REKLAMA

VIDEO: Klenutý tunel lze postavit za 24 hodin

Jak dlouho může trvat vytvoření vrstvené klenby tunelu nebo velko-kapacitní kanalizace? Dny nebo týdny? Kanadská stavební společnost Lock-Block Ltd. nabízí tutéž službu do čtyřiadvaceti hodin. A to všechno díky inovativnímu přístupu, který se lehce inspiroval stavebními dovednostmi starých Římanů.
stavba klenby tunelu

Oblouky, klenby, stoky nebo tunely metra nebylo ještě nikdy snadnější postavit. K vytvoření vám postačí dva prvky patentované kanadské technologie, které zkracují dobu konstrukce o 90 %, odrušují vznik stavebního odpadu a vynikají i v úspoře užitého materiálu. Prvním klíčem k úspěchu jsou speciální cihly se zámkovými výstupky na vrchní straně, a proporčně shodnými dutinami na spodní. Jak správně tušíte, tyto „velké kostky“ do sebe můžete zasouvat jako díly skládačky, která drží pohromadě.

Výsledná struktura je v závislosti na svém objemu samonosná, k jejímu zpevnění můžete případně užít pojivo. I tak ale můžete vytvořit 1,5 metru délky oblouku (pokud se bavíme o tunelu) každých pět minut. K tomu, aby se dílo skutečně dařilo v daném tempu, je zapotřebí ještě jedna vychytávka.

Kanadští stavitelé ji pojmenovali „Zipper truck“ a jedná se o přívěs kamionu, opatřený po vnějším obvodu oblouku pojezdovými články. Zámkové cihly skládačky tedy kladete spolu s pojivem jednu do druhé, a mobilní plocha Zipper Trucku vám slouží jako pevná opora. Jakmile dokončíte jednu část, kamion může o kus popojet a vy můžete začít budovat další díl klenby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

© Fotolia.com - totajla

Jak bleskově staví silnice v Austrálii

Australané možná nestaví silnice s důrazem na odolnost a dlouhodobou výdrž, ale způsob jakým se vypořádávají s jejich budováním má rozhodně něco do sebe. Dokládá to i příklad budování ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist