REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Plot má ladit se stavbou a místem

Ploty kolem nás – to je téma prázdninové fotosoutěže TZB-info. Ploty sice tvoří hranice ale tvarová, materiálová ani barevná či konstrukční řešení plotů hranice neznají. Ukažme, jaké ploty jste našli na svých prázdninových cestách! Zapojte se do prázdninové fotosoutěže! A trochu té inspirace a poučení najdete v dnešním článku.

Definice plotu by mohla znít takto: „Plot, oplocení či ohrada je volně stojící prostorotvorný prvek, který vymezuje určitý prostor a jeho hranice zabraňuje zde v nechtěném pohybu, omezuje pohled či průhled, zabezpečuje soukromí, odděluje od sebe zónu veřejné dopravy, komunikace, pěší zónu, soukromý pozemek, omezuje dílčím způsobem prašnost a hlučnost“. Možností, funkcí a provedení je u tohoto prvku nespočet.

FOTOSOUTĚŽ: Ploty kolem nás! Vyfoťte zajímavý plot. Zašlete nám jej do konce srpna! Hlasujte a vyhrajte tisíce korun na nákup barev Balakryl. Více o soutěži.

Ploty si můžeme rozdělit podle použitého materiálu:

Funkce plotů:

 • funkce ochranná a bezpečnostní
 • funkce dekorativní a ozdobná
 • funkce zabezpečení soukromí
 • funkce omezení - volného pohybu, průhledů, prašnosti.

Pokud ploty, potom i vjezdové a vstupní brány, branky, závory, průchody, přístřešky a uzamykatelné karusely na popelnice s odpadky. Mohou být stejně jako ploty ryze pragmatickou záležitostí, s různou mírou vkusu, ale taky mohou být nádherným prvkem architektury, dotvářející rámec stavby. Vše lze dotvořit zámečnickou nebo kovářskou prací. Celé dílo se tak zároveň stane i dílem uměleckým. Vstupní brány, branky a ploty mohou být historické, historizující, poplatné své době a typu stavby, ale i moderní a velice zajímavé artefakty doby a vkusu. Vybavením a funkcí jsou leckdy velmi sofistikované, včetně kamer, čidel, dálkové obsluhy. Co do otvírání je možnost si vybrat brány jednokřídlé, dvoukřídlé, samonosné posuvné i otvíravé. Řešení a realizačních firem je dostatek.

Nádherná dobová fasáda si žádá zdařilé řešení, které vše vkusně doplní a zarámuje.Nádherná dobová fasáda si žádá zdařilé řešení, které vše vkusně doplní a zarámuje.

Všechny tyto prvky mohou být skvělým doplněním architektury domu a zahrady a z estetického hlediska jsou jeho nedílnou součástí. Nevkusným provedením a řešením mohou vše degradovat nebo naopak skvěle podpořit. Ploty, brány a branky mají k sobě na vkusné doplnění možnosti různých klik a kování, štítků, schránek, označení ulice a domu, sloupů a sloupků. Stejně tak součástí řešení jsou živé a okrasné ploty, tvarované stříháním, tvarované živé stěny a předěly, figurální motivy, bludiště ze živého plotu, vkládané mísy s živými solitéry. To vše je součástí profesní výbavy dobrého architekta a architekta zahradního.

Živý plot z ptačího zobu lemuje vstupní branku. Živý plot z habru obecného vlevo a z ptačího zobu vpravo.Živý plot z ptačího zobu lemuje vstupní branku. Živý plot z habru obecného vlevo a z ptačího zobu vpravo.

Pochopitelně i šikovný laik může leckdy vkusně zkombinovat svoje představy s nabídkou trhu a svojí šikovností. Živé ploty mohou být krásné díky zeleni buxusů, vavřínu, myrty, ptačího zobu, tavolníku, pámelníku, zimolezu nebo habru obecného.

Výplně ze svařovaných roxorů 100x jinak, lidová tvořivost nezná hranic, ale ke kráse to má dalekoVýplně ze svařovaných roxorů 100x jinak, lidová tvořivost nezná hranic, ale ke kráse to má daleko.

Roxory a pletivo s ostnatým drátem si žádají živé barvy, odvaha a invence maximální, vkus minimálníRoxory a pletivo s ostnatým drátem si žádají živé barvy, odvaha a invence maximální, vkus minimální.

Pak nelze opominout i různé projevy „osobitého vkusu“. Pokud vezmeme určitý standard jako etalon dobrého vkusu a zdařilého estetického řešení, potom mimo se ocitá projev nevkusu. Mám na mysli ploty z různých zbytků z vyražených plechových šablon z nějaké výroby, navařovaných výztuží, trubek, pavéz se znakem měst a obcí, ocelových přírub a výlisků, zbytků pletiva, ocelových sítí, motivů zvířat nebo pohádkových bytostí. „No prostě, co dům dal, to tam implantuji a uvidíte tu parádu.“ Paráda se nekoná, zato lidí k vám budou jezdit plné autobusy. Jen se moc neukazujte v oknech.

Já tu zeď nevidím, mám tam živý plot. A co vy venku.Prefabrikovanou „krásu“ už milosrdná zeleň nezachráníJá tu zeď nevidím, mám tam živý plot. A co vy venku? Prefabrikovanou „krásu“ už milosrdná zeleň nezachrání.

V kostce: výška plotu, materiál, provedení, řazení opakujících se prvků a polí, jak vodorovně, tak i svisle, jeho masívnost nebo subtilnost, dominance vstupních partií a oplocení, vkusné začlenění do kontextu stavby a pozemku, to vše je ve hře zvané oplocení. Nezapomeňte taky, že netvoříte oplocení jenom svého sídla a zahrady. Vaše řešení je součástí širšího kontextu tzv. intravilánu, což je zastavěná část obce s infrastrukturou a s prolukami.

Zdařilé řešení vjezdové brány z oceli.                  Krásné poutní místo Panny Marie Pomocné - Zlaté HoryZdařilé řešení vjezdové brány z oceli… Krásné poutní místo Panny Marie Pomocné - Zlaté Hory.

Někdy se setkáme s přehnanou obezřetností majitele nemovitosti. Ostnatý drát opravdu moc parády v rezidenční čtvrti nebo ve staré zástavbě neudělá. Tato překážka nikoho moc neodradí a pastva pro oko to taky není. Ve čtvrti z 30. let jsem našel zahradu s domem obehnanou plotem, který to měl za sebou a jeho reinkarnaci měl umožnit žiletkový ostnatý drát v úrovni lidské hlavy. Pokud by se zde někdo skalpoval nebo zde uvízla třeba kočka, měl by dotyčný veliký problém. Tato řešení patří do nápravných zařízení nebo skladů s municí, ne k vysněnému rodinnému domu s nádhernou oeleněnou zahradou. Vždy pečlivě zvažte, co je bezpečné, co dovolují stavební normy a vyhlášky. Úměrnost řešení (cena – výkon) se vyplatí konzultovat s odborníky na zabezpečovací techniku a zařízení. Brát tento úkol do vlastních rukou může být leckdy kontraproduktivní. Vidíte tu přemíru lidové tvorby u tak prosté věci, jako je barevnost nebo design plotů. Nechtějte umět všechno.

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, podílel se na řešení interiérů v kuchyňském studiu i firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Vyučoval na Pedagogické fakultě MU v Brně obor „Grafika a digitální fotografie“. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Zahrady, chodníky, ploty a terasy si přečtěte

První vlaštovka Landscape Festivalu Praha 2018: Výstava

První vlaštovka Landscape Festivalu Praha 2018: Výstava

Praha se v letních měsících stane dějištěm mezinárodního krajinářského festivalu Landscape, který se dotýká městského veřejného prostoru a urbanizované krajiny v České republice. Již od 7. do 18. ...

Zdroj: Fotolia.com - Christian Hillebrand

Biofilní architektura pohledem vědy a techniky

Současná architektura staví na čelní místo estetiku a funkčnost. Design se soustřeďuje na promyšlené a uvolněné využití prostoru, na jasné a čisté linie a na uspořádaný a elegantní vzhled věcí v ...

foto: Ing. Petr Košťál

Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky

Titulek článku zní jak začátek nějaké pohádky. Jako pohádka to v dnešní době téměř vypadá, nicméně je to skutečnost. Sedlák Lubomír Brukoň nechal ve Voletinách u Trutnova postavit kapli pro potěšení ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist