REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pasivní dřevostavba s červenými okny

Tento pasivní dům byl navržen Ing. arch. Lukášem Pejsarem a postaven společností 3AE s.r.o. na místě, kde stával zahradní domek a byl tedy navržen tak, aby bylo možné částečně využít stávajících základů. Návrh domu citlivě reaguje na okolní krajinu.

Veškeré materiály byly zvoleny tak, aby stavba zapadla do okolní přírody. Je zde použit dřevěný obklad ze sibiřského modřínu v přírodní barvě. Dřevěná červená okna dům rozjasňují a dávají mu jedinečný charakter a osobitost.

Dům je otevřen směrem k jihozápadu, do zahrady, čímž dodává vnitřnímu prostoru objektu patřičnou intimitu a umožňuje v zimních měsících využití nemalých tepelných zisků ze slunečního záření. V letních měsících jsou tyto zisky eliminovány venkovním zastíněním.

Dokonalé je propojení prostoru obývacího pokoje, jídelny a terasy, která obytný prostor rozšiřuje, se zahradou. Vzrostlé stromy poskytují v létě dostatečný stín a tím pádem je to ideální místo k odpočinku.

Objekt je dvoupodlažní. V prvním nadzemním podlaží se nachází při východní straně vstup, technické zázemí s koupelnou a WC a zádveří. Zbývající část pak tvoří obývací pokoj a jídelna s kuchyní. Dominantou je velká knihovna a krb, který dodává energii akumulační nádrži. Ta je v létě zásobena energií fotovoltaické elektrárny, umístěné na střeše domu.

V obývacím pokoji je umístěno i schodiště, vedoucí do druhého nadzemního podlaží. Tady se nachází dvě ložnice se samostatnou velkou šatnou a koupelnou s WC. Přístup z těchto místností je z chodby.

Majitelům se podařilo skvěle barevně i typově propojit interiér s exteriérem a vytvořili tím domov, kde se jim pohodově žije.

"Dům je finalistou soutěžní přehlidky Pasivní dům roku 2016, čtenáři pro něj mohou hlasovat."

Užitná plocha: 106 m2
Zastavěná plocha: 80 m2
Obestavěný prostor: 281 m3
Potřeba tepla k vytápění: 15 kWh/m2rok
Střecha je pultová, s povlakovou střešní krytinou se sklonem 2 %.
Hlavním zdrojem centrálního vytápění zůstala jednotka teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla.
Z NZÚ získáno 585 tisíc Kč.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

REKLAMA