REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak rozdat miliony dárků? Architekti navrhli logistické centrum pro Santa Clause

Žádný architekt se neobejde bez představivosti a fantazie. Jsou to jeho sny a vize, které naplňují ideu zadání. A každý architekt se díky své představivosti vyrovnává i s návrhem objektů, které dosud neměl možnost osobně prozkoumat. Dokázat tuto schopnost mohli mladí architekti a designéři například v rámci soutěže „Unbelievable Challenge“.

Na jaře roku 2014 se profesionálové i začátečníci z celého světa sešli v této soutěži proto, aby zapojili svou invenci a postřeh, a dokázali formou projektu zachytit něco neskutečného. Směle můžeme říct, že navrhovali zpracování objektu, který si každý z nás umí nějak představit, aniž by jej kdy skutečně viděl. Logistické centrum pro Santa Clause. Jistě, našemu kraji v distribuci vánočních dárků po právu vévodí Ježíšek, a jen o kus na východ pak Děda Mráz, myšlenka ale zůstává stejná.

Povětšinou tu máme jistou osobu, která svou štědrost a schopnost šířit dárky mezi lidmi musí reprezentovat v jedné jediné noci. Ať už se dětské dopisy s vánočními přáními zasílají na Severní Pól nebo do Božího daru, v cíli je někdo musí vyhodnotit, zpracovat a připravit adekvátní odpověď. Někdo musí zabalit tuny dárků, a připravit je k včasné expedici. Logistické centrum, které něco takového zvládne, by prostě muselo být ohromné. A navíc si musí udržet svůj pohádkový charakter, a nepřipomínat továrnu Ocelového města. Jak tedy na to?

Výsledky soutěže, vyhlášené 12. prosince 2014, adresně tuto problematiku řeší. Představují skutečný ohňostroj vánoční fantazie. Přihlášeno bylo celkem 243 projektů, a jejich tvůrci pocházeli z 59 zemí světa. Vítězem se stal rumunský projekt „Nic není nemožné“ od dvojice Alexandru Oprita a a Laurentiu Constantin. Kromě detailního rozpracování prostorových dispozic logistického centra Santa Clause pak „body“ získali hlavně za zpracování „neviditelné fasády“ budovy, která se stane viditelnou teprve s příchodem noci, a v denní zimní krajině je neviditelná.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Federico Diaz – socha Bořislavka. Zdroj: BoysPlayNice

Možnosti 3D tisku z betonu na výstavě s názvem Vrstvy. Exhibice potrvá do 2. srpna

Kloknerův ústav ČVUT v Praze a jeho Laboratoř inovací průběžně představují výsledky výzkumů v oblasti 3D tisku betonu. Aktuálně je to výstava nazvaná Vrstvy: možnosti 3D tisku, která ukazuje kromě jiného například první tištěný most v České republice. Výstavu připravila Galerie Národní technické…

Foto: Studio Flusser

Jak vytvořit byt 11+kk na 82 metrech čtverečních

Autoři vzali průměrný byt a zaměřili se na maximalizaci jeho obytného potenciálu. A vzniklo toho víc, než se zdá na první pohled. Po rekonstrukci se stavební program blíží spíše rodinnému domu. Dvaaosmdesát metrů čtverečních užitné plochy nabízí s trochou nadsázky až 11+kk.