Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čtyři tipy, na co si dát pozor při koupi nemovitosti s bazénem

Koupě nemovitosti s bazénem je vždy lákavá. Tato volba může ale skýtat hned několik nástrah, na které by si měli dát kupující pozor. Posoudit stav a užitné vlastnosti bazénů je pro laika, vzhledem k množství typů technologií, stavebních řešení a možností závad, téměř nemožné.

Odborníci ze společnosti Sportakcent upozorňují na čtyři nejčastější hrozby, které nesmí kupující opominout, aby se výhodná koupě neproměnila ve špatnou investici.

  1. Chybějící dokumentace nevěstí nic dobrého. Když potenciální vlastník není schopen posoudit stav vodní nádrže, jelikož prodávající a realitní kancelář nedokáží dodat stavební povolení s předepsanou projektovou dokumentací k vodnímu zařízení, včetně specifikace jeho provedení. Doložena by měla být i certifikace o shodě s příslušnými normami a základním technickým popisem.
  2. Bazén je nevyužívaný. Pokud kupující při prohlídce nemovitosti shlíží do vypuštěné nádrže, je zle. Málokdo si uvědomuje fakt, že bazény a vodní nádrže jsou stavěné tak, aby se v nich vždy nacházela voda a to i přes zimní období. V případě vypuštění na delší dobu hrozí deformace bazénových stěn, které jsou tak vystaveny odlišným vlivům než při zatížení vodou. Bazénová vana může být vystavena tlaku podzemní vody nebo jiným zemním vlivům a tím hrozí porušení těsnosti.
  3. Vestavěné vířivky a whirlpooly jsou nadstandardním vybavením luxusního bydlení. Tato zařízení, obzvláště pokud jsou vestavěná a součástí prefabrikovaných setů, jsou z hlediska technologie náročnější než samotné bazény. U některých instalací je prakticky nemožné měnit poškozené součástky, z důvodu nedohledatelnosti výrobce. Problémem může být i skutečnost, že zařízení je poskládáno z velice nestandardních komponentů.
  4. Vzduchotechnika je nečekanou hrozbou u vnitřních bazénů. Zajišťuje správnou vzduchovou výměnu v prostorách bazénu. Nesprávná regulace může vystavit objekt nadměrné vlhkosti a s tím je spojeno riziko vzniku plísní a další negativní dopady. Alternativou ke vzduchotechnice jsou odvlhčovače, které zabraňují nežádoucím vlivům vlhkosti a jejímu pronikání do samostatné konstrukce objektu domu.

„V případě nákupu domu s bazénem je jednoznačným doporučením zjištění stavu techniky za pomocí odborné firmy, která je schopna prověřit stav zařízení a případně vyčíslit finanční náklady pro uvedení zařízení do optimálního stavu,“ říká Ing. Jaromír Kafka výkonný ředitel společnosti Sportakcent, která se od roku 1991 významně podílí na moderní podobě bazénářství v České republice. „Úkolem takového posouzení stavu zařízení je jistě odzkoušení kompletního technologického vybavení bazénu. Motory čerpadel, filtry, chemické hospodářství, osvětlení, ale také těsnost bazénové vany, rozvodů či elektroinstalace budou jistě stěžejními prvky, jejichž funkčnost by měla majitele z hlediska budoucího provozu zajímat,“ dodává Jaromír Kafka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Druhá etapa přestavby koupaliště v Rokycanech byla dokončena

Druhá etapa přestavby koupaliště v Rokycanech byla dokončena

Rekonstrukce za účelem zatraktivnění rokycanského koupaliště byla úspěšně dokončena. Po první etapě, která se týkala přestavby převážně venkovní části koupaliště, prošel přeměnou i interiér krytého bazénu. Přibyla tu vířivka, brouzdaliště i tobogán se speciálním prosvětlením.

Jakým způsobem lze nově snižovat energetickou náročnost koupališť a bazénů

Jakým způsobem lze nově snižovat energetickou náročnost koupališť a bazénů

Provozování bazénu je finančně náročné, a proto provozovatelé velmi oceňují každou možnost, jak snížit náklady. Sportakcent, dlouholetý ryze český dodavatel bazénů a bazénové technologie, představil na příkladu instalace u městského bazénu v Mladé Boleslavi novinku, která ušetří minimálně polovinu tepla na ohřev…

REKLAMA