REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Modulární bytové jednotky: Aisslingerova vizionářská architektura

Lidé stále častěji vyhledávají možnost svobodně měnit dispozice vlastního domu, lze zaznamenat i nárůst nájemního bydlení a nové způsoby komunikace rezidentů. Lidé nechtějí být svazováni hypotékami, více cestují, nelpí už na jednom konkrétním místě, jsou více mobilní a kreativní. Ve větší míře se prosazují menší domy jako investice, na sociálních sítích se hledají pronájmy a pobytové výměny, zájem je o sezónní byty a domy takřka po celém světě. Své místo tady mají i mobilní domy na střechách výškových budov přelidněných měst.

Německý architekt a designér Werner Aisslinger často hovoří o závratné rychlosti doby a o nových nárocích na bydlení. Jeho mobilní obytné jednotky LoftCube a variabilní futuristický design určují nové trendy. Objevují se v přírodě i na střechách výškových budov přelidněných měst.   

Pokrok v technologiích vede podle slov renomovaného architekta a designéra Wernera Aissligera k nesmírné variabilitě nových materiálů a technologií, k široké škále možností kompozitů, vláken, gelů, hliníkové pěny, trojrozměrných textilií a neoprenů, z nichž mohou být dále vyráběny naprosto nové specifické výrobky: „Po estetické stránce bude design těchto výrobků organický, jednoduchý, měkký, modulární a proměnlivý. Výrobky budoucnosti budou spojovat funkční aspekty s vysoce variabilním vestavěným vybavením. Nakonec se samotné vnímání výrobků stane tím nejdůležitějším a designéři budou muset být ještě citlivější na dialog mezi emocemi a technologiemi,“ prohlásil v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Všechny výrobky budou podle jeho prognózy dále obsahovat malé čipy, které umožní produkt ihned objednat a zaplatit.   

Mobilní jednotky jako prostor pro nové bydlení

Úvahy jsou v tomto případě následovány i konkrétními činy. Werner Aisslinger neustále renovuje společně se současným majitelem LoftCube Christianem Friedrichem z Mnichova svůj projekt od prvotního prototypu po dnešní high end produkt v tomto segmentu. Mobilní obytná jednotka nabízí individualizovaný životní a pracovní prostor přímo v centrech přelidněných velkých měst: „Ploché střechy vysokých městských budov navrhuji využít k dočasnému bydlení. Měly by se rozhodně tržně zhodnotit. Představují nesmírné bohatství prosluněných míst v centru rušných měst,“ uvedl pro zmíněný německý deník, který se podrobněji věnoval jeho vizím a zval studenty architektury na jeho přednášky. Koncept LoftCube popisuje publicista Philipp Schmitt jako velmi zajímavý a inspirativní pro další rozvoj designu, architektury a urbanismu velkých měst. Oceňuje Aisslingerův tvůrčí přístup, práci s materiály a ekologické cítění a navrhuje studentům, aby rozpracovali jeho teorii a navrhli mobilní jednotky pro různé sociální skupiny i pracovní profese. LoftCube označuje jako živou kostru, kterou lze obalit podle vlastní invence a konkrétních požadavků na moderní bydlení. 

Pro dobrou práci a kvalitní odpočinek

Čtyři základní vnější stěny se v Aisslingerově modelu skládají z jednotlivých dílů, jež mohou být v průhledné, průsvitné nebo kompaktní verzi. Okna se žaluziemi s horizontálními dřevěnými lamelami umožňují ventilaci, zatímco pevné a posuvné panely zajišťují individuální členění vnitřního prostoru. Vše je variabilní s nepřebernou škálou možností. Například verze Domov je rozdělena na obytnou část a ložnici, kuchyni a koupelnu. K rozdělení prostoru vyvinul Aisslinger speciální dělicí panely s neobvyklou dvojí funkcí. Ve stěnovém panelu mezi kuchyní a koupelnou je zabudován vodovodní kohoutek, kterým lze pohybovat do stran a lze jej použít jak pro kuchyňský dřez, tak pro koupelnové umyvadlo. Hlavice sprchy ve funkčním panelu, jež odděluje obytnou oblast od koupelny, funguje stejně – lze jí pohybovat buď směrem ke sprše na jedné straně, nebo ke květináčům na straně druhé. V kuchyňské zóně použil architekt speciální materiál (Corian) na vytvarování kuchyňské jednotky. V ložnici je z tohoto materiálu modelováno oblé okolí postele a poličky. Podobné provedení představuje i verze Kancelář, kde lze obytný prostor nahradit pracovní plochou. Vše opět se širokou škálou možností.

Projekt dokazuje, že Werner Aisslinger není pouze zkušeným architektem a designérem, ale především neúnavným propagátorem inovativních projektů. Říká, že moderní technologie a internet věcí (IoT) obracejí náš životní styl vzhůru nohama a jeho koncepce budou nejspíš vyhovovat více digitálním nomádům, což je ostatně profese, která bude v postupujícím digitálním věku neustále narůstat. Totéž platí podle jeho slov a činů i o variabilních mobilních domech umístěných na střechách věžáků přelidněných měst.

LoftCube Zdroj: http://www.aisslinger.de/

Aisslinegerovy domy v České republice

Tomáš Klápa, zástupce LoftCube Czech Republic/Slovakia: „Věřím v budoucnost prefabrikace a zapojení přesné výroby do stavebnictví. Tento trend se naplňuje i z toho důvodu, že neustále ubývá řemeslníků a zákazníci mají v mnoha případech velmi naspěch. Časová tíseň ve všech oblastech života přináší velký rozvoj tohoto segmentu. Projekt LoftCube je alternativou pro ty, kteří nechtějí procházet standardním procesem výstavby, jež končí často nespokojeností. Současný majitel LoftCube Christian Friedrich ve spolupráci s Wernerem Aisslingerem využili bohatých zkušenosti ze spolupráce s firmou Mercedes Benz, kde se podíleli na vývoji a přípravě pro sériovou výrobu vozů Smart, a svůj projekt „dotáhli“ k naprosté dokonalosti. Česká pobočka firmy se chce podělit o tento zážitek z bydlení a plánuje vytvořit v Čechách ukázkový LoftCube. V současné době máme rozpracovány dva projekty v Praze. Jedním z nich je využití prostorné střechy hotelu pro zvětšení kapacity ubytování v podobném duchu, jako je tomu v Hotelu Daniel v Rakousku ve městě Graz. Evidujeme také zájemce z řad individuálních klientů, kteří zvažují LoftCube pro trvalé bydlení i jako rekreaci. Našim snem je vytvořit výrobní závod, který by se tomuto segmentu mohl plně věnovat a čerpal by ze spolupráce v rámci Evropské unie. Prozatím se jedná o produkt pro opravdové nadšence, kteří jsou připraveni zaplatit cenu, která se rovná ceně luxusního sportovního vozu. Ten pocit uvnitř domu však za to rozhodně stojí…“

Werner Aisslinger (1964) je absolventem berlínské Hochschule der Künste. Ještě během studií pracoval u proslulých architektů Rona Arada a Jaspera Morrisona. V roce 1993 si v Berlíně založil vlastní studio. Je vyhledávaným umělcem pro špičkové designové firmy, jako například Magis, Cappellini, Lufthansa nebo Mercedes-Benz. V letech 1994–1997 působil jako hostující profesor na HdK Berlin a na Lahti Design Institute ve Finsku. V letech 1998 až 2005 byl profesorem produktového designu na Hochschule für Gestaltung v Karlsruhe. Další ukázky z tvorby lze najít na internetových stránkách www.aisslinger.de. Velmi zajímavý projekt LoftCube se nachází v Berlíně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

REKLAMA