REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

VIDEO: Autonomní stavební mechanizace. Reálné využití dříve než automobily

Autonomní vozidla, která se bez asistence člověka dokáží pohybovat ulicemi měst, jsou jedním z horkých trendů současného vývoje. Tato technologie se ale rozhodně neomezuje jen na veřejné dopravní komunikace, stále větší důraz na ni klade i sektor stavebního a důlního průmyslu. Není proto překvapením, že právě zde dosahují autonomní vozidla většího zapojení i úspěchů.
Zdroj: Fotolia.com - aleksandar kamasi

Zásadní problém, který musí expert v oblasti vývoje autonomních vozidel na veřejných komunikacích řešit, je „nadměrný počet proměnných“. Na silnicích je skutečně ve hře příliš mnoho nezávislých faktorů, které zatím mohou do procesu bezpečné automatizované jízdy vstoupit. Namátkou třeba stav vozovky, přítomnost jiných vozů, neopatrní chodci nebo divoká zvěř. Oproti tomu na staveništích a v těžebních prostorech je situace jiná. Práce se tu odehrává na uzavřené a ohraničené ploše, za stabilních podmínek, kde jsou všichni „účastníci provozu“ o bezpečnosti proškoleni. V zásadě se tedy jedná o areály, které slouží jako ideální „hřiště“ pro vozy, které lidskou obsluhu nepotřebují.

Autonomní těžební stroje

Zajímavým příkladem je stávající přístup společnosti Caterpillar. Ti již dokázali technologii, která zatím nemá na silnicích patřičný úspěch, dotáhnout do funkční podoby při těžbě uhlí. Jejich 300 tunové náklaďáky už nepotřebují lidské řidiče, a jejich provoz koriguje jediný dispečer. Místo osmi lidí na čtyři směny u jednoho nákladního vozu Komatsu 930E teď práci zastanou dva, a jsou u toho v teple. Japonští obři Komatsu jsou totiž vybaveny senzory a počítačem od Caterpillar, který je dokáže provést překážkami, vyhnout se jámám a svahům, korigovat vlastní dráhu, a přitom optimalizovat spotřebu. A to vše ve čtyřiadvacetihodinovém provozu. Automatizace celé těžby se pak promítá do zvýšení bezpečnosti (v areálu se fyzicky nenachází lidé), a do značných úspor.

V současnosti Catterpillar řeší dodávku jedné stovky „autonomních systémů“ pro Komatsu 930E na tři různé kontinenty. A přirozeně nechce zůstat jen v horizontu těžké těžební techniky. Díky desetileté úspěšné spolupráci s vývojáři z Torc Robotics nyní chtějí lidé z Caterpillar rozpracovat celý nový koncept autonomní stavební techniky. Automatické nakladače, osvětlovače, vrtáky, buchary, cisterny, buldozery a bagry. Prvními signály jsou testy devatenácti strojů Cat D11T, které by mohly z poloautomatického režimu (na dálkové ovládání) mohly brzy přejít na model plně autonomní operace. V roce 2018 by měl být také představena první vrtná autonomní souprava.

Velké projekty stavebních prací, které zahrnují velkoplošné úpravy terénu, kapacitní skrývky zeminy nebo velkoobjemový odvoz suti z demolic by tak už v dohledné době mohly být v rukách výkonných strojů, a jejich vzdálených dispečerů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA