REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Autonomní stavební mechanizace. Reálné využití dříve než automobily

Autonomní vozidla, která se bez asistence člověka dokáží pohybovat ulicemi měst, jsou jedním z horkých trendů současného vývoje. Tato technologie se ale rozhodně neomezuje jen na veřejné dopravní komunikace, stále větší důraz na ni klade i sektor stavebního a důlního průmyslu. Není proto překvapením, že právě zde dosahují autonomní vozidla většího zapojení i úspěchů.
Zdroj: Fotolia.com - aleksandar kamasi

Zásadní problém, který musí expert v oblasti vývoje autonomních vozidel na veřejných komunikacích řešit, je „nadměrný počet proměnných“. Na silnicích je skutečně ve hře příliš mnoho nezávislých faktorů, které zatím mohou do procesu bezpečné automatizované jízdy vstoupit. Namátkou třeba stav vozovky, přítomnost jiných vozů, neopatrní chodci nebo divoká zvěř. Oproti tomu na staveništích a v těžebních prostorech je situace jiná. Práce se tu odehrává na uzavřené a ohraničené ploše, za stabilních podmínek, kde jsou všichni „účastníci provozu“ o bezpečnosti proškoleni. V zásadě se tedy jedná o areály, které slouží jako ideální „hřiště“ pro vozy, které lidskou obsluhu nepotřebují.

Autonomní těžební stroje

Zajímavým příkladem je stávající přístup společnosti Caterpillar. Ti již dokázali technologii, která zatím nemá na silnicích patřičný úspěch, dotáhnout do funkční podoby při těžbě uhlí. Jejich 300 tunové náklaďáky už nepotřebují lidské řidiče, a jejich provoz koriguje jediný dispečer. Místo osmi lidí na čtyři směny u jednoho nákladního vozu Komatsu 930E teď práci zastanou dva, a jsou u toho v teple. Japonští obři Komatsu jsou totiž vybaveny senzory a počítačem od Caterpillar, který je dokáže provést překážkami, vyhnout se jámám a svahům, korigovat vlastní dráhu, a přitom optimalizovat spotřebu. A to vše ve čtyřiadvacetihodinovém provozu. Automatizace celé těžby se pak promítá do zvýšení bezpečnosti (v areálu se fyzicky nenachází lidé), a do značných úspor.

V současnosti Catterpillar řeší dodávku jedné stovky „autonomních systémů“ pro Komatsu 930E na tři různé kontinenty. A přirozeně nechce zůstat jen v horizontu těžké těžební techniky. Díky desetileté úspěšné spolupráci s vývojáři z Torc Robotics nyní chtějí lidé z Caterpillar rozpracovat celý nový koncept autonomní stavební techniky. Automatické nakladače, osvětlovače, vrtáky, buchary, cisterny, buldozery a bagry. Prvními signály jsou testy devatenácti strojů Cat D11T, které by mohly z poloautomatického režimu (na dálkové ovládání) mohly brzy přejít na model plně autonomní operace. V roce 2018 by měl být také představena první vrtná autonomní souprava.

Velké projekty stavebních prací, které zahrnují velkoplošné úpravy terénu, kapacitní skrývky zeminy nebo velkoobjemový odvoz suti z demolic by tak už v dohledné době mohly být v rukách výkonných strojů, a jejich vzdálených dispečerů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.