Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

Věž v německém Rottweilu vysoká 246 metrů se nyní stala místem, kde se přepisuje historie. Alespoň ta, která je vztažena k vývoji výtahů. Společnost ThyssenKrupp tu v dvanácti šachtách současně testuje provoz výtahů, které jsou schopny se při rychlosti deseti metrů za sekundu pohybovat nejen vertikálně, ale i horizontálně. Jejich výtahový „Multisystem“ by mohl zcela proměnit způsob, jakým pohlížíme na stavbu výškových budov.
Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

V roce 1854 došlo ke zrození prvního přepravního výtahu, ale v následujících 160 letech k žádné další výrazné změně v původní technologii nedošlo,“ říkají lidé z ThyssenKrupp. „Přesto tento vynález změnil způsob, jakým žijeme. Jenže model jedné přepravní kabiny, jednoho lana a jedné šachty si změnu prostě zaslouží.“ Prvním signálem, že čas změny se blíží, přinesl rok 2003. Tehdy byly do provozu uvedeny první dvoukabinové horizontální výtahy. „Dvě kabiny v jedné šachtě dokázaly o 30 % zvýšit výkon za cenu téměř totožného výdeje energie. Jenže ani tady se pokrok nesmí zastavit.“

ThyssenKrupp si totiž uvědomují, že budoucnost přivede do měst mnohem větší objem lidí, než v nich žije dnes. A tito lidé budou žít a pracovat ve výškových budovách, jejichž provozní a funkční limit představuje právě ona migrace mezi svrchními a spodními patry. A proto se jejich vývojáři v roce 2014 rozhodli celý koncept přepravy osob v budovách změnit. Opravdu zásadním způsobem, který doslova přidává další rozměr k dosavadní technologii.

ThyssenKrupp prostě odrušili systém vodících lan, a nahradili je kolejnicemi. A ty pak v klíčových bodech dokáží svým výklonem do strany převést buňku kabiny z vertikály na horizontálu. Výtahy, zbavené lan a vybavené vlastní pohonnou jednotkou, mohou být výrazně lehčí. A to až o 50 %. A díky tomu, že se mohou pohybovat i do stran, zvyšují užitnou plochu výškové budovy až o 25 %.

"Tím se otevírá zcela nový směr vývoje. Tyto autonomní výtahy, které putují po celé budově všemi směry, navíc spotřebovávají až o 60 % méně energie,“ říká Andreas Schierenbeck, šéfmanažer společnosti. Počáteční investice do novinky se tak může developerům rychle vrátit v podobě kratšího čekání pasažérů na výtah, vyšší obslužnosti i úsporách v provozu. Variantu představují i kombinované systémy výtahů, propojujících několik budov současně.

Projekt v testovací fázi už má i svého prvního klienta. Zájem o realizaci projevila společnost OVG Real Estate, která by ráda pořídila Multisystem pro svou budovu East Side Tower v Berlíně. První univerzální výtah by tak mohl být v reálném provozu už v roce 2019.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

Foto: Petr Polák

Tři domy a dvůr pod Lysou horou

Provozní areál údržby golfového hřiště Golf & ski resortu v Ostravici je tou správnou výzvou pro architekta. Jak pojmout ryze účelové zařízení, architektonicko-urbanistické řešení, finanční stránku, materiálové pojetí a začlenění do stávající horské zalesněné krajiny Beskyd? To vše zde naleznete.

Zdroj: AdobeStock.com - iryna

Smlouvy o dílo ve stavebnictví očima právníků: pět nejčastějších chyb objednatelů

Jakých chyb se nejčastěji dopouští objednatelé staveb? Dejte si pozor na tyto zásadní. Smlouva o dílo sice dle zákona může být ústní, ale u staveb lze doporučit písemnou formu. Porušuje-li zhotovitel své povinnosti, oznamte mu to písemně. Nepodceňujte důležitost předávacího protokolu a vady vytkněte bez zbytečného…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA