REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Technologický pohled na teplovodní a elektrické podlahové vytápění

Pro teplovodní a elektrické podlahové systémy je charakteristický způsob předávání tepla velkoplošným sáláním neboli plochou podlahy. To je pro oba systémy jediné shodné, jinak ale mezi nimi panuje řada zásadních rozdílů.

Teplovodní podlahové vytápění má mnoho shodných znaků s konvenčním teplovodním vytápěním. Jde především o zdroj tepla, kterým může být plynový kotel nebo elektrokotel, tepelné čerpadlo či solární panely. Výjimkou není ani kombinace několika zdrojů.

Další podobností s konvenčními teplovodními systémy je přenosové medium – voda, distribuovaná pomocí potrubí. Rozdíl naleznete v teplotě vody: mezitím co u klasického vytápění radiátory tvořil teplotní spad topné a vratné vody 90/70 °C, u moderních nízkoteplotních soustav je to 75/50 °C, u podlahového teplovodního systému to může být jen 38/35 °C. Tento údaj se může měnit podle požadavků na momentální teplotu, ale rozdíl stále zůstává markantní ve srovnání s konvenčními typy topidel.

Důležité ale je, že se jedná o teplo zprostředkované – přenos energie do vody, dále do trubky a následně do malé plochy podlahy je silně ztrátový. Vodní podlahové vytápění je omezeno pomalým náběhem, nuceným dlouhým oběhem a neschopností okamžité reakce na váš požadavek. V akumulační vrstvě jsou vlivem malé topné plochy značné teplotní rozdíly a chladnější část podlahy konstantně odebírá energii z teplejší části. Dále je pak nutné počítat s větší hlučností zdroje, jeho poruchovostí a relativně omezenou životností.

Průvodce návrhem - složení podlahy

Elektrické podlahové topení využívá jako zdroj energie elektřinu přenášenou topnými kabely (rohožemi atd.), kterou přímo, bez potřeby přenosového média, přetváří na teplo. Nejste tedy závislí na různých palivech, komínech, revizích či jiných potřebných technologiích – pouze je třeba mít dostatečně dimenzovanou elektrickou přípojku a rozvody. Reakce na váš požadavek (pokud nezvolíte akumulační instalaci) je v řádu minut. Účinnost elektrického podlahového vytápění je pak zcela úžasná: 99 %.

Raychem topné systémy

logonVent Thermal Belgium, o.z., Na Příkopě 988/31
110 00 Praha 1

e-mail: Czechinfo@nvent.com

web: originaljejenjeden.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Využijte akci Zimní pohotovost od Raychem topné systémy

Akce Zimní pohotovost je připravena

Nejen, že vyřešíte ochranu potrubí, okapů a svodů před ledem a zamrzáním pomocí samoregulačních topných kabelů, ale navíc získáte od výrobce Raychem mimořádnou slevu.

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška