Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Klenutý tunel lze postavit za 24 hodin

Jak dlouho může trvat vytvoření vrstvené klenby tunelu nebo velko-kapacitní kanalizace? Dny nebo týdny? Kanadská stavební společnost Lock-Block Ltd. nabízí tutéž službu do čtyřiadvaceti hodin. A to všechno díky inovativnímu přístupu, který se lehce inspiroval stavebními dovednostmi starých Římanů.

Oblouky, klenby, stoky nebo tunely metra nebylo ještě nikdy snadnější postavit. K vytvoření vám postačí dva prvky patentované kanadské technologie, které zkracují dobu konstrukce o 90 %, odrušují vznik stavebního odpadu a vynikají i v úspoře užitého materiálu. Prvním klíčem k úspěchu jsou speciální cihly se zámkovými výstupky na vrchní straně, a proporčně shodnými dutinami na spodní. Jak správně tušíte, tyto „velké kostky“ do sebe můžete zasouvat jako díly skládačky, která drží pohromadě.

Výsledná struktura je v závislosti na svém objemu samonosná, k jejímu zpevnění můžete případně užít pojivo. I tak ale můžete vytvořit 1,5 metru délky oblouku (pokud se bavíme o tunelu) každých pět minut. K tomu, aby se dílo skutečně dařilo v daném tempu, je zapotřebí ještě jedna vychytávka.

Kanadští stavitelé ji pojmenovali „Zipper truck“ a jedná se o přívěs kamionu, opatřený po vnějším obvodu oblouku pojezdovými články. Zámkové cihly skládačky tedy kladete spolu s pojivem jednu do druhé, a mobilní plocha Zipper Trucku vám slouží jako pevná opora. Jakmile dokončíte jednu část, kamion může o kus popojet a vy můžete začít budovat další díl klenby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - totajla

Jak bleskově staví silnice v Austrálii

Australané možná nestaví silnice s důrazem na odolnost a dlouhodobou výdrž, ale způsob jakým se vypořádávají s jejich budováním má rozhodně něco do sebe. Dokládá to i příklad budování pětikilometrového úseku dopravní spojky z vesničky Shire of Morra. Kompletní asfaltová cesta tu vznikla za dva dny.

Statické poruchy kleneb: Proč vznikají trhliny a jak je řešit?

Statické poruchy kleneb: Proč vznikají trhliny a jak je řešit?

Klenby vynalezli již ve starém Římě. Z hlediska statiky se jedná o dokonalé uspořádání, jaké přenáší efektivně síly v konstrukci až do paty – do základů. Vydrží i tisíce let. Problém nastává, pokud na klenbu začnou působit síly, na které nebyla navržena. Pak na klenbě vznikají statické trhliny. To se děje, když…