REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Praha chce získat sto procent Pražských vodovodů a kanalizací

Pražští radní rozhodli, že město chce získat 100 procent akcií společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Novinářům to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Zároveň nechali vyhotovit memorandum o koupi, které chce s PVK podepsat. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. PVK mají pronajatu vodohospodářskou síť do roku 2018 od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS). PVK v minulosti konkrétní jednání komentovat nechtěly.
vodovody, Praha, Veolia

O záměru získat PVK hlasovali radní letos už jednou. "Od původního usnesení se to dnešní liší v tom, že dnes jsme schválili cílový stav 100 procent akcií, kdežto původně bylo, že chceme získat až 100 procent," řekla Krnáčová.

Záměr nakoupit akcie společnosti chce město stvrdit podpisem memoranda mezi Prahou a PVK. "Momentálně jej mají právníci. Chceme vytvořit férové podmínky pro to, abychom akcie mohli získat," řekla Krnáčová.

Prvním krokem podle ní bude odkup asi 34 procent akcií. Kdy a zda se tak stane, zatím ale není jasné. Bude záležet například na konkrétní dohodě s PVK a ocenění majetku firmy. "Ohodnocení si asi vyžádá časovou rezervu a poradenství," řekla Krnáčová.

Podle Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která vládne s ANO a ČSSD, nemá pro Prahu smysl kupovat pouze podíl. "To bychom se ocitli ve stejně nepříjemné situaci jako u Pražských služeb, kdy z části firmu vlastní jeden z jejich velkých konkurentů. Dostali bychom se do situace, že bychom tam měli PVK napořád," řekla radní Jana Plamínková (STAN). "Dosáhli jsme tak konečně našeho záměru, který ANO dosud blokovalo tím, že primátorka prosazovalo vůči Veolii mírnější postup. Ten však ve vyjednáváních s touto firmou k ničemu nevedl," dodal zastupitel Matěj Stropnický (SZ).

Vodní hospodářství v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. PVK v 90. letech od státu koupila francouzská Veolia. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou do roku 2028. PVK ročně utrží pět miliard korun, Praze za pronájem vrací asi dvě miliardy korun a další částky vkládá do oprav sítí. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA