REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Laminát nebo dřevo? Poradíme s výběrem podlahy do bytu

Mezi základní prvky každého interiéru patří kvalitní podlahová krytina. Podlaha výrazně ovlivňuje vzhled i atmosféru v celé místnosti. Nejedná se pouze o interiérový doplněk, který se dá kdykoliv vyměnit za jiný, proto je důležité při jejím výběru zvážit hned několik faktorů.

Podle čeho vybrat novou podlahu?

Novou podlahu vybírejte obezřetně a s rozvahou, jelikož se jedná o dlouhodobou investici. Důkladně zvažte její kvalitu a zároveň vzhled, který by vás neměl omrzet ani po několik letech. K nejdůležitějším faktorům, podle kterých je dobré se řídit, patří odolnost, bezpečnost, nenáročnost či náročnost údržby podlahy.

Při výběru podlahové krytiny berte v úvahu také celkový vzhled interiéru pokoje, v kterém bude umístěna. Na trhu je v současné době rozsáhlá nabídka materiálů podlahových krytin a záleží v podstatě jen na vás, pro který typ se rozhodnete. Možností je samozřejmě více, ale většina z nás většinou nakonec řeší zda zvolit laminát nebo dřevo.

Obecně nelze říci, zda je dřevěná podlaha lepší než laminátová, a naopak. Obě podlahové krytiny mají své nesporné výhody, ale také nevýhody. Výběr podlahy je tedy velmi individuální záležitostí a záleží jen na vás, kterému typu dáte přednost. Také je dobré obrátit se na odborníky ve specializovaných firmách, kteří vám s výběrem poradí a zároveň dokáží podlahy profesionálně položit.

Výběr nové podlahy - individuálně nebo s odborníky?

Výběr nové podlahy vždy dobře zvažte. Nejdůležitější roli při volbě podlahové krytiny hraje především výběr materiálu a jeho kvalita, která je pevně spjata s celkovou životností. Pokud si nejste jisti, který typ bude pro váš interiér nejvhodnější, je dobré poradit se s odborníky.

Výběr podlahové krytiny podle typu místnosti

Každá místnost má své specifické vlastnosti a náročnost užívání. Výběr podlahové krytiny by tedy měl zohledňovat funkci a využití daného prostoru. Do exponovaných místností, jako jsou chodby, haly, předsíně nebo kuchyně, potřebujeme opravdu kvalitní podlahy odolné proti mechanickému poškození v důsledku pádu předmětu, oděru, ale i nehodám s vylitými tekutinami.

Do koupelny, která je nejvíce vystavena zvýšené vlhkosti a přímému kontaktu podlahy s vodou, je potřeba zvolit vysoce odolnou podlahovou krytinu. Do ložnice nebo dětského pokoje je lepší zvolit měkčí podlahovou krytinu, která bude příjemná na dotek.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou klasikou mezi ostatními podlahovými krytinami. Dřevo je čistě přírodní materiál, který se vyznačuje výbornými tepelnými a izolačními vlastnostmi. Je krásné, voňavé, oživí každý interiér a má jedinečné fyzikální vlastnosti. Zároveň je velmi příjemné na dotek, dokáže udržovat vlhkost a také regulovat teplo.

Dřevěné podlahy jsou vyráběny z různých druhů dřevin, které se mezi sebou liší nejen barvou či kresbou, ale také odolností. Proto je důležité si uvědomit, do jak zatěžované místnosti, chceme dřevěnou podlahu položit. Dřevěné podlahy vyžadují péči a speciální povrchové úpravy. U masivních dřevěných podlah je pravidelné broušení přímo doporučováno.

Dřevěné podlahy jsou dražší, choulostivější a náročnější na údržbu než podlahy laminátové, ale na druhé straně mají spousty skvělých vlastností. Pokud dřevěným podlahám dopřejete náležitou péči a nebudete je tolik zatěžovat, odmění se vám svým krásným vzhledem. To ale vyžaduje čas, kterého je v současné době stále méně a proto si spousta lidí oblíbila právě laminátové podlahy.

Laminátové podlahy

V poslední době prožívají laminátové podlahy menší “comeback” do našich domácností. Laminátové podlahy se skládají z dřevovláknitých desek, jejichž povrch je pokryt dekoračním papírem s natištěným vzorem, který je navíc chráněn vrstvou melaminové pryskyřice, jež posléze dodává vysokou povrchovou odolnost, zajišťuje snadnou údržbu a další dobré vlastnosti.

Laminátové podlahy jsou nenáročné na údržbu. Jejich povrch je podstatně chladnější a tvrdší než u dřevěných podlah, ale oproti dřevěným podlahám vedou lépe teplo, jsou velmi odolné proti poškození, vůči UV záření a mají stálé barvy. Laminátové podlahy jsou také velmi oblíbené pro svou nízkou cenu.

Za poskytnuté informace a rady děkujeme AMADEO podlahy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Fitim Mucaj

Měli u domu nevzhledné betonové sloupořadí. Vyčarovali elegantní přístavbu

Domy, ve kterých plánujeme bydlet, k nám ne vždy doputují v originálním balení a vonící novotou. Někdy jsou to, zachovalosti a plné funkčnosti navzdory prostě stavby, ve kterých už někdo žil a měl s nimi své vlastní plány. Které se pak novým majitelům nemusí zdát pochopitelné. Což je i příklad rodinného domu, který…

Rady zkušených designérů a moderní trendy. Konferece zdarma u vás doma!

Rady zkušených designérů a moderní trendy. Konferece zdarma u vás doma!

S letošní pandemií je skloňování slova „virtuální“ více než časté. Ještě než tato nepříjemná a komplikovaná doba nastala, měli organizátoři s tématem letošní konference INTERIÉRY jasno a ani netušili, jak bude téma aktuální. Ústřední téma má totiž název „doba virtuální & doba vizuální“.

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Pěkné bydlení člověku pozdvihne náladu nejen v dobách, kdy musíme doma trávit více času, než bychom asi sami chtěli. Tipy a triky pro vaši kuchyni, koupelnu, obývací pokoj nebo třeba i jídelnu či pokoj pro studenta přináší interiérové designérky na vzorové instalaci. Přečtěte si jejich tipy.

Foto: Enric Duch

Villa Heike: rekonstrukce hezké budovy s nehezkou minulostí

Současné hyperkorektní tendence našich německých sousedů k lepšímu uchopení architektonického dědictví let nedávno minulých zrovna neprospívají. Tvářit se neutrálně, jako že ve 30. letech minulého století všichni vyrazili někam na dovolenou a vrátili se až se vstupem do Evropské unie, totiž mimo jiné znamená…

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Designblok 2020 rozdal ceny. Prohlédnout si ho můžete i on-line do konce října

Dvaadvacátý ročník Designbloku stihl relativně bezpečnou dobu v době nákazy koronaviru a vydařil se. Přišlo více než 15 tisíc lidí, rozdány byly ceny v jedenácti kategoriích, odborná porota ocenila produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, nejzdařilejší módní kolekci a šperk. Absolutním vítězem se stal…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA