Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak na konci roku nenarazit kvůli daním. Dovolenou si z nich neodečtete, nábytek ano

Daňová optimalizace zaměstnává a trápí koncem roku mnoho z nás snad i víc, než to dokážou kvapem se blížící Vánoce. Na využívání všech legálních možností, jak zaplatit na daních co nejméně, není nic špatného, a pokud podnikatelsky činný subjekt v tomto směru „nepřestřelí“, neměl by se s finančním úřadem dostat do křížku. S dovolenou vydávanou za služební cestu narazíte, zedník by supermoderní notebook nebo luxusní nábytek také neuhádal – ale třeba stavař už ano.

Pravidlo číslo jedna při snaze vyhnout se vpádu strašidla lidově zvaného „finančák“ do vašeho života a přitom zároveň významně ušetřit kupodivu zní: plaťte daně. Pokud bude vaše přiznání rámcově odpovídat realitě a poměrům, finanční úřad prakticky nemá důvod vás kontrolovat a všechny přiměřené investice včetně takových, které by mohly být považovány za hraniční, vám bez problémů projdou. Pravidlo číslo dvě: před koncem roku snižujte daňový základ přiměřeně. Listopadové a prosincové faktury převládají u velké většiny výdělečně činných subjektů, to je běžná věc a žádný kontrolor se nad tím nepozastaví. Ale pokud to jde, nenechávejte na závěr roku „sakumprásk“ všechny investice např. do vybavení; pouze jejich dominantní část, tak jak je to standardem.

Smysluplná investice? Reprezentativní nábytek do kanceláře i pro home office

„Předvánočních“ nákupů a investic učiněných primárně z daňových důvodů, se v principu není (pokud je jejich souvislost s podnikatelskou činností obhájitelná) potřeba bát. Předměty zahrnuté do daňových úlev přitom nemusejí s výkonem této činnosti souviset bezprostředně: stavební inženýr si bez problémů obhájí vybavení kanceláře skříněmi, byť v nich nebudou zrovna stavební výkresy, architekt může směle investovat a odepisovat z daní nábytek odpovídající úrovni klientely.

„Mnozí zákazníci si myslí, že nábytek s vysokým podílem ruční práce, s nadprůměrnou užitnou hodnotou a kvalitním stylem a designem je „daňově“ nevyužitelný, že by při odpisu zbytečně provokoval. Přitom třeba právník si takovou investici bez problémů obhájí, je zcela adekvátní jeho profesi,“ vyvrací zažitý mýtus Miloš Horák, zakladatel a majitel tradičního českého výrobce stylového a designového nábytku Triant, jehož výrobky zdobí i jedenáct velvyslanectví šesti zemí v sedmi státech světa.

Pracujete-li navíc i doma, není důvod nezakalkulovat do snížení daňového základu vybavení pracovny a další příslušně odůvodnitelné investice. Nezáleží na tom, že o pár ulic dál máte například kancelář. Není důvod, abyste na jednom z pracovišť měli vše potřebné a na tom druhém (doma) seděli na zemi s laptopem v klíně. Z pohledu daňové legislativy tu neexistuje žádný rozdíl – a tedy ani žádný důvod se v jednom případě bát méně a ve druhém více.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Aktuální trendy ve světě nábytkářského designu: Ohýbané materiály, kůže a lesk

Aktuální trendy ve světě nábytkářského designu: Ohýbané materiály, kůže a lesk

Designový nábytek byl ještě před nedávnem poměrně výjimečným jevem jak v českých domácnostech, tak v kancelářích. V současnosti se ovšem stylové vybavení stalo nedílnou součástí domácností i prosperujících firem, kterým záleží na tom, aby se prezentovaly před klienty a partnery v seriózním světle.

Co nás zaujalo na veletrhu For Interior

Co nás zaujalo na veletrhu For Interior

Navštívili jsme veletrh interiérového vybavení v Praze na výstavišti PVA Letňany. Přinášíme vám to, co nás nejvíce zaujalo v části For Interior. Výstavu zahájili organizátoři 1. října 2015 za účasti ministra financí Andreje Babiše.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA