Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jste projektant či investor? Máme pro vás základního průvodce vzduchotechniky!

Rozhlehlé prostory, sklady, haly – to vše může představovat problém z hlediska vytápění. Společnost Hoval vám v tomto možném problému pomůže, ulehčí vám práci a navíc získáte 100 % odbornou podporu a servis.

Existují dva různé důvody, proč rozlehlé vnitřní prostory a haly představují problémy z hlediska svého technického zařízení. První důvod je zřejmý: prostory jsou velké a tradiční systémy jsou vytvořeny pro menší prostory. Druhý důvod závisí na různém využití prostor. Hypermarket má jiné potřeby než lékárenský sklad, výstavní hala má jiné požadavky na ventilaci než hala v papírenské výrobě. Navíc využití budov se neustále mění. Tam, kde se dnes vyrábějí šrouby, se zítra mohou konat kulturní akce. Výrobci vnitřních klimatizací se snaží uspokojit i tyto nároky.

Jaký je rozdíl mezi centrálním a decentrálním vzduchotechnickým systémem?

Během plánování je důležité brát v potaz hlavní rozdíly mezi různými systémy. Existují centrální a decentrální systémy. U centrální vzduchotechnické jednotky bude vzduch upravován velkou jednotkou a bude rozveden do příslušných distribučních míst vzduchotechnickým vedením. U decentralizovaných systémů je v prostoru rozmístěno několik samostatných jednotek, které jsou vhodnější pro rozlehlé prostory a haly. Jsou mnohem přizpůsobivější než centrální systémy. Také jejich provozní náklady jsou efektivnější, jak ukazují studie a srovnávací výpočty. Dříve byly decentralizované ventilační systémy využívány hlavně v průmyslu, dnes jsou koncepce tak pokročilé a přizpůsobivé, že mohou být využity v rozlehlých výstavních místnostech, supermarketech a jiných typech hal.

Důvodem popularity decentralizovaných systémů je jejich vhodnost do hal, např. do jednopodlažního skladu o výšce alespoň 4 m a minimální rozloze 100 m2. V závislosti na velikosti haly a specifických požadavcích na ventilaci – aby poskytly konkrétní řešení - jsou používány různé decentralizované jednotky.

Příklad: Vzduch kontaminovaný olejovými látkami

Jeden z důvodů širokého využití decentralizovaných systémů je výborná přizpůsobivost jednotek. Například v průmyslových odvětvích může nastat problém s kontaminací vzduchu olejovými látkami. Normální vzduchový filtr je nedostatečný a jeho životnost příliš krátká. Kvůli nevhodnému provedení může olejová látka odkapávat na pracoviště, nebo je odstraňována s odváděným vzduchem. Jednotka se tím velmi rychle zanáší. Díky novému koncepčnímu přístupu výrobce zajišťuje řešení. Ve ventilaci mohou být použity speciální dvojité filtry. Odkryté části jednotky jsou chráněny speciálním nátěrem a hmoty náchylné k degradaci, např. těsnění, jsou nahrazeny materiály, které olejové látky odpuzují. A co se stane s olejovými látkami? Olejový kondenzát se odfiltruje, separuje uvnitř jednotky a je odstraněn olejovou a kondenzátní výpustí.

Příjemné prostředí pro nákupy navyšuje prodej

V každém prostoru se musí dostát specifickým požadavkům. Zákazník v zahradnickém centru nebo v hypermarketu nebude nadšený z průvanu nebo hluku ventilace, když nakupuje. Díky speciální zvukové izolaci garantujeme nízkou hladinu hluku tolik potřebnou v obchodních centrech. Ani průvan není nutný. Vyústky umí rozptylovat vzduch různých teplot, aniž by vyvolaly průvan v nákupní zóně. S vysoce kvalitními jednotkami, které vyrábí Hoval, může být proudění vzduchu díky ovládání vířivé výústky měněno dle potřeby. V důsledku toho zákazník zůstává déle v příjemném prostředí a více nakupuje.

Ve fázi návrhu myslete na instalaci a údržbu

Ve fázi návrhu musíme myslet i na typ a délku instalace a údržby. Narušení výrobního procesu nebo rušení v obchodním centru nejsou přípustné. Proto je inteligentní volbou střešní decentralizovaná jednotka. Nabízí totiž několik výhod. Vzhledem k tomu, že instalace probíhá ze střechy, není třeba vnitřní prostor. Instalace probíhá rychle a jednoduše. Obvykle se instaluje několik jednotek v jedné hale. Díky decentralizaci mohou být filtry vyměněny v každé jednotce během několika minut a to bez narušení pracovní doby. Není ani nutné vypínat celý systém.

Během fungování budovy je zaručena flexibilita: do každého jednoho určitého prostoru se dodává jedna jednotka, takže uvnitř jednoho rozlehlého prostoru můžeme dostát všem požadavkům, jako je provozní režim (čerstvý vzduch / cirkulace), teplota místnosti a pracovní doba (jedno-, dvou- a třísměnný provoz). Díky principu zónového řešení se vyhnete kontaminaci jedné zóny v hale s druhou. Pro velké a nákladné instalace můžete využít postupnou investici.

Krátkodobé splacení díky nízkým provozním nákladům

Na rozdíl od centrálních jednotek, decentralizované systémy běžně fungují bez zásobovacího a odvodního potrubí. Nejde jen o jednodušší design, ale také o práci jeřábů nebo instalaci nových strojů. Klesají tudíž i náklady na instalaci. V dnešní době je instalace jednoduchá díky jednotkám s předem zapojenou kabeláží. Také vyústky, které velmi efektivně dodávají vzduch, umožňují nižší průtok vzduchu, což znamená nižší náklady.

Většina úspor se však uskutečňuje na základě nižších provozních nákladů. Náklady na stavbu budovy ve vztahu k jejímu životnímu cyklu jsou jen 30 %. Zbývajících 70 % se týká uživatele budovy. Také pro vnitřní klimatizace existují podobné kalkulace provozních nákladů. Manažer hypermarketu zjistil, že trochu vyšší investice se splatila po dvou letech. Od té doby nižší provozní náklady navýšily jeho zisky. Důvod toho je velmi jednoduchý a nazývá se rekuperace tepla. Teplý extrahovaný vzduch předává většinu své tepelné energie chladnějšímu přiváděnému vzduchu skrz deskový nebo rotační výměník tepla.

Systém by měl fungovat automaticky, aby zajistil minimum využití energie, ale ve stejné chvíli by měl být snadno ovladatelný.

Pro všechny výhodná situace

Ať už jde o výrobní halu, sportovní centrum, nákupní centrum, průmyslové budovy nebo sklady, díky decentralizovanému systému mohou být splněny různé požadavky. Přizpůsobivost jednotek a jejich kvalita zaručují majiteli budovy i manažerovi dlouhodobé, cenově výhodné a efektivní řešení. Koncepty jsou dobře přijímány nejen konzultanty a architekty, ale také přímo samotnými výrobci. Díky technické odbornosti a inovaci se dostaly na trh vysoce přizpůsobivé produkty – a to je pomoc pro nás pro všechny.

Hoval spol. s r.o.

logo
Republikánská 45
31204 Plzeň

telefon: +420 377 261 002
e-mail: info.cz@hoval.com

web: www.hoval.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Spolehlivé řešení pro hotely: vytápění a teplá voda s co nejnižšími náklady

Spolehlivé řešení pro hotely: vytápění a teplá voda s co nejnižšími náklady

Pokud bereme v potaz požadavky na energii, horkou vodu a vytápění, jsou hotely velmi specifickou skupinou budov. Vytápění a příprava horké vody jsou jedněmi z nejvyšších nákladů na spotřebu energie proměnlivé v závislosti na obsazenost hotelu. Majitelé a správci hotelových komplexů často tvrdí, že v tomto sektoru je…

Nejen lidé, ale i předměty komunikují přes internet

Nejen lidé, ale i předměty komunikují přes internet

Ovládání věcí na dálku pomocí Internetu je dnes běžnou realitou. Tzv. Internet věcí (Internet of Things) je trendem v oblasti kontroly a komunikace předmětů běžného využití mezi sebou nebo s člověkem.

Jak funguje nová generace kondenzačních kotlů a vzduchotechniky Hoval?

Jak funguje nová generace kondenzačních kotlů a vzduchotechniky Hoval?

Všechny výrobky Hoval jsou nyní vybaveny novou regulační technikou TopTronic ® E, která pracuje automaticky a s předstihem. Propojuje všechny komponenty a informuje o externích faktorech, jako je vývoj počasí. Tím snižuje spotřebu energie a zvyšuje uživatelský komfort.

REKLAMA