REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Plot má ladit se stavbou a místem

Ploty kolem nás – to je téma prázdninové fotosoutěže TZB-info. Ploty sice tvoří hranice ale tvarová, materiálová ani barevná či konstrukční řešení plotů hranice neznají. Ukažme, jaké ploty jste našli na svých prázdninových cestách! Zapojte se do prázdninové fotosoutěže! A trochu té inspirace a poučení najdete v dnešním článku.

Definice plotu by mohla znít takto: „Plot, oplocení či ohrada je volně stojící prostorotvorný prvek, který vymezuje určitý prostor a jeho hranice zabraňuje zde v nechtěném pohybu, omezuje pohled či průhled, zabezpečuje soukromí, odděluje od sebe zónu veřejné dopravy, komunikace, pěší zónu, soukromý pozemek, omezuje dílčím způsobem prašnost a hlučnost“. Možností, funkcí a provedení je u tohoto prvku nespočet.

FOTOSOUTĚŽ: Ploty kolem nás! Vyfoťte zajímavý plot. Zašlete nám jej do konce srpna! Hlasujte a vyhrajte tisíce korun na nákup barev Balakryl. Více o soutěži.

Ploty si můžeme rozdělit podle použitého materiálu:

Funkce plotů:

 • funkce ochranná a bezpečnostní
 • funkce dekorativní a ozdobná
 • funkce zabezpečení soukromí
 • funkce omezení - volného pohybu, průhledů, prašnosti.

Pokud ploty, potom i vjezdové a vstupní brány, branky, závory, průchody, přístřešky a uzamykatelné karusely na popelnice s odpadky. Mohou být stejně jako ploty ryze pragmatickou záležitostí, s různou mírou vkusu, ale taky mohou být nádherným prvkem architektury, dotvářející rámec stavby. Vše lze dotvořit zámečnickou nebo kovářskou prací. Celé dílo se tak zároveň stane i dílem uměleckým. Vstupní brány, branky a ploty mohou být historické, historizující, poplatné své době a typu stavby, ale i moderní a velice zajímavé artefakty doby a vkusu. Vybavením a funkcí jsou leckdy velmi sofistikované, včetně kamer, čidel, dálkové obsluhy. Co do otvírání je možnost si vybrat brány jednokřídlé, dvoukřídlé, samonosné posuvné i otvíravé. Řešení a realizačních firem je dostatek.

Nádherná dobová fasáda si žádá zdařilé řešení, které vše vkusně doplní a zarámuje.Nádherná dobová fasáda si žádá zdařilé řešení, které vše vkusně doplní a zarámuje.

Všechny tyto prvky mohou být skvělým doplněním architektury domu a zahrady a z estetického hlediska jsou jeho nedílnou součástí. Nevkusným provedením a řešením mohou vše degradovat nebo naopak skvěle podpořit. Ploty, brány a branky mají k sobě na vkusné doplnění možnosti různých klik a kování, štítků, schránek, označení ulice a domu, sloupů a sloupků. Stejně tak součástí řešení jsou živé a okrasné ploty, tvarované stříháním, tvarované živé stěny a předěly, figurální motivy, bludiště ze živého plotu, vkládané mísy s živými solitéry. To vše je součástí profesní výbavy dobrého architekta a architekta zahradního.

Živý plot z ptačího zobu lemuje vstupní branku. Živý plot z habru obecného vlevo a z ptačího zobu vpravo.Živý plot z ptačího zobu lemuje vstupní branku. Živý plot z habru obecného vlevo a z ptačího zobu vpravo.

Pochopitelně i šikovný laik může leckdy vkusně zkombinovat svoje představy s nabídkou trhu a svojí šikovností. Živé ploty mohou být krásné díky zeleni buxusů, vavřínu, myrty, ptačího zobu, tavolníku, pámelníku, zimolezu nebo habru obecného.

Výplně ze svařovaných roxorů 100x jinak, lidová tvořivost nezná hranic, ale ke kráse to má dalekoVýplně ze svařovaných roxorů 100x jinak, lidová tvořivost nezná hranic, ale ke kráse to má daleko.

Roxory a pletivo s ostnatým drátem si žádají živé barvy, odvaha a invence maximální, vkus minimálníRoxory a pletivo s ostnatým drátem si žádají živé barvy, odvaha a invence maximální, vkus minimální.

Pak nelze opominout i různé projevy „osobitého vkusu“. Pokud vezmeme určitý standard jako etalon dobrého vkusu a zdařilého estetického řešení, potom mimo se ocitá projev nevkusu. Mám na mysli ploty z různých zbytků z vyražených plechových šablon z nějaké výroby, navařovaných výztuží, trubek, pavéz se znakem měst a obcí, ocelových přírub a výlisků, zbytků pletiva, ocelových sítí, motivů zvířat nebo pohádkových bytostí. „No prostě, co dům dal, to tam implantuji a uvidíte tu parádu.“ Paráda se nekoná, zato lidí k vám budou jezdit plné autobusy. Jen se moc neukazujte v oknech.

Já tu zeď nevidím, mám tam živý plot. A co vy venku.Prefabrikovanou „krásu“ už milosrdná zeleň nezachráníJá tu zeď nevidím, mám tam živý plot. A co vy venku? Prefabrikovanou „krásu“ už milosrdná zeleň nezachrání.

V kostce: výška plotu, materiál, provedení, řazení opakujících se prvků a polí, jak vodorovně, tak i svisle, jeho masívnost nebo subtilnost, dominance vstupních partií a oplocení, vkusné začlenění do kontextu stavby a pozemku, to vše je ve hře zvané oplocení. Nezapomeňte taky, že netvoříte oplocení jenom svého sídla a zahrady. Vaše řešení je součástí širšího kontextu tzv. intravilánu, což je zastavěná část obce s infrastrukturou a s prolukami.

Zdařilé řešení vjezdové brány z oceli.                  Krásné poutní místo Panny Marie Pomocné - Zlaté HoryZdařilé řešení vjezdové brány z oceli… Krásné poutní místo Panny Marie Pomocné - Zlaté Hory.

Někdy se setkáme s přehnanou obezřetností majitele nemovitosti. Ostnatý drát opravdu moc parády v rezidenční čtvrti nebo ve staré zástavbě neudělá. Tato překážka nikoho moc neodradí a pastva pro oko to taky není. Ve čtvrti z 30. let jsem našel zahradu s domem obehnanou plotem, který to měl za sebou a jeho reinkarnaci měl umožnit žiletkový ostnatý drát v úrovni lidské hlavy. Pokud by se zde někdo skalpoval nebo zde uvízla třeba kočka, měl by dotyčný veliký problém. Tato řešení patří do nápravných zařízení nebo skladů s municí, ne k vysněnému rodinnému domu s nádhernou oeleněnou zahradou. Vždy pečlivě zvažte, co je bezpečné, co dovolují stavební normy a vyhlášky. Úměrnost řešení (cena – výkon) se vyplatí konzultovat s odborníky na zabezpečovací techniku a zařízení. Brát tento úkol do vlastních rukou může být leckdy kontraproduktivní. Vidíte tu přemíru lidové tvorby u tak prosté věci, jako je barevnost nebo design plotů. Nechtějte umět všechno.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Václavské náměstí, zdroj: fotolia.com

Jak zadržovat vodu ve městě. Praha sází stromy, staví nádrže, čistí rybníky

Pražský magistrát bude při boji proti suchu budovat nové nádrže na zadržení vody, sázet nové stromy, opravovat rybníky a vodní toky nebo se změní způsob druhové složení lesů a zeleně. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Pražští zastupitelé už loni schválili takzvaný klimatický závazek hlavního ...

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Kov a beton v zahradě: Moderní prvky v přírodní scenérii

Za nejoblíbenější materiály v zahradní tvorbě se jednoznačně považuje dřevo a kámen, ale co když u nich nenajdete to, co hledáte? Chcete do zahrady dostat nádech luxusu, moderní prvky s nápadem a stejně tak od materiálů požadujete vysokou odolnost a dokonalý vzhled? Tak dejte zelenou kovu a betonu, nabídnou úplně jiné ...

Zdroj: AdobeStock.com - pavlo-vakhrushev

Kdo zodpovídá za špatný stav chodníku a silnice? Kdy lze požadovat náhradu za újmu?

Vlastnictví je výsada, ale zároveň také závazek. Pojí se s ním celá řada povinností a také odpovědnost, tedy povinnost nahradit způsobenou újmu. Často se týká újmy vzniklé na komunikacích – chodnících, silnicích, stezkách a podobně. Typická situace – podél bytového domu vede chodník, chodec na něm v zimě uklouzne, ...

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Obrubníky v zahradě: Dejte záhonům tvar

Okraje mezi trávníkem a výsadbami jsou vizitkou každé zahrady. Na oddělení trávníku se ale často šetří, což se pak odrazí v časové náročnosti údržby. Ačkoli obruby něco stojí a kvalita bývá o to dražší, i tak se můžete těšit nejen na perfektní vzhled okrajů, ale také na značnou úsporu času, který byste jinak ...

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Dřevo v zahradě: Materiál, který zahradě nejvíce sluší

Jaký materiál v zahradě vám přijde nejvíce všestranný? Bude to kámen nebo dřevo? Kámen je jedničkou v dlouhověkosti a dobré dostupnosti, od dřeva toho ale čekejte ještě mnohem více. Kromě toho, že do zahrady přirozeně patří, tak i příjemně voní, ani na slunci se nepříjemně nerozpaluje, a navíc dostalo díky polymerům i ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA