REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Kýč má své jméno: V ČR podnikatelské baroko, v USA McMansion

Architektura by alespoň z definice měla být nositelem nějakého uměleckého pojetí či názoru, ale nad některými ztvárněními přeci jen zůstává rozum stát. Ve Spojených státech amerických bychom jistě našli dlouhou řadu staveb mimořádných v kladném slova smyslu, ale stejně tak tu jako houby po dešti rostou i tzv. McMansion, které má hodně blízko k našemu takzvanému podnikatelskému baroku, které vznikalo v devadesátých letech minulého století. A někteří se jej drží dodnes.

Těchto staveb si s velkým gustem a osobním zápalem všímá anonymní blogerka, známá jen jako „Kate“, která provozuje webové stránky McMansionHell. Za podívání to určitě stojí, a klidně můžete připojit svůj hlas k hodnocení jedné ze 100+1 nejvýživnějších kýčovitých staveb. O Kate se zatím ví zhruba tolik, že se už šest let profesně věnuje stavebnictví (jejím oborem je akustika domů), a podivné vilky a zámečky od Kalifornie po New York jí právě tak dlouho nedají spát. Její aktivity si už všimly už i profesionální designérské a archi-weby. To, co na daných stránkách můžete shlédnout, je totiž stejně tak dobré pro pobavení, jako varování, kam až je možné v oboru prakticky uplatněné architektury klesnout.

Odkud se vlastně vzal ten všeobjímající termín McMansion? Poprvé jej znalci z oboru staveb a stavebnictví začali používat v devadesátých letech, ale již dříve jej prý používali realitní makléři pro obecný hovorový popis „domů bez jakéhokoliv zřejmého architektonického stylu, respektive obsahující celou řadu stylu splácaných dohromady“. V roce 1990 zazněl tento termín i ve fejetonu otištěném v deníku Los Angeles Times, a od té doby víceméně zlidověl. Toto pejorativum je prostě synonymem pro obydlí, vybudované z nepříliš kvalitních materiálů, obsahujících celou řadu vizuálně zřejmých nedostatků a funkčních pochybení, zahalených do hávu okázalého luxusu. Předpona „Mc“ zřetelně odkazuje McDonald, a je příkladem fastfoodové výroby projektů obydlí.

Podstatné na rozdíl od McDonalda není nezapomenout na okurku, ale přihodit tu a tam nějakou věžičku, masivní dveře do dvojgaráže, nepřístupné naznačené balkóny, slepá okna a podobně. Zástupné termíny jsou například „garáž Mahal“, „zámek pro začátečníky“ či „Perský palác ze středozápadu“. Čím jsou ještě McMansions typické? Tím, kde vznikají. Obvykle na předměstích se zástavbou malých obytných domů, mezi kterými rozhodně kontrastně vyniknou. Často pak vznikají celé čtvrtě, kde se podobné kýčovité stavby objevují ve shlucích en masse. Rozlehlé nevyužívané prostory jsou členěny sloupy, arkýři a nechybí tu většinou ani napodobenina křišťálového lustru. Je to prostě kýč dotažený k absolutní ne-dokonalosti.

Do nového roku 2016 vám přejeme, ať se takových podivností ve svých projektech i ve svém okolí vyvarujete. Věříme, že vydatnou pomocí vám budou i v příštím roce informace z ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Jak pandemie COVID-19 může proměnit pohled na architekturu?

Odeznívající (byť stále přítomná a hrozbu představující) pandemie podobu již existujících realizací příliš neovlivní. Ale o to výrazněji se promítne do projektů připravovaných, které už vezmou „rizika pandemií budoucích“ v potaz. Protože s nějakým tím omezením volného pohybu osob a karanténami se podle všeho ...

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární ...

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

V česku vyroste první dům postavený pomocí 3D tisku. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák. Co všechno 3D tisk umí? Jak je využitelný pro současné stavebnictví a jaké jsou jeho možnosti v budoucnosti? Je 3D tisk domů vize pro ...

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Foto: Adolf Bereuter

Dům kombinuje dřevo a beton. Do kraje se rozhlíží kulatými okny

I když se jmenuje Letní dům, jeho majitel s ním počítá jako s celoročně obyvatelným stavením pro celou čtyřčlennou rodinu. Dopředu rozvážil, že ne vždy bude uvnitř plno, ale dům musí mít zázemí pro všechny své obyvatele. Vybral si pro něj místo na okraji lesa, na menším rovinatém plácku, ze kterého lze bez obtíží ...

REKLAMA