REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Energie spolknou více než pětinu rodinného rozpočtu. Pomůže kvalitní zateplení

Celkem 21,1 procenta rozpočtu českých domácností jde dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na bydlení. Zhruba dvě třetiny z toho Češi zaplatí za vytápění. Funkční řešení na zkrocení nákladů za energie nabízí komplexní zateplení. Vyplatí se zejména u starších bytových zástaveb, kde dokáže majitelům ušetřit až 75 procent nákladů za energie. „Snížení energetické náročnosti domu je také jednou z forem spoření na důchod. Od momentu realizace financování zateplení majitel nemovitosti prakticky již doživotně šetří. V praxi se to projevuje jak na nižších provozních nákladech na vytápění, tak na úsporách za klimatizaci během léta,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Na zateplení lze čerpat peníze jak z národních, tak z evropských dotačních programů.
Energie spolknou více než pětinu rodinného rozpočtu. Pomůže kvalitní zateplení

Náklady na vytápění tvoří významnou položku v rozpočtech českých domácností. Dům nebo byt má při tom dle studie, kterou jsme si nechali v minulém roce zpracovat, zatepleno jen něco málo přes polovinu lidí. Ostatní platí zbytečně vysoké faktury za energie,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Navíc z posledního Sčítání lidu, domů a bytů vyplývá, že v Česku žije zhruba 13 procent domácností v domech postavených před téměř 100 lety. Další jedna třetina Čechů obývá domy staré 45 až 95 let. „Tyto zástavby je nutné rekonstruovat a dodatečně zateplit. V posledních letech je tak téma energetické účinnosti nejen českou, ale i evropskou prioritou,“ dodává Zemene.

Přehledně: Stáří domu a ušetření výdajů za energie díky zateplení

Typ domu Stáří domu Zateplení vnějších stěn Komplexní zateplení včetně výměny okenních a dveřních konstrukcí
Panelový z 60. - 80. let až 40 % kolem 65 %
Panelový z 80. - 90. let až 20 % kolem 60 %
Rodinný z 1. pol. 20. stol. až 50 % až 75 %
Rodinný z 50. - 70. let kolem 40 % kolem 80 %
Rodinný z 80 - 90. let až 35 % až 70 %

Modelový příklad

Po zateplení fasády, podlah a stropů rodinného domu s ročními náklady na energie okolo 50 000 korun, je možné ušetřit okolo 50 % těchto výdajů. Návratnost investice je v závislosti na provedené úpravě může být i jen 10 let. Tuto dobu zkracují dotační programy, skrze které mohou majitelé domu žádat o finanční podporu na zvýšení energetické účinnosti.

S financováním pomohou dotační programy

Na zateplení budov je možné využít jak národní, tak evropské dotační programy. Z evropských programů se jedná o Operační program Životní prostředí, Operační program Podnikaní a inovace pro konkurenceschopnost, či Integrovaný regionální operační program (IROP). V něm nyní od března spravující Ministerstvo pro místní rozvoj ohlásilo zjednodušení administrativy a podporu zateplování bytových domů mimo Prahu.

Velmi oblíbený je i národní program Nová zelená úsporám (NZÚ), který poskytuje dotace na zateplení a další energetické úspory rodinných domů po celé České republice a bytových domů v Praze. Program NZÚ je navíc nyní vyhlášen kontinuálně a žádosti tak lze podávat v průběhu celého roku, což je pro žadatele komfortnější.

Zateplení šetří peníze, omezuje zdravotní rizika a zvyšuje hodnotu budov

Kromě toho, že zateplení šetří peníze v zimě za vytápění a v létě za chlazení, má i řadu dalších výhod. Zlepšuje tepelnou pohodu ve vytápěném prostoru a díky nízké spotřebě tepla umožňuje provozovat úspornější otopné systémy včetně alternativních zdrojů energie. Pozitivně také ovlivňuje lidské zdraví tím, že omezuje riziko respiračních onemocnění. Zateplení prodlužuje životnost budov a zlepšuje jejich estetický vzhled, čímž zvyšuje hodnotu nemovitosti.

Češi mají v oblibě pěnový polystyren

Mezi nejoblíbenější izolační materiál patří dlouhodobě pěnový polystyren. „Oblíbenost polystyrenu pramení z jeho vlastností, mezi něž řadíme pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let. Vedle toho má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Jedná se o ekologický materiál, který Češi staví na první místo při zateplení fasád nebo plochých střech,“ uzavírá Zemene.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Tepelné izolace si přečtěte

Zdroj: Fotolia.com - Konstiantyn Zapylaie

ROZHOVOR: Jak využít a recyklovat pěnový polystyren

Pěnový polystyren je na stavbách oblíbeným materiálem, především ve využití jako tepelného izolantu. Jeho oblíbenost způsobuje příznivá cena a dobré tepelně-izolační vlastnosti. V ČR se jej ...

Zdroj: Fotolia.com - mitifoto

Šest tipů od odborníka, jak správně zateplit

Rozhodnutí zateplit nemovitost většinou předchází zvažování jednotlivých kroků, které tomuto procesu předcházejí. Zateplit svépomocí, nebo najmout odbornou firmu? Kolik ušetřím zateplením peněz? Jaký ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška