REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Eskalátory na Épinettes jsou zároveň rozhlednou i muzeem

Navzdory čistě „mechanickému“ provedení nabízí dělený eskalátor v pařížských Épinettes neobvyklý zážitek, který do města přivádí zeleň. Architekti z Atelier MOSCA navíc upozorňují, že podobný model by bylo možné využít na řadě dalších lokalit, a to nejen v centru.

Z původního zadání vytěžili Atelier MOSCA maximum: plán na vytvoření spojnice pro pěší, kteří by museli jinak překonat pětadvacet metrů převýšení po spádnici dlouhé osmdesát metrů, se totiž rozhodli vést formou jezdících schodů. Namísto uzavřeného tubusu se však rozhodli rozčlenit trasu na několik segmentů, zastřešených „origami“ betonovou střechou s převisem. Její překlady umožňují během jízdy výhledy do okolí, a dávají lidem pocit příjemné vzdušnosti. Trasa je navíc vedena svahem pokrytým (dosud neudržovanou) zelení, která je pro obyvatele metropole na Seině vzácné zboží.

Cíle architektů? Nevytvořit jen prostou spojnici, ale místo, které nabídne výhledy na celý Ile-de-France. Vytvořit prostor pro expozici, díky které se nejen místní dozví něco bližšího o svém městě. A také přehodnotit stávající kompozici městské zeleně. Výsledky? Splněno ve všech bodech. Zvláště zajímavé je přitom zpracování „naučných prvků“, které cestujícím předkládají informace o regionální geologii. Každý segment eskalátoru je totiž vydlážděn jiným typem místní horniny. Lidé, kterých tu v nejvíce vytížených hodinách projede kolem 600 za hodinu, se tak doslova noří do geologické podstaty města.

Eskalátory v Épinettes propojují mnoho funkcí. Autor: Benoit Grimbert

Atelier MOSCA pojal eskalátor komplexně, a zpracoval i krajinářskou studii o bezprostředním okolí. Místo, které by jinak bylo z hlediska biologie mrtvé, obrostlo 260 stromy, 2500 keři a 13 500 pokryvnými trsy bylin, které společně pokrývají plochu 1600 metrů čtverečních. Eskalátor na Épinettes je tedy současně rozhlednou a přírodovědným muzeem, ale hlavně osvěžující trasou při každodenním pohybu městem.

Paříž se v posledních letech výrazně snaží o ozelenění intravilánu (například mandatorním požadavkem na ozelenění všech střech nově stavěných objektů v centru), a nápad využití přepravníku jako potenciálního ozeleňujícího prvku se proto líbí. V současné době je v řešení zřízení dalšího zeleného eskalátoru s výhledy do krajiny v Grand Paris Express a na Fort d´Issy, kde se připravuje nová koncepce ekologické mobility.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Jsou evropské metropole připraveny na klimatické změny? Ne, a každý vydatnější déšť anebo epizody horkých dní to dokazují. Po desetiletí jsme totiž usilovali o to, aby se města co nejrychleji zbavila vody. Ideálně kanalizací. Holandský projekt teď vodu městům vrací, hravým a navýsost praktickým způsobem, pomocí…

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

REKLAMA