REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak postupovat při zřízení přípojky domu a co musí obsahovat dokumentace přípojky?

Chcete si postavit dům a potřebujete se připojit ke kanalizaci, vodovodu, plynovodu a elektrickému vedení (inženýrským sítím)? Nebo jste vlastníkem již postaveného domu, který ještě připojený není, a vy byste se rádi připojili? V tomto článku se dozvíte základní informace o tom, co obnáší zřízení přípojek k inženýrským sítím.
Jak postupovat při zřízení přípojky domu a co musí obsahovat dokumentace přípojky?

V detailech se požadavky konkrétních úřadů mohou lokálně mírně lišit a je vždy nejlepší začít celý proces návštěvou konkrétního úřadu a zjištěním, co tento přesně požaduje.

Jsme-li v situaci, kdy chceme svoji nemovitost připojit k vedení určité sítě, je nejprve nutné zjistit, zda se daná inženýrská síť vůbec v okolí nachází. Možností, jak toto zjistit, je více: zeptat se sousedů, využít internet (pro Prahu: www.geoportalpraha.cz/) nebo zajít na místní obecní úřad. Nejlepší řešení je zajít na obecní úřad a vyžádat si dokumentaci k inženýrským sítím v obci. Zároveň díky tomu zjistíme, kdo je správcem dané sítě.

V tuto chvíli nás čekají dvě možné varianty. První varianta: v komunikaci před naším pozemkem je uložena inženýrská síť a k hranici našemu pozemku je vyvedena přípojka. V takovém případě se jedná o jednodušší variantu, kdy není třeba podávat „žádost o vyjádření existencí sítí“, protože nemůže dojít ke kontaktu se stávajícími sítěmi. Celý proces je jednodušší. Jedná se o variantu, kdy máme na hranici pozemku zděný pilíř s hlavním uzávěrem plynu (HUP) nebo šoupě, kterým je ukončena přípojka vody. Druhá varianta: přípojky k hranici pozemku vyvedeny nemáme. Nastává složitější situace, kdy je nutné řešit křížení přípojky s dalšími sítěmi, zábor ulice, případné objížďky MHD, vyrozumění policie a hasičského záchranného sboru (HZS) a další.

Obsah a rozsah projektové dokumentace pro přípojku

Dalším krokem je vytvoření projektové dokumentace. Přípojka je samostatná stavba a jako taková musí mít vlastní projektovou dokumentaci pro vydání územního souhlasu. Často se řízení pro přípojku řeší jako paralelně probíhající řízení s povolováním stavby domu.

Tuto činnost může vykonat pouze osoba s dostatečným vzděláním a dokumentace musí být ověřena razítkem autorizovaného projektanta. Doporučujeme maximálně komunikovat s konkrétními úřady, abychom splnili jejich požadavky a vyhnuli se zbytečným prodlevám. V projektové dokumentaci musí být konkrétně popsaný postup celé realizace, vyznačeny všechny sítě, které bude naše nová přípojka křížit.

Vzorová struktura projektu kanalizační přípojky:

  • Průvodní zpráva
  • Souhrnná technická zpráva
  • Situační výkresy
    • 1. Situační výkres širších vztahů
    • 2. Celkový situační výkres stavby
  • Dokumentace objektů
    • 1. Dokumentace inženýrského objektu
      • 1.2. Stavebně konstrukční řešení
        • 1.2.1. Technická zpráva
        • 1.2.2. Půdorys domovní části kanalizační přípojky
        • 1.2.3. Podélný profil domovní části kanalizační přípojky
        • 1.2.4. Vzorové příčné řezy uložením potrubí z PVC a kameniny
        • 1.2.5. Vzorová šachta splaškové kanalizace
      • Dokladová část

Jaká je cena za projektovou dokumentaci přípojky

Cena projektové dokumentace se pohybuje okolo 5.000 Kč za přípojku. Inženýring (komunikace s úřady) vás přijde přibližně na dalších 5.000 Kč (ceny se mohou lišit dle náročnosti projektu).

Vytvořenou projektovou dokumentaci projektant zašle příslušné obci, správci sítě, ke které se chceme připojit, a správcům sítí, se kterými se naše nová přípojka bude křížit. Všichni tito účastníci se k našemu návrhu vyjádří, případné připomínky projektant zpracuje a upravenou dokumentaci s vyjádřeními zašle na příslušný stavební úřad. Stavební úřad má na vyjádření 30 dní a v této lhůtě podá buď připomínky k opravám nebo souhlasné rozhodnutí.

Realizace přípojky

Pokud je rozhodnutí souhlasné, následuje uzavření smlouvy o připojení se správcem sítě a vlastní realizace přípojky. Během realizace je nutné postupovat přesně podle odsouhlasené projektové dokumentace. Vlastní výkopové práce je možné provést svépomocí, kdy doporučujeme obnažování potrubí provádět ručně a velice opatrně, aby nedošlo k jeho poškození. Poté je možné položení přípojky a její připojení k síti, které provede odborně způsobilá a pověřená osoba. Mějme na paměti, že například elektrické vedení je pod napětím a ve vodovodním řadu je voda pod vysokým tlakem. Vše je nutné se správcem sítě řádně dohodnout a postupovat přesně podle jeho pokynů.

Po realizaci přípojky musí proběhnout její geodetické zaměření a vytvoření geometrického plánu. Ten se poté předá správci sítě, stavebnímu úřadu a katastru nemovitostí pro archivaci.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Zdroj: BEST

Stavba plotu z betonových tvarovek. Jak na to? Zvládnete to svépomocí?

Nejjednodušším řešením pro stavbu plotu je stavebnicový zdicí systém, který je tvořen sloupkovými i průběžnými tvarovkami a řešení má i pro čisté zakončení bez řezání. Díky betonovým dílcům vytvoříte pevný a trvanlivý plot od základu až po zákrytové desky. A jak se staví? Váháte, zda to zvládnete sami, svépomocí nebo…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA