REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Eskalátory na Épinettes jsou zároveň rozhlednou i muzeem

Navzdory čistě „mechanickému“ provedení nabízí dělený eskalátor v pařížských Épinettes neobvyklý zážitek, který do města přivádí zeleň. Architekti z Atelier MOSCA navíc upozorňují, že podobný model by bylo možné využít na řadě dalších lokalit, a to nejen v centru.

Z původního zadání vytěžili Atelier MOSCA maximum: plán na vytvoření spojnice pro pěší, kteří by museli jinak překonat pětadvacet metrů převýšení po spádnici dlouhé osmdesát metrů, se totiž rozhodli vést formou jezdících schodů. Namísto uzavřeného tubusu se však rozhodli rozčlenit trasu na několik segmentů, zastřešených „origami“ betonovou střechou s převisem. Její překlady umožňují během jízdy výhledy do okolí, a dávají lidem pocit příjemné vzdušnosti. Trasa je navíc vedena svahem pokrytým (dosud neudržovanou) zelení, která je pro obyvatele metropole na Seině vzácné zboží.

Cíle architektů? Nevytvořit jen prostou spojnici, ale místo, které nabídne výhledy na celý Ile-de-France. Vytvořit prostor pro expozici, díky které se nejen místní dozví něco bližšího o svém městě. A také přehodnotit stávající kompozici městské zeleně. Výsledky? Splněno ve všech bodech. Zvláště zajímavé je přitom zpracování „naučných prvků“, které cestujícím předkládají informace o regionální geologii. Každý segment eskalátoru je totiž vydlážděn jiným typem místní horniny. Lidé, kterých tu v nejvíce vytížených hodinách projede kolem 600 za hodinu, se tak doslova noří do geologické podstaty města.

Eskalátory v Épinettes propojují mnoho funkcí. Autor: Benoit Grimbert

Atelier MOSCA pojal eskalátor komplexně, a zpracoval i krajinářskou studii o bezprostředním okolí. Místo, které by jinak bylo z hlediska biologie mrtvé, obrostlo 260 stromy, 2500 keři a 13 500 pokryvnými trsy bylin, které společně pokrývají plochu 1600 metrů čtverečních. Eskalátor na Épinettes je tedy současně rozhlednou a přírodovědným muzeem, ale hlavně osvěžující trasou při každodenním pohybu městem.

Paříž se v posledních letech výrazně snaží o ozelenění intravilánu (například mandatorním požadavkem na ozelenění všech střech nově stavěných objektů v centru), a nápad využití přepravníku jako potenciálního ozeleňujícího prvku se proto líbí. V současné době je v řešení zřízení dalšího zeleného eskalátoru s výhledy do krajiny v Grand Paris Express a na Fort d´Issy, kde se připravuje nová koncepce ekologické mobility.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň je odpradávna znakem pospolitosti a útulnosti. Vytváří specifickou atmosféru. Přenosná ohniště, venkovní krby i celé kuchyně mohou domy vhodně doplňovat a vytvářet velmi zajímavé a inspirativní prostředí. Vědí to majitelé domů i designéři.

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada vznikne po zasazení poslední květiny a po zazelenání trávníku, pravdou je, že se žádná nezrodí bez stavebních úprav. Co všechno je nutné vyřešit ještě před samotnými vegetačními úpravami? Kromě zpevněných povrchů, ploch určených pro umístění herních sestav a vodních prvků se…

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Bývala to tajuplná zahrada obehnaná vysokou kamennou zdí s prostorným altánem pro dobrodružná nebo tajná milostná setkávání. Najdeme i dnes taková místa, která nás přitahují zvláštní silou?

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA