REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční pergola v Praze má sloupky ze živých stromů

Pergola – dle slovníku cizích slov se jedná o loubí lehké konstrukce, bez celistvého zastřešení. Důvodem jejího budování je především potřeba vytvoření intimnějšího místa k posezení, které však bude mít stále vizuální kontakt s okolím. Dalším důvodem může být vytvoření stínu v daném místě.

Oddělit prostor a vrhat stín nemusí jen svislé stěny, prostor lze stejně tak dobře definovat vytvořením stropu, náznakem stropní konstrukce. Takovou přirozenou pergolou byly a jsou odpradávna stromy. Poskytují na sluncem zalité louce stín a prostor k odpočinku lidí, úkryt zde hledají i zvířata. Díky odpařování vody z povrchu listů ochlazují své okolí.

I dnes se konstrukce pergol často kombinují se zelení. Pergola tak tvoří podpůrnou konstrukci pro různé druhy popínavých rostlin. Používají se rostliny s velkými nebo hustými listy, aby vytvořily požadovaný stín. Taková pergola pak může posloužit i při letním lehkém a krátkodobém dešti.

Netradiční řešení pergoly ze stromů

Konstrukce pergoly bývá dřevěná nebo kovová. Můžeme však objevit i netradiční způsoby konstrukčních řešení pergol.

Geniální kombinací pergoly a zeleně, jsou pravidelně vysazené stromy, které tvoří podpůrné sloupky. Konstrukci můžete vidět v jedné pražské restauraci na Chodově.

Stromy nejen že tvoří nosnou konstrukci, ale i samy stíní. Navíc je na ně posazený rastr svázaný z bambusových tyčí. Ten slouží jednak pro pnutí větví, a zároveň je na něm zavěšené osvětlení. Osvětlení je vtipně řešeno tzv. „přenoskami“ neboli stavebním přenosným svítidlem. Celá pergola v kombinaci s dřevěným nábytkem pak v letních dnech poskytuje příjemné posezení.

Říkáte si, že jsou stromy živé a budou se zvětšovat? Ano máte pravdu, ale objem kmenů nebudou nabírat nijak rychle, takže se pod ně stále vejde dostatek židlí i stolů. Až se větve propletou, nebude již potřeba ani bambusová konstrukce.

Stromová pergola je pěkným příkladem využití přírodního stavitelství. Navíc odráží přirozenou potřeba člověka užívat si stínu pod stromy. Stromy jsou samy o sobě zajímavou konstrukcí a funkčním celkem, proč je tedy nevyužít?

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA