Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se bydlí v typovém domě?

Mnohé páry i mladé rodiny stojí před rozhodnutím, jakým způsobem vyřešit své bydlení - pronájem či koupě bytu nebo domu jsou jednou z častých variant, nabízí se ale i další možná řešení. Stále více lidí se rozhoduje pro koupi pozemku a stavbu vlastního domu. Zvláště ti, kteří touží zmizet z víru velkoměsta a užívat si venkovskou pohodu.

To byl případ i mladých manželů Katky a Romana, kteří vlastnili pozemek mimo Prahu, ale v pohodlné dojezdové vzdálenosti. Jelikož se rodina měla brzy rozrůst, rozhodli se pro prostornější bydlení 35 minut od hlavního města a “ve vlastním”. Částečně ale rozhodla i náhoda. “Narazil jsem v trafice na katalog rodinných domů a pro zajímavost a inspiraci ho přinesl domů,” vzpomíná Roman. To ale ještě netušil, že už žádnou další inspiraci nepotřebuje. “Prakticky hned jsme si vybrali dům, který nám oběma padl do oka, což považujeme za malý zázrak. Jednalo se o typ Fortuna 3+1. Byl k němu tehdy navíc v rámci promoakce zadarmo projekt stání pro dvě auta a projekt na garáž,” doplňuje Katka.

Stavět můžete sami, dokumentaci a vše potřebné zařídí poskytovatel projektu

Jedním z rozhodovacích faktorů bylo to, že dům měl být realizován svépomocí. Jelikož se Roman pohybuje ve stavebnictví, měl představu o tom, jaká časová a finanční investice bude potřebná k realizaci jejich vysněného domova. Rodina se nechtěla vyčerpat úvěrem, a tak hledali finančně nenáročnou variantu, kterou typ domu Fortuna ve všech ohledech splňoval. Stavět svépomocí tedy začali v roce 2007 a již v roce 2009 měli hotovo. K vytápění a ohřevu vody zvolili variantu elektrokotle. “I díky tomu, že jsme na projektu nic neměnili a drželi se ho do posledního detailu, jsou dnešní náklady na provoz domu 35 000 ročně,” shrnuje Roman.

Do dnešního dne dům nepotřeboval žádné úpravy a rodina, nyní čtyřčlenná, je dle svých slov stále spokojená. Katka nejvíc oceňuje překvapivou prostornost. ”Nejlepší je rozhodně velký obývák, scházíme se tam, pracujeme tam, hrajeme si s dětmi. Jediné, co musíme vyměnit, je podlaha, protože ti naši uličníci k ní jednou přišroubovali koberec a máme v ní dírky…”, směje se paní Katka.

Odcházíme ven a všímáme si zídky, která rozděluje terasu v místech, kde končí obývák a začíná jedna z ložnic. "Nevěděli jsme, proč tam je, ale drželi jsme se plánu a nakonec je to fajn, protože kluci mají v rohu pískoviště. A až vyrostou, v rohu bude grilovací kout a zídka poslouží jako bar”, plánuje Katka. Procházíme pozemkem a jakkoliv se zdá Fortuna malá zvenku, po návštěvě uvnitř shledáváme, že pro mladou čtyřčlennou rodinu je více než dostačující, což potvrzují i její obyvatelé.

Manželé založili později stavební firmu ServisStav RM s.r.o. Na základě jejich dobré zkušenosti se stali jedním z prověřených G Servis partnerů, a začali projekty G Servisu nabízet k realizaci. Další typové domy nabízí G servis na www.vybersidum.cz, případně v katalogu, který je k dostání ve větších trafikách.

G SERVIS CZ - Projekty rodinných domů

logo
Centrála společnosti - Praha
Paříkova 910/11a
190 00 Praha 9 - Vysočany

telefon: 236 160 333
e-mail: gservis@gservis.cz

web: www.gservis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.