

Předchozí jednání s čínskými staviteli (ze společnosti Sinohydro v roce 2012) však nedopadla úspěšně. Ve hře byla jak neshoda nad cenou stavebních prací, tak i zmíněná korupce. Babatunde Fashola a federální kabinet ale nakonec svého „dodavatele stavby“ přeci jen v Číně našli. Na pobídku za 5,76 miliard dolarů kývla čínská Civil and Engineering Company. Hotová stavba přehrady, nádrže i připojených elektráren by tedy měla být bez vlastní provozní finalizace hotová dohromady za hezkých 50 let. V Nigérii se prostě nespěchá.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Právo, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Hřib: Dostálová porušila sliby samosprávám o stavebním zákoně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) při projednávání stavebního zákona, který dnes schvaluje Sněmovna, nezohlednila požadavky velkých měst a Svazu měst a obcí ČR (SMO), i když to přislíbila. Novinářům to dnes řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). On a další zástupci samospráv požadují…

Zdroj: AdobeStock - Nito

Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu

Výrobky plnící funkci stavby, mezi které patří i mobilní domy, stavební zákon považuje za stavbu a je nerozhodné, že nejsou pevně spojené se zemí základem nebo mají kola a můžete je přesouvat z místa na místo. Ano, čtete dobře, stavbou může být i věc movitá. Mobilní dům musí proto splnit i všechny technické parametry…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA