REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce bytu svépomocí

Michal koupil byt 3+kk v původním stavu a rozhodl se realizovat celou rekonstrukci svépomocí. Vyboural všechny vnitřní příčky a postavil je znovu ze sádrokartonu. A k tomu z úplně nové, pevné a odolné desky HABITO.

 1. Bourání

  Pro demontáž příček bylo nutné odpojení elektřiny. Začalo se bouráním dostavěné místnůstky v pokoji z pórobetonu. Překvapením byla snadnost bouracích prací – jenom si navrtat otvor pro pilu a pak už se do pórobetonu řezalo jako do perníku.

  Bourání ostatních příček bylo podobně jednoduché. Stačilo si najít pouze dostatečnou spáru, aby se za desku vešlo páčidlo, a zabrat. Další části po odstranění desek odpadly samy, nebo stačilo chytit a zabrat, a bylo po příčkách.

 2. Vyklízecí práce

  Vzhledem k rychlosti bourání majitel zaslal během víkendu poptávku na přistavení kontejneru, čemuž předcházelo zažádání na městském úřadě o svolení se záborem městského pozemku v okolí domu. To proběhlo zcela bez problému. Po jednom telefonátu a odeslání e-mailu s informacemi. Za přistavení, manipulaci s kontejnerem a uložení odpadu na skládce zaplatil celkem necelé 3 500 Kč. Díky pilným spoluobčanům zůstalo v kontejneru pouze 1,65 tuny odpadu.

 3. Montáž sádrokartonových příček

  Po vybourání starých zdí a úklidu bytu přišla na řadu montáž sádrokartonových příček.

  Než bylo možné zaklopení předstěn a příček z druhé strany, bylo nutné do stěn roztáhnout elektrické rozvody a v případě koupelny, záchodu a kuchyně i vodní a odpadní trubky. Kompletní instalace elektrických rozvodů trvala asi 3 dny, včetně vyvrtání krabic pro budoucí vypínače, zásuvky a uchycení rozvaděče k nové předstěně. Aby nedocházelo k poškození kabelu na profilech sádrokartonu, byly instalovány do takových míst plastové chráničky.

  S odpadními rozvody byla jiná práce, díky dnešnímu sortimentu HT trubek vypadala konstrukce odpadních rozvodů jako dětská skládačka. Celá instalace rozvodů zabrala jeden den, i díky kotvení trubek do podlahy nebo případně profilů sádrokartonu. Vodovodní potrubí obnášelo asi jeden a půl dne práce, včetně výměny přívodních kohoutů.

  Montáž sádrokartonových příček

  Aplikace izolace z minerální vaty a opláštění příčky z druhé stany. Obě strany příček byly opláštěny vysokopevnostní sádrokartonovou deskou Habito. Bylo tak dosaženo potřebných akustických parametrů a vysoké únosnosti příček.

  Sádrokartonové předstěny z desek Habito

  Podél obvodových zdí byly instalovány sádrokartonové předstěny z desek Habito.

  Ty měly trojí účel:

  1) tepelná a zvuková izolace,
  2) vyšší únosnost stěny,
  3) dosažení dokonale hladkého povrchu stěn.

  Detail opláštění koupelny, kde byla použita Modrá akustická protipožární impregnovaná deska MAI (DFH2) Activ´Air®, která v sobě snoubí odolnost proti vlhku, výbornou akustiku, zvýšenou odolnost při požáru a zároveň odstraňuje formaldehyd z interiéru.

  Montáž podhledů

  Montáž podhledů. Výhodou sádrokartonových podhledů je možnost instalace bodového osvětlení. Zde byly použity desky s technologií Activ´Air®.

  Tady jsou postřehy a tipy stavebníka Michala:

  • Postup montáže hodnotím kladně, jednoduchá montáž, podle brožury Sádrokarton zvládneme sami od společnosti RIGIPS to šlo snadno.
  • Profily jsem namontoval za 1 víkend a opláštění jsem měl za další 1 víkend - bylo to s přestávkami, dá se to všechno v pohodě zvládnout za 1 celý víkend.
  • Tip na zjednodušení práce, na který jsem přišel praxí, je to, že příště si vymyslím půdorys tak, aby vycházel na rozměry desek :-)
 4. Tmelení a malování

  Zkušenosti Michala:

  Vytmelit spáry u podlahy a stropu byl minimální problém. Ovšem, když se dostalo na tmelení mezi deskami, začala se projevovat moje nelibost k mokrým procesům. Takže nakonec jsem nechal další tmelení, a bohužel i nutné broušení, zkušenějšímu otci.

  Do rohu použité výztužné pásky NO-COAT (EasyFlex Pro) hodnotím dobře, výsledek je perfektní a i její aplikace je jednoduchá. Po prvním tmelení jsem byl překvapen spotřebou tmelu. Naštěstí na druhé tmelení bylo v celém bytě potřeba pouze 25 kg tmelu, obdobně jako finálního tmelu, který byl odhadován na 15 kg (kupoval jsem radši 20 kg).

  Když bylo vytmeleno i potřetí, tak nebránilo nic rozjezdu válečku s barvou. Ve všech místnostech jsem volil bílou barvu.

 5. Konečný stav před zařízením bytu

  Celková doba rekonstrukce: 2 týdny
  Počet lidí: 2
  Náklady na materiál: 86 000 Kč

Videa z rekonstrukce najdete na pevnadeska.cz.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

logo
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: 220 406 506, 220 406 507, 220 406 508
e-mail: info@rigips.cz

web: www.rigips.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Soutěž o sádrokarton nové generace za 175 000 korun

Soutěž o sádrokarton nové generace za 175 000 korun

RIGIPS, renomovaný výrobce systémů suché výstavby, pořádá soutěž Rekonstrukční výzva. 3 vítězové získají vysokopevnostní sádrokarton HABITO H s příslušenstvím v celkové hodnotě 175.000 korun.