Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Suchý vzduch – riziko pro zdraví

Proč se většina nachlazení odehrává v zimě? Podle vědců za to může nízká relativní vlhkost vzduchu ve vnitřních prostorách.

Z téměř 90 % se zdržujeme ve vnitřních prostorách – v zimě zkrátka častěji. A přesně v době, kdy vytopená místnost vykazuje velmi nízkou relativní vlhkost vzduchu. Zde je nutné vědět, že teplý vzduch je schopen absorbovat podstatně více vlhkosti než studený vzduch. Pokud studený vzduch zvenku ohřejeme, stoupne i jeho „hlad“ po vodě. Vaše relativní vlhkost vzduchu klesne, což prokáže jakýkoliv vlhkoměr. I během mírných zim jsou rozdíly mezi interiérem a exteriérem značné.

Avšak vzduch, který dýcháme, musí do průdušek dorazit zvlhčený na 100 %. Cestou sem je zvlhčován především v nose, méně již v ústech, hrtanu a průdušnici. Řasy v celých dýchacích cestách jsou spolu s hlenem, který je pokrývá, geniálním mechanismem pro samočištění. Tyto řasy se pohybují společně vpřed a vzad, jako tráva v lese. Na jejich špičkách se nachází lepivá vrstva hlenu, která zpomaluje pronikání virů, bakterií a alergenů do těla.

Více informací o důsledcích suchého vzduchu na lidský organismus se dočtete na stránkách společnosti Condair.

FLAIR, a.s.

logo
Jihlavská 512/52
140 00 Praha 4 - Michle

telefon: 241 774 105, fax: 241 774 106
e-mail: info@flair.cz

web: www.flair.cz, www.condair.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Federico Farinatti

Z venkovské stodoly vzniklo bydlení na italský způsob

Navenek se tahle architektonická intervence může jevit nenápadně. Tvar rekonstruovaného objektu se totiž nezměnil a jeho silueta pořád vypovídá o tom, že byl stodolou na venkovské farmě. Ovšem uvnitř, v interiéru, se děly velké věci.

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.