REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Na co si dát pozor při koupi střešní krytiny

Pokud stojíte před rozhodnutím, jakou střešní krytinu vybrat pro realizaci vaší nové střechy, pak je třeba se řádně zamyslet nad několika podstatnými faktory, které byste měli zohlednit při své volbě. Nejde jen o to, který typ střešní krytiny se nejvíce hodí pro vaši stavbu, ale také je třeba následně vybrat ideálního výrobce či dodavatele, jehož nabídka vám bude dokonale vyhovovat.
Na co si dát pozor při koupi střešní krytiny

Nejprve se zaměříme na soupis věcí, které byste si měli při hodnocení nejvhodnější střešní krytiny řádně rozmyslet. Tyto informace budou určeny především těm z vás, kteří se v problematice střešních tašek neorientují a vůbec neví, zda sáhnou např. po tašce betonové nebo klasické pálené.

V druhé části článku vám poradíme, jak porovnat nabídky jednotlivých výrobců a na co si dát pozor, abyste opravdu koupili takovou střešní krytinu, která za dobrou cenu poskytne dlouhou životnost.

Jaká střešní krytina je pro vás nejvhodnější?

Mezi nejčastěji aplikované střešní krytiny v českých podmínkách patří klasická pálená taška, betonová střešní krytina, hliníková nebo ocelová krytina a bitumenové tašky.

Při výběru ideální střešní krytiny je třeba postupovat dle projektu, resp. dle vydefinovaných technických parametrů projektové dokumentace. Proto, pokud disponujete technickou dokumentací, pak si ji řádně prostudujte. Je třeba řešit nosnost střešní krytiny, její sklon, barevnost nebo požadavky na její zateplení. Střešní krytiny mají různou váhu, proto se vybírají s ohledem na vydefinovanou nosnost střešní konstrukce, případně je třeba tuto nosnost upravit, aby váze krytiny odpovídala. K těžším materiálům patří pálená a betonová taška. Naopak plechové a bitumenové krytiny jsou považovány za lehké.

Ne všechny střešní krytiny jsou vhodné pro jakýkoliv sklon střešní konstrukce. Bitumenové nebo plechové střešní krytiny se mohou aplikovat při minimálním sklonu začínajícím na 5°. U betonové nebo pálené krytiny je vyžadován minimální sklon od 17°, resp. 22°.

Z pohledu zákazníka je velmi důležitá odolnost neboli životnost střechy. K nejodolnějšímu materiálu patří betonové a pálené tašky, kde je uváděna minimální životnost 50 roků. S odolností střechy souvisí i nutnost věnovat čas pravidelné péči o krytinu. U betonových a pálených tašek není třeba o materiál nijak zásadně pečovat. Naopak plechové střechy často potřebují pravidelnou péči.

Cena střešní krytiny se tudíž odvíjí od její životnosti. Betonovou tašku pořídíte od 220 Kč/m2 (samozřejmě záleží na konkrétním výrobci, povrchové úpravě a jiných specifických vlastnostech). Pálenou tašku lze pořídit od 300 Kč/m2, plechovou ocelovou krytinu od 200 Kč/m2 a bitumenovou od 180 Kč/m2. Znovu ale připomínáme, že ceny jsou čistě orientační a slouží k základnímu srovnání.

Střešní krytina Zenit © Mediterrancz

Kde střešní krytinu objednat?

Na základě výše uvedených informací si dokážete vybrat krytinu, která splňuje vaše požadavky. Poté vás již čeká jen zadání poptávky na konkrétní výrobce nebo dodavatele a jeho finální výběr. Ideální je poptat takové dodavatele, kteří dokážou distribuovat krytinu v rámci vaší lokality, ideálně bezplatně. Zjišťujte nejen cenu za kompletní dodávku střešní krytiny, ale právě i náklady spojené s dopravou a paletami. Osvědčené a stabilní firmy si tyto poplatky vesměs neúčtují.

Zajímejte se o to, zda máte možnost vybrat si z více barevných provedení – tj. zda máte možnost si zvolit řešení, které se vám líbí. Čím více barevných variant dodavatel má, tím lepší výběr bez kompromisů budete mít. Totéž platí i o prověření šíře nabízeného sortimentu. Pro opravdu kvalitního dodavatele střešní krytiny by neměl být problém dodat nejen tašky základní, ale i různé specifičtější typy krytiny (např. prostupové tašky), stejně tak i veškerý doplňkový sortiment pro realizaci střechy.

Délka poskytované záruky na životnost střechy je taktéž signálem, dle kterého je vhodné se řídit. Unikátní je například 50letá záruka na betonové tašky Terran, KM BETA poskytuje záruku 30 let. Řešit byste měli taktéž snadnost pokládky a tudíž i systém sestavení střešní krytiny.  Dodavatele krytiny se ptejte, zda dokáže zprostředkovat místní pokrývače, kteří s danou střešní krytinou umí pracovat a mají dostatečné zkušenosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Vrstvy šikmých střech si přečtěte

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je důležitý dokument. Není to jen „zase nějaký papír co po mě chce úřad“ ale důležitý důkazní materiál v případě, že se vyskytne potřeba reklamace či poruch stavby. Jeho zápisy mohou ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška