Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Vybíráte si dveřní kliky? Víte, na co si máte dát při výběru pozor?

Dveřní kování je součástí každodenního života, a proto je nutné věnovat jeho nákupu značnou pozornost. Design a povrchová úprava hrají při konečném výběru velkou roli, nicméně na trhu existuje nepřeberné množství tvarů kování a je důležité zaměřit se na kvalitu a vybírat z certifikovaných produktů. S odborníkem z oblasti kování jsme vytvořili průvodce, jak správně postupovat při výběru kování.

ESTAV.cz se ptá...

Kování dveří je tvarově i materiálově rozmanité. Jak se v tom zorientovat a kde začít?

Karel Sedláček, TWIN s. r. o., odpovídá ...

V první řadě je podstatné si uvědomit, jaký typ kování si do vašeho interiéru představujete. Vybírat lze ze dvou základních druhů, a to rozetového a štítkového kování, přičemž tyto varianty se liší pouze svým designem a jejich funkčnost je shodná. Rozetové kování se skládá ze dvou dílů – horního s klikou a dolní rozety s otvorem pro klíč. Výběr je možné rozšířit o volbu mezi kováním na hranaté či kulaté rozetě. Zatímco kování štítkové je provedeno tak, že klika i otvor pro klíč se nachází na jednom štítku a tvoří tak jednotný celek.

ESTAV.cz se ptá...

Funkce kování se označuje zkratkami PZ, WC, BB, co znamenají?

Karel Sedláček, odpovídá ...

Při nákupu se jistě v různých katalozích a internetových obchodech setkáte s několika zkratkami, které jsou na českém trhu běžně používány v souvislosti s nabídkou dveřního kování. Jedná se o zkratku BB, která znamená, že součástí kování je otvor pro klasický dózický klíč, dále PZ pro klíč s cylindrickou vložkou (takzvanou „fabkou“) a nakonec zkratka WC pro sadu využívanou na toaletách a v koupelnách, protože z vnitřní strany dveří je pro zamčení opatřena WC kličkou, nazývanou také „olivou“, a ze strany vnější je rozeta s drážkou, díky které lze v případě potřeby dveře odemknout z vnější strany použitím například mince nebo jiného plochého předmětu.

Kování na skleněné dveře - lze kombinovat s různými tvary klik, Zdroj: TWIN s. r. o.

ESTAV.cz se ptá...

Při výběru kování dojde i na otázku rozteče. Co je to, jak ji zjistit na mých dveřích a kolik se udává?

Karel Sedláček, odpovídá ...

Rozteč označuje vzdálenost mezi osou otvoru pro kliku a osou otvoru pro klíč. Tato vzdálenost se měří pouze u štítkového kování, kdy se klika i otvor pro klíč nachází na totožném štítku, a je nezbytné ji při nákupu tohoto typu kování znát. Nejčastěji je rozteč 72 mm a 90 mm. U rozetového kování se toto rozpětí neurčuje.

ESTAV.cz se ptá...

Po technické stránce už tedy víme, co chceme. Jaký máme na výběr vzhled a materiál kování?

Karel Sedláček, odpovídá ...

Až poté, co budete mít jasno v předchozích aspektech, můžete přejít k volbě materiálu, povrchu a designu. Ve společnosti TWIN s. r. o. pečlivě vybíráme materiály s vysokou životností a máme všechny své produkty plně certifikované. Spojení vysoké kvality s designovým zpracováním je nejčastějším přáním našich zákazníků. Jejich požadavku plně odpovídá řada kování TWIN LUXUS Selection, obsahující kliky navržené předními italskými designery, kteří se zaměřují zejména na příjemné tvary na dotyk, ale také na moderní vzhled. Výhodou této řady kování je možnost sladit interiérové kliky na dveře s okenními klikami a také bezpečnostním kováním na dveře vstupní. Interiér tak získá jednotný vzhled v každém detailu.

Co se týká povrchových úprav, tak zmíněná řada kování je nabízena v povrchové úpravě inoxchrom, pro který je typická vysoká mechanická odolnost při běžném používání, jako jsou oděrky od klíčů a prstýnků a rovněž nejsou na povrchu znatelné otisky prstů, čímž je tento povrch nenáročný na údržbu. Takové kování je vyrobeno z mosazi, která díky své pružnosti umožňuje výrobcům zpracovat materiál do nejrůznějších forem a rozšiřuje zákazníkům možnosti výběru z řady designových tvarů. Mosazné kliky jsou tak ideální volbou do bytů a domů.

Na trhu je dále nabízeno kování z nerezu, které je doporučováno pro hodně frekventované prostory, jako jsou nemocnice, školy, kancelářské prostory a podobně. Pokud chcete mít kliku na celý život, pak je nerezové kování ideální volbou.

TWIN s.r.o

logo
Zemědělská 571/9
321 00 Plzeň - Litice

telefon: +420 377 328 012
e-mail: twin@twin.cz

web: www.twin.cz, www.skrytezarubne.info

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Více prostoru pro bydlení

Více prostoru pro bydlení

Problematika nedostatku prostoru je častým tématem nejen v samotných domácnostech, ale také mezi projektanty a designéry. Pro specifické případy malometrážních bytů, zkosených stropů v podkroví nebo úzké prostory, kde se potkává více dveří, jsou skvělým řešením speciální úsporné dveřní systémy.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA