REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

Věž v německém Rottweilu vysoká 246 metrů se nyní stala místem, kde se přepisuje historie. Alespoň ta, která je vztažena k vývoji výtahů. Společnost ThyssenKrupp tu v dvanácti šachtách současně testuje provoz výtahů, které jsou schopny se při rychlosti deseti metrů za sekundu pohybovat nejen vertikálně, ale i horizontálně. Jejich výtahový „Multisystem“ by mohl zcela proměnit způsob, jakým pohlížíme na stavbu výškových budov.
Horizontální výtah již testují v Německu, v provozu by mohl být v roce 2019

V roce 1854 došlo ke zrození prvního přepravního výtahu, ale v následujících 160 letech k žádné další výrazné změně v původní technologii nedošlo,“ říkají lidé z ThyssenKrupp. „Přesto tento vynález změnil způsob, jakým žijeme. Jenže model jedné přepravní kabiny, jednoho lana a jedné šachty si změnu prostě zaslouží.“ Prvním signálem, že čas změny se blíží, přinesl rok 2003. Tehdy byly do provozu uvedeny první dvoukabinové horizontální výtahy. „Dvě kabiny v jedné šachtě dokázaly o 30 % zvýšit výkon za cenu téměř totožného výdeje energie. Jenže ani tady se pokrok nesmí zastavit.“

ThyssenKrupp si totiž uvědomují, že budoucnost přivede do měst mnohem větší objem lidí, než v nich žije dnes. A tito lidé budou žít a pracovat ve výškových budovách, jejichž provozní a funkční limit představuje právě ona migrace mezi svrchními a spodními patry. A proto se jejich vývojáři v roce 2014 rozhodli celý koncept přepravy osob v budovách změnit. Opravdu zásadním způsobem, který doslova přidává další rozměr k dosavadní technologii.

ThyssenKrupp prostě odrušili systém vodících lan, a nahradili je kolejnicemi. A ty pak v klíčových bodech dokáží svým výklonem do strany převést buňku kabiny z vertikály na horizontálu. Výtahy, zbavené lan a vybavené vlastní pohonnou jednotkou, mohou být výrazně lehčí. A to až o 50 %. A díky tomu, že se mohou pohybovat i do stran, zvyšují užitnou plochu výškové budovy až o 25 %.

"Tím se otevírá zcela nový směr vývoje. Tyto autonomní výtahy, které putují po celé budově všemi směry, navíc spotřebovávají až o 60 % méně energie,“ říká Andreas Schierenbeck, šéfmanažer společnosti. Počáteční investice do novinky se tak může developerům rychle vrátit v podobě kratšího čekání pasažérů na výtah, vyšší obslužnosti i úsporách v provozu. Variantu představují i kombinované systémy výtahů, propojujících několik budov současně.

Projekt v testovací fázi už má i svého prvního klienta. Zájem o realizaci projevila společnost OVG Real Estate, která by ráda pořídila Multisystem pro svou budovu East Side Tower v Berlíně. První univerzální výtah by tak mohl být v reálném provozu už v roce 2019.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Zdroj: Nicoll

Podtlakové odvodnění ploché střechy

Podtlakové systémy se používají pro odvádění dešťových vod z objektů, které mají dostatečnou výšku a dostatečnou odvodňovanou plochu. Bez dodržení těchto podmínek podtlakový systém nemůže fungovat. Střešní vtoky jsou řešeny tak, že se zcela zaplní vodou a při proudění vody se v potrubí vytvoří podtlak (princip…

REKLAMA