Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Podlahové lišty a profily – materiálů i tvarů máme na vybranou

Je dávno pryč ta doba, kdy byly různé podlahové lišty jen nutným prostředkem při řešení přechodů, schodových hran, ukončení nebo dilatací. Lišty a profily nabraly směr k významnému prvku moderního interiérového designu. Jaké jsou možnosti materiálů lišt? Jaké profily dnes můžeme použít?

Nejčastěji používanými profily jsou soklové lišty pro překrytí spoje mezi stěnou a podlahou. Pro správnou funkci každé podlahy musíme zajistit její dilataci. To znamená, že je nutné kolem stěn nechat potřebnou mezeru, která slouží jako úniková zóna pro podlahovou krytinu při změnách teploty. Tuto dilatační mezeru překryjeme právě soklovou lištou. Výběr na trhu je nepřeberný. Stále se ještě používají tzv. MDF lišty, které jsou vyrobeny z lisované dřevité hmoty a polepeny většinou papírovou dekorací s imitací dřeva. Tyto profily jsou určitě ekonomicky výhodné a mnozí podlaháři je rádi používají, protože je stačí přilepit nebo dokonce přitlouct hřebíkem. Ale jsou velice náchylné na vlhkost a jakékoliv zatečení vody vám způsobí na profilu nepěknou bouli. Existují i různá podobná provedení lišt v podobě lisovaných umělých hmot.

Vyšší třídu tvoří plastové soklové profily, které se vyznačují tenkou stěnou a možností instalovat do těchto profilů rozvod kabelů domácího audia nebo jiných el. zařízení (obr. 1). Většinou profily obsahují i odnímatelnou část, která nám umožňuje kabely v liště měnit nebo doplňovat bez nutnosti její demontáže. Další výhodou je, že je možné je mimo lepení připevnit i šroubky nebo trny ukrytými pod odnímatelnou částí. To nám umožní lištu instalovat i při nerovné stěně nebo jejím nestabilním povrchu, který by se s lepidlem utrhl. Mají většinou i okraje z měkkého plastu, které zajistí dokonalé přilnutí k podlaze a stěně. Na trhu se vyskytuje široká řada těchto profilů v různých provedeních a výškách od 40 až po 100 mm v nepřeberném množství dřevěných dekorů nebo i imitací kovových povrchů.

obr. 5 - hliníková lišta © PROFIL Team s.r.o.

Kovy jsou totiž další vyšší řadou těchto profilů a těší se stále větší oblibě. Zákazníci už tolik nevyžadují, aby soklová lišta stoprocentně barevně odpovídala podlaze, kterou doplňuje, ale uvědomují si, že tento prvek lze úspěšně použít také jako efektní dekoraci. Nejčastěji používaným materiálem je eloxovaný hliník v mnoha odstínech, které mohou ladit s ostatními kovovými prvky použitými v interiéru (kliky, zárubně, úchytky u nábytku,..). (Obr. 2-5) Použití kovových profilů, které mimochodem existují i v nerezovém provedení určitě zvýší atraktivitu Vašeho obydlí. Jestliže toužíte u soklů po kombinaci kovu i designu podlahy, existuje řešení v podobě profilů, do kterých lze instalovat proužek Vámi použité podlahové krytiny (Obr. 6).   

Další kategorií jsou soklové lišty ze styroduru - extrudovaného polystyrenu (Obr. 7-8). Vyznačují se pevností, lehkostí a odolností proti vlhkosti. Svým rovným provedením jsou spojením moderního designu a jednoduchosti. Velkou výhodou je snadné řešení ukončení a rohů pouhým přířezem profilu.

Při výběru toho pravého soklového profilu máte spousty možností, proto je dobré se poradit s odborníky. Někteří řemeslníci vás možná budou z pohodlnosti nebo neznalosti tlačit do "jednoduché klasiky", ale vy po přečtení článku víte, že mezi lištami je nepřeberné množství variant.

Lubomír Halamík

Původně strojař (SPŠS) se přes různé obchodní příležitosti dostal k oboru staveb a interiérů (zejména příslušenství k podlahám a obkladům). Již 16 let se věnuje lištám a profilům pro dokončování interiérů. Více jak třináct let je majitelem firmy PROFIL Team s.r.o., která se specializuje na tento obor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Lišty na hrany schodů vybírejte podle podlahy, vkusu a funkce

Lišty na hrany schodů vybírejte podle podlahy, vkusu a funkce

Běžná metráž podlahové plochy je na řešení detailů jistě méně složitá, než řešení podlahoviny a nášlapných vrstev schodiště. Nejsložitější na schodišti je pak ukončení na hraně stupně. To musí splňovat nejen estetické požadavky, ale i požadavek na pomalé opotřebení a bezpečnost. Jaké máme možnosti řešení schodových…

Přechodové lišty a profily pro podlahy

Přechodové lišty a profily pro podlahy

Je dávno pryč doba, kdy byly různé podlahové lišty jen nutným prostředkem při řešení přechodů, schodových hran, ukončení nebo dilatací. Lišty a profily nabraly směr k nezastupitelnému prvku moderního interiérového designu. Jaké jsou dnes možnosti? Jaké profily dnes můžeme použít?

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Renovace parketové podlahy – výhody a nevýhody masivní podlahy

Parkety nebo vlysy – masivní dřevěná podlaha, která vydrží desetiletí. Parketovou podlahu můžeme renovovat, v takovém případě počítáme životnost podlahy z malých prkének z tvrdého dřeva až na století. Co když jen přebroušení nestačí? Podívejte se s námi do jednoho bytu, kde bylo provedeno kompletní vytrhání, očištění…