Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům rovnou k nastěhování? Počítejte s rezervou!

V nabídkách realitních kanceláří se často dočtete, že je dům rovnou k nastěhování. Očekáváte pak, že zaplatíte za dům a tím pro vás výdaje kolem nemovitosti skončí. Tento popis domu často vychází z představy, že předchozí majitel v domě dokázal bydlet tak jak dům stál a vám to bude vyhovovat stejně. Většinou se setkávám s velkým překvapením čerstvých majitelů domu, že najednou musí vydávat další a další peníze, aby se jim v domě dobře bydlelo. Jak je to možné?
Dům rovnou k nastěhování? Počítejte s rezervou!

Současné představy o bydlení se za posledních 10-15 let hodně změnily a když jdete do nového, tak chcete aby dům odpovídal současným trendům. Ty splní novostavba, ale ne 80 let stará vilka, která už desítky let neprošla rekonstrukcí. Trendy v tomto případě nemyslím například oblíbený severský styl vybavování domu nábytkem, ale energetickou úspornost domu nebo velký společenský prostor obýváku spojeného s kuchyní.

Kdy je třeba počítat s výdaji navíc?

  1. Konstrukce domu jsou technicky dožilé
  2. Dispozice místností nevyhovují současnému stylu bydlení
  3. Dům je vybydlený
  4. Dům neodpovídá současným představám o úsporách energií
  5. Dům má poruchy
  6. Vnitřní instalace jsou technicky dožilé

Konstrukce domu jsou technicky dožilé

Týká se to hlavně střechy, komína, ale i oken a dveří. Na první pohled ještě fungují, ale po krátké době bydlení zjistíte, že okny táhne, střechou zatéká nebo padají střešní tašky. Častou slabinou hlavně 50 a více let starých domů je komín, který se na půdě a nad střechou začíná rozpadat. Nejhorší je vybavit interier novými podlahami, sádrokartonovými podhledy, novou kuchyňskou linkou a pak zjistit, že je potřeba vyměnit celou střechu. Při rekonstrukci je třeba začít právě hrubými konstrukcemi jako je střecha. Výdaj v řádech vyšších stovek tisíc korun.

Dispozice místností nevyhovují současnému stylu bydlení

Nejčastější změna se kterou se setkávám je vytvoření velkého obytného prostoru, který zahrnuje obývák s kuchyní, vytvoření koupelny (ano, stále se najdou domy, které koupelnu nemají) a přesun obytných místností za sluncem na jižní stranu domu. Výdaj v řádech desítek a nižších stovek tisíc korun.

Dům je vybydlený

Co si pod tím představit? I nedávno postavený 5 až 10 let starý dům může být nedbalým užíváním ve stavu, jako by stál už desítky let. Špatným užíváním trpí nejčastěji povrchy, jako jsou podlahy, obklady, dveře, kuchyňská linka nebo koupelna. Tato poškození je možné naštěstí opravit daleko levněji než poruchy domu. Výdaj v řádu desítek až nižších stovek tisíc korun.

Dům neodpovídá současným představám o úsporách energií

Vysoké náklady na vytápění vedou většinou k obalení domu tepelnou izolací a výměně oken a dveří. Výdaj v řádech vyšších stovek tisíc korun.

Dům má poruchy

Poruchy jsou nejčastěji statické, tedy trhliny ve zdech, může to být zemní vlhkost, případně napadení dřevokazným hmyzem nebo houbami. Oprava poruch je velmi náročná a ne vždy je možné mít dům na 100% jako nový. Výdaj v řádech stovek tisíc korun.

Vnitřní instalace jsou technicky dožilé

Rozvody vody, vytápění nebo elektřiny mají životnost 20 - 30 let, po té době je třeba rozvody vyměnit. Důvodem pro výměnu bývá často i změna dispozic místností, například přesun koupelen. U elektřiny je to zvýšený požadavek na počet zásuvek a příkon, který domovní rozvody přenesou. Výdaj v řádech stovek tisíc korun

Důležité je stanovit cíl

S rezervou pro rekonstrukci rodinného domu proto počítejte v řádech stovek tisíc až několika milionů korun. Záleží na stáří a technickém stavu domu. Výdaje je možné rozložit i na více let. Nejprve dáte dům dohromady tak, abyste v něm mohli bydlet, a v několika fázích provedete potřebné úpravy. Daleko důležitější než provádět nahodilé opravy toho, co se zrovna rozpadá je stanovit si na začátku cíl, jak chcete aby dům vpadal a k tomu postupně směřovat.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Prázdné podkroví starého domu si přímo říká o vestavění několika ložnic. Tím získáte další prostor k bydlení a dům zhodnotíte. Na první pohled to vypadá jednoduše, jen opláštíte krovy sádrokartonem. Jakmile se do toho pustíte, tak možná ale zjistíte, že budete muset postavit celý krov znovu.

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - I. díl

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - I. díl

Vyhláška o projektové dokumentaci říká, co má obsahovat projekt pro stavební povolení i provádění stavby. Tedy se dá čekat, že výsledná dokumentace bude pro dům postavený na louce stejná, jako pro přestavbu. Ale ty rozdíly jsou ve skutečnosti docela velké, vždyť i samotná vyhláška je ale navržena tak, abyste podle ní…

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Jak dlouho trvá vyprojektovat a postavit rodinný dům?

Vyprojektovat a postavit kvalitní dům, který bude naplno využívat potenciál pozemku a splňovat Vaše představy trvá dlouho. Záleží vždy na více okolnostech, ale obecně se dá se říci, že se jeden rok projektuje a projednává na úřadech a druhý rok se dům staví. Jaké jsou tedy fáze projektové dokumentace a jak dlouho…