REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kristýna Jandíková: Účast na Designblok je pro návrháře interiérů povinností

Designblok je největším svátkem pro produktové designéry a bytové architekty i módní návrháře ve střední Evropě. Široká veřejnost se na něm může seznámit se špičkovým designem, inspirovat se při zařizování svého bydlení. Pro profesionály je zase obrovským zdrojem inspirace. Designérka Ing. Kristýna Jandíková nám přiblížila jaký přínos v akci shledává.
Kristýna Jandíková: Účast na Designblok je pro návrháře interiérů povinností

Jak se Vám akce Designblok líbí?

Designblok považuji za nejlepší výstavu designu v ČR. V mém povolání interiérového designera účast považuji za povinnost. Dozvím se, co se děje na světové i české designové scéně a mohu se inspirovat kreativitou svých kolegů.

Zajímáte se každoročně?

Na Designblok jezdím každým rokem. Jezdíme spolu s dalšími dvěma designérkami a tak spolu můžeme hned instalace probírat, vyměnovat si čerstvé informace, co nás zaujalo a podobně.

Co Vás zaujalo v letošním ročníku?

Mám spoustu práce s instalací pro firmu OBZOR a tak není moc času prohlížet jiné instalace. Samozřejmě se ke mně dostali nějaké informace, ale vždy je nejlepší to vidět na vlastní oči.

Je v Česku prostor pro takovou akci a má pak dopad v praxi?

Myslím si že rozhodně má. Jsme sice malá země, ale stále více laické veřejnosti se o design zajímá. Na Designbloku se vystavují novinky, nové technologie, materiály, a lidé z praxe tak získávají nové kontakty na výrobce a důležité informace, aby jejich práce měla nějaký vývoj. Aby nestagnovali profesně a nezústávali u klasické praxe, typu: "Takhle se to vždy dělá." Tuhle větu fakt nemám ráda.

Co říkáte na Openstudio v prostoru vzácného měšťanského renesančního Domu minuty z 15. století ?

My navrhujeme v prostorách hotelu Evropa na Václavském náměstí...

Obecně:
Designblok si vždy vybírá zajímavá místa starých domů z minulostí. Dýchne na vás genius loci a vy se inspirujete už samotným designem starých budov. Můžete obdivovat krásnou řemeslnou práci. Designblok je v podstatě design na designových místech.

Hotel Evropa:
Když jsem navrhovala místnost pro Designblok, nejprve jsem na sebe nechala působit Genius loci secesního Hotelu Evropa. To místo je úchvatné a hned při vstupu na Vás dýchne historie. Nechtěla jsem nějak násilně měnit pokoj, ve kterém instalace měla proběhnout a tak jsem pracovala s tím, že potřebuji spojit moderní vypínače a místo s historií. V zadání pořadatele bylo, nechat v původním stavu dřevěné vybavení pokoje. Nechtěla jsem jej nějak zakrývat, a tak jsem ho použila do návrhu. Hned se mi spojila staronová kombinace zavěšených textilních kabelů s objímkou. Tohle dalo základ celému návrhu.

Renesanční Dům U minuty:
Do tohoto objektu se moc těším. Jeho fasáda bere dech. Když si ji člověk prohlíží, vzdávám hold starým řemeslníkům a tzv. zlatým českým ručičkám. Návštěvu domu nechávám na samotný Designblok.

A co základní téma letošního Designbloku - Dětství?

Téma dětství jsem do svého návrhu zakomponovala v nápisech na zdech. Jsou vtipné a hravé, tak jak by dětství mělo být. Psát na zdi si dovolíme jen v dětství, kdy nevíme, že se to nedělá...

Co říkáte na 1.Salón amatérského designu, interaktivní dílna pro kutily?

Myslím, že je to skvělý nápad dát i prostor laické veřejnosti. Oni nejsou poškozeni postupy a směrem kterým se to nějak dělá a tak se na to dívají z jiného úhlu a to přináší velké obohacení pro nás všechny.

Xtina Design se zabývá interiérovým designem, trendy a tipy na lepší bydlení. Na svých projektech pracuje tak, aby měly vlastní duši a nápad. Kromě interiérového designu se orientuje na tvorbu atypického nábytku a koketuje s interiéry podle Feng Shui.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Designblok '14

Zdroj: Studio Aisslinger

Světoví designéři neuznávají trendy, důležité jsou pro ně trvalé hodnoty

Zeptáte-li se prominentních designérů, jaké jsou současné trendy, zpravidla ukážou na kolekci svých vlastních děl a slovo trendy nahradí slovem hodnoty. Je nesporné, že módní trendy jsou prchavé a hodnoty stále stejné: kvalitní řemeslo, smysl pro proporce, a především originální nápad.

Nenechte si ujít užitečné informace ze světa stavebnictví

Nenechte si ujít užitečné informace ze světa stavebnictví

Stavíte rodinný dům? Rekonstruujete byt? Řešíte majetkové problémy se sousedem? Hledáte informace o dotacích na stavbu? Potřebujete inspiraci pro váš interiér? Na ESTAV.cz radí odborníci z praxe. Nenechte si utéct jejich články.

Originální materiály pro originální interiér

Originální materiály pro originální interiér

Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.