REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jakým způsobem lze nově snižovat energetickou náročnost koupališť a bazénů

Provozování bazénu je finančně náročné, a proto provozovatelé velmi oceňují každou možnost, jak snížit náklady. Sportakcent, dlouholetý ryze český dodavatel bazénů a bazénové technologie, představil na příkladu instalace u městského bazénu v Mladé Boleslavi novinku, která ušetří minimálně polovinu tepla na ohřev bazénové vody.

Provozovatelé bazénů a koupališť mají nyní k dispozici další technologii, která zlevňuje provoz sportoviště. Je jím zpětné získávání tepla z odpadní vody, která se používá k propírání bazénových filtrů.

Česká legislativa přitvrzuje směrem ke snižování energetické náročnosti veřejných budov a to například normami ČSN EN (IEC) 60034 nebo ZÁKONEM  318/2012  -  ze dne 19. července 2012, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů. Mnoho provozovatelů proto hledá co nejschůdnější cesty, jak zvýšeným nárokům dostát.

Jedním z nejekonomičtějších způsobů, jak uspořit, je zpětné získávání tepla z odpadní bazénové vody, která se používá k propírání filtrů (takzvané prací bazénové vody). Toto technologické řešení, které přináší trvalé snížení provozních nákladů a rychlou návratnost počáteční investice představil v minulých dnech tradiční český dodavatel bazénových technologií, společnost Sportakcent. Nově vybudovaný bazén v Mladé Boleslavi se stal prvním zařízením na území České republiky, které rekuperaci tepla z prací bazénové vody využívá.

Zpětné získávání tepla z prací vody je jedna z mála rekuperací, kterou je možné bez problému
a nákladných stavebních nebo jiných zásahů instalovat do jak nově budovaného, tak i do stávajícího krytého provozu bazénu. To je výhodou oproti mnohdy technicky problematické a finančně náročné instalaci zpětného získávání tepla z větrání nebo zdravotně technických instalací. Další výhodou tohoto řešení je možnost využívání přebytků vychlazené bazénové vody v prací jímce pro další účely, jako je ostřik podlah nebo splachování WC.

Výhodou tohoto řešení je jeho relativně snadná implementace,“ uvádí k novince Ing. Jaromír Kafka, výkonný ředitel společnosti Sportakcent, která se od roku 1991 významně podílí na moderní podobě bazénářství v České republice. „Z našeho pohledu je to technologie ideální nejen pro stavby, ale i pro rekonstrukce bazénů – jak relativní nenáročností na prostor, tak rychlou návratností, kterou jsme u mladoboleslavského bazénu spočítali na šest let. Úspora energie pro dohřev vody se u tohoto bazénu pohybuje mírně nad 70 %, celková roční bilance tepla pro bazénovou vodu se snížila o polovinu. Jsme přesvědčení, že v blízké budoucnosti se toto řešení stane v České republice standardem.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Druhá etapa přestavby koupaliště v Rokycanech byla dokončena

Druhá etapa přestavby koupaliště v Rokycanech byla dokončena

Rekonstrukce za účelem zatraktivnění rokycanského koupaliště byla úspěšně dokončena. Po první etapě, která se týkala přestavby převážně venkovní části koupaliště, prošel přeměnou i interiér krytého bazénu. Přibyla tu vířivka, brouzdaliště i tobogán se speciálním prosvětlením.

Čtyři tipy, na co si dát pozor při koupi nemovitosti s bazénem

Čtyři tipy, na co si dát pozor při koupi nemovitosti s bazénem

Koupě nemovitosti s bazénem je vždy lákavá. Tato volba může ale skýtat hned několik nástrah, na které by si měli dát kupující pozor. Posoudit stav a užitné vlastnosti bazénů je pro laika, vzhledem k množství typů technologií, stavebních řešení a možností závad, téměř nemožné.

REKLAMA