Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak zvýšit bezpečnost na mokrých silnicích

Stav komunikací závisí nejen na kvalitě stavby, ale je ovlivňován i počasím. Na projektovou dokumentaci připravovaných staveb se vypracovává bezpečnostní audit. Jedním z parametrů je i rychlost stékání vody za deště.

Rychlost stékání vody za deště ovlivňuje nejen bezpečnost provozu, ale také délku životnosti povrchu vozovek.  Hlavně v obytných aglomeracích, kde je komunikace ohraničena obrubníky, je třeba dbát na dostatečný podélný spád a vzdálenosti silničních vpustí. Pokud to není zajištěno, vznikají mezi jednotlivými vpusťmi stojící kaluže. To je nebezpečné pro vznik aquaplaningu, narušení povrchu vozovky a stříkání vody na chodce.

Řešení s obrubníkovým odvodněním umožňuje odvést vodu z vozovky nejrychleji a do jednotlivých vpustí vtéká uvnitř obrubníku. Vpustě nezasahují do komunikace, takže celá šířka vozovky je zachována pouze pro provoz. Cyklisté se nemusí vyhýbat kanálům, řidiči aut nemusí kličkovat mezi polopropadlými mřížemi.

Voda se dostane ihned do žlabu nejkratší cestou, nevznikají žádné kaluže. Auta nestříkají stojící vodu na chodce, chodníky a budovy.  Po dešti vozovka rychle osychá a do konstrukčních vrstev komunikace se nedostane téměř žádná voda. Tím se výrazně zvyšuje životnost vozovky, hlavně v zimních měsících.

Obrubníkové prvky RONN KERB z recyklovaného kompozitu jsou několikanásobně odolnější proti nárazu než tradiční betonové materiály.  Prvky na pohled vypadají jako betonové, ale je s nimi snadná manipulace, protože váží od 9 do 19 kg podle hloubky žlabu. Výrobky jsou odolné vůči chemickým posypům, pohonným hmotám i mrazu. Výborné hydraulické vlastnosti zajistí rychlý odtok vody a minimální zanášení.

Zvýšená bezpečnost pro vozidla, komfort pro chodce a delší životnost vozovky jsou hlavní parametry pro použití obrubníkového odvodnění RONN KERB.

MEA Water Management s.r.o.

logo
Nad Primaskou 9
10000 Praha 10

zelená linka: 841 111 128
e-mail: praha@mea-odvodneni.cz

web: www.mea-group.com/cz-wma/cs/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Světlo a čerstvý vzduch ve sklepě

Světlo a čerstvý vzduch ve sklepě

Světlo ve sklepě není jen o elektřině a svítících žárovkách. Vzduch ve sklepních nebo suterénních místnostech není jen o ventilátorech a řízeném větrání. Naopak, cesta k přívodu čerstvého vzduchu a přirozeného světla je jednoduchá – stačí si pořídit anglický dvorek. Ne, není třeba se přestěhovat na britské ostrovy,…

REKLAMA