REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak rozdat miliony dárků? Architekti navrhli logistické centrum pro Santa Clause

Žádný architekt se neobejde bez představivosti a fantazie. Jsou to jeho sny a vize, které naplňují ideu zadání. A každý architekt se díky své představivosti vyrovnává i s návrhem objektů, které dosud neměl možnost osobně prozkoumat. Dokázat tuto schopnost mohli mladí architekti a designéři například v rámci soutěže „Unbelievable Challenge“.

Na jaře roku 2014 se profesionálové i začátečníci z celého světa sešli v této soutěži proto, aby zapojili svou invenci a postřeh, a dokázali formou projektu zachytit něco neskutečného. Směle můžeme říct, že navrhovali zpracování objektu, který si každý z nás umí nějak představit, aniž by jej kdy skutečně viděl. Logistické centrum pro Santa Clause. Jistě, našemu kraji v distribuci vánočních dárků po právu vévodí Ježíšek, a jen o kus na východ pak Děda Mráz, myšlenka ale zůstává stejná.

Povětšinou tu máme jistou osobu, která svou štědrost a schopnost šířit dárky mezi lidmi musí reprezentovat v jedné jediné noci. Ať už se dětské dopisy s vánočními přáními zasílají na Severní Pól nebo do Božího daru, v cíli je někdo musí vyhodnotit, zpracovat a připravit adekvátní odpověď. Někdo musí zabalit tuny dárků, a připravit je k včasné expedici. Logistické centrum, které něco takového zvládne, by prostě muselo být ohromné. A navíc si musí udržet svůj pohádkový charakter, a nepřipomínat továrnu Ocelového města. Jak tedy na to?

Výsledky soutěže, vyhlášené 12. prosince 2014, adresně tuto problematiku řeší. Představují skutečný ohňostroj vánoční fantazie. Přihlášeno bylo celkem 243 projektů, a jejich tvůrci pocházeli z 59 zemí světa. Vítězem se stal rumunský projekt „Nic není nemožné“ od dvojice Alexandru Oprita a a Laurentiu Constantin. Kromě detailního rozpracování prostorových dispozic logistického centra Santa Clause pak „body“ získali hlavně za zpracování „neviditelné fasády“ budovy, která se stane viditelnou teprve s příchodem noci, a v denní zimní krajině je neviditelná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.