REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Eskalátory na Épinettes jsou zároveň rozhlednou i muzeem

Navzdory čistě „mechanickému“ provedení nabízí dělený eskalátor v pařížských Épinettes neobvyklý zážitek, který do města přivádí zeleň. Architekti z Atelier MOSCA navíc upozorňují, že podobný model by bylo možné využít na řadě dalších lokalit, a to nejen v centru.

Z původního zadání vytěžili Atelier MOSCA maximum: plán na vytvoření spojnice pro pěší, kteří by museli jinak překonat pětadvacet metrů převýšení po spádnici dlouhé osmdesát metrů, se totiž rozhodli vést formou jezdících schodů. Namísto uzavřeného tubusu se však rozhodli rozčlenit trasu na několik segmentů, zastřešených „origami“ betonovou střechou s převisem. Její překlady umožňují během jízdy výhledy do okolí, a dávají lidem pocit příjemné vzdušnosti. Trasa je navíc vedena svahem pokrytým (dosud neudržovanou) zelení, která je pro obyvatele metropole na Seině vzácné zboží.

Cíle architektů? Nevytvořit jen prostou spojnici, ale místo, které nabídne výhledy na celý Ile-de-France. Vytvořit prostor pro expozici, díky které se nejen místní dozví něco bližšího o svém městě. A také přehodnotit stávající kompozici městské zeleně. Výsledky? Splněno ve všech bodech. Zvláště zajímavé je přitom zpracování „naučných prvků“, které cestujícím předkládají informace o regionální geologii. Každý segment eskalátoru je totiž vydlážděn jiným typem místní horniny. Lidé, kterých tu v nejvíce vytížených hodinách projede kolem 600 za hodinu, se tak doslova noří do geologické podstaty města.

Eskalátory v Épinettes propojují mnoho funkcí. Autor: Benoit Grimbert

Atelier MOSCA pojal eskalátor komplexně, a zpracoval i krajinářskou studii o bezprostředním okolí. Místo, které by jinak bylo z hlediska biologie mrtvé, obrostlo 260 stromy, 2500 keři a 13 500 pokryvnými trsy bylin, které společně pokrývají plochu 1600 metrů čtverečních. Eskalátor na Épinettes je tedy současně rozhlednou a přírodovědným muzeem, ale hlavně osvěžující trasou při každodenním pohybu městem.

Paříž se v posledních letech výrazně snaží o ozelenění intravilánu (například mandatorním požadavkem na ozelenění všech střech nově stavěných objektů v centru), a nápad využití přepravníku jako potenciálního ozeleňujícího prvku se proto líbí. V současné době je v řešení zřízení dalšího zeleného eskalátoru s výhledy do krajiny v Grand Paris Express a na Fort d´Issy, kde se připravuje nová koncepce ekologické mobility.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Foto: Yohei Sasakura

Rodinný dům s terasou, která není ani venku, ani uvnitř

Zajímavý příklad moderní rezidenční architektury, která je v daném případě specifická svým konstrukčním řešením. Nabízí prvek vzájemně se prostupujících stěn z různých materiálů v řešení polootevřených prostor. K tomu ovšem tradiční ložnice a nábytek v retro stylu, jehož rustikální nádech je formován tradičně ...

Zuri Zanzibar - Unikát od českých architektů

Zuri Zanzibar - Unikát od českých architektů

Nedávno otevřený hotelový resort Zuri Zanzibar navržený českými architekty z Jestico + Whiles pro investora RSJ získal jako první hotel na světě zlatou certifikaci EarthCheck oceňující trvale udržitelný design. Stylový komplex, nacházející se na třináctihektarovém pozemku přímo u pláže omývané Indickým oceánem, leží v ...

Zdroj: Bc. Magdalena Hronová, Dis.

Permakulturní design v Toulcově dvoře

Konference Jak na permakulturní design proběhla sice již na podzim, my jsme si však informace z ní schovali na období blíže k jaru, kdy mnozí z nás již pomalu uvažují o proměně své zahrady nebo i pořízení chalupy či snad dokonce stěhování do přírody či na statek? Konference se konala se již po sedmé v prostorách ...

Foto: Tomasz Zakrzewski

Na místě trpícím důlním průmyslem vybudovali originální park pro děti

Brownfield je nemovitost, která již ztratila svoji funkci, nejčastěji po průmyslové činnosti, těžbě, vojenských posádkách. Kde někteří vidí jen problémy, jiní vidí příležitost. Co s areálem, který donedávna hyzdily důlní výsypky a torza hutní techniky? Polští architekti si věděli rady.

REKLAMA
REKLAMA