REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

VIDEO: Autonomní stavební mechanizace. Reálné využití dříve než automobily

Autonomní vozidla, která se bez asistence člověka dokáží pohybovat ulicemi měst, jsou jedním z horkých trendů současného vývoje. Tato technologie se ale rozhodně neomezuje jen na veřejné dopravní komunikace, stále větší důraz na ni klade i sektor stavebního a důlního průmyslu. Není proto překvapením, že právě zde dosahují autonomní vozidla většího zapojení i úspěchů.
Zdroj: Fotolia.com - aleksandar kamasi

Zásadní problém, který musí expert v oblasti vývoje autonomních vozidel na veřejných komunikacích řešit, je „nadměrný počet proměnných“. Na silnicích je skutečně ve hře příliš mnoho nezávislých faktorů, které zatím mohou do procesu bezpečné automatizované jízdy vstoupit. Namátkou třeba stav vozovky, přítomnost jiných vozů, neopatrní chodci nebo divoká zvěř. Oproti tomu na staveništích a v těžebních prostorech je situace jiná. Práce se tu odehrává na uzavřené a ohraničené ploše, za stabilních podmínek, kde jsou všichni „účastníci provozu“ o bezpečnosti proškoleni. V zásadě se tedy jedná o areály, které slouží jako ideální „hřiště“ pro vozy, které lidskou obsluhu nepotřebují.

Autonomní těžební stroje

Zajímavým příkladem je stávající přístup společnosti Caterpillar. Ti již dokázali technologii, která zatím nemá na silnicích patřičný úspěch, dotáhnout do funkční podoby při těžbě uhlí. Jejich 300 tunové náklaďáky už nepotřebují lidské řidiče, a jejich provoz koriguje jediný dispečer. Místo osmi lidí na čtyři směny u jednoho nákladního vozu Komatsu 930E teď práci zastanou dva, a jsou u toho v teple. Japonští obři Komatsu jsou totiž vybaveny senzory a počítačem od Caterpillar, který je dokáže provést překážkami, vyhnout se jámám a svahům, korigovat vlastní dráhu, a přitom optimalizovat spotřebu. A to vše ve čtyřiadvacetihodinovém provozu. Automatizace celé těžby se pak promítá do zvýšení bezpečnosti (v areálu se fyzicky nenachází lidé), a do značných úspor.

V současnosti Catterpillar řeší dodávku jedné stovky „autonomních systémů“ pro Komatsu 930E na tři různé kontinenty. A přirozeně nechce zůstat jen v horizontu těžké těžební techniky. Díky desetileté úspěšné spolupráci s vývojáři z Torc Robotics nyní chtějí lidé z Caterpillar rozpracovat celý nový koncept autonomní stavební techniky. Automatické nakladače, osvětlovače, vrtáky, buchary, cisterny, buldozery a bagry. Prvními signály jsou testy devatenácti strojů Cat D11T, které by mohly z poloautomatického režimu (na dálkové ovládání) mohly brzy přejít na model plně autonomní operace. V roce 2018 by měl být také představena první vrtná autonomní souprava.

Velké projekty stavebních prací, které zahrnují velkoplošné úpravy terénu, kapacitní skrývky zeminy nebo velkoobjemový odvoz suti z demolic by tak už v dohledné době mohly být v rukách výkonných strojů, a jejich vzdálených dispečerů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

REKLAMA