Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čtyři nové přehradní nádrže projedná vláda. Vodě bude muset ustoupit několik domů

Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) však o samotné stavbě přehrad zatím rozhodovat nebude, vyplývá z materiálu ministerstva zemědělství.
přehradní nádrž

"Cílem předkládaného materiálu není rozhodnout o tom, že mají být zahájeny stavby jednotlivých vodních děl, ale uložit příslušným orgánům úkol prověření realizovatelnosti záměrů, a to také s ohledem na územní plánování a ostatní složky, které do procesu vstupují," píše se v materiálu. Podle něj je nezbytné začít s přípravou již nyní, protože v ČR od prvního záměru k postavení obvykle uplyne 20 let.

Pěčínská nádrž by stála na Zdobnici v území Rychnova nad Kněžnou. Během sucha by posilovala zdroje v povodí horního a středního Labe pro zajišťování vodního zásobování Hradce Králové. Podle ministerstva by navíc při povodních mohla ochránit zástavbu podél řeky Zdobnice. O stavbě se podle materiálu uvažovalo již v roce 1902. "Následný původní záměr uvedený v již neplatném Směrném vodohospodářském plánu předpokládal výstavbu vodní nádrže s objemem 65,02 milionu m3 a zatopenou plochou dosahující téměř 250 hektarů," píše resort. Nyní se počítá s maximální zatopením 80 hektarů s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu kubíků.

Vlachovická přehrada by mohla stát na Vláře, kde by pomáhala se zásobováním pitnou vodou i pro Zlínsko a Uherskohradišťsko. "Je počítáno s převodem vody ze Smolinky, Klobouckého potoka a Senice," píše ministerstvo. Lokalita zasahuje do pěti lokálních biokoridorů a tří lokálních biocenter s výskytem některých ohrožených druhů.

Další dvě přehrady na Rakovnickém a Kolešovickém potoce jsou menší. Měly by pomáhat k nadlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by také v nich by také mohla pomoci zemědělcům se závlahou. Ekonomické náklady na stavbu materiál neodhaduje.

V ČR je nyní 65 lokalit, tzv. hájených míst, kde by se potenciálně mohly přehrady vytvořit. Všechna nejaktuálnější čtyři místa jsou minimálně zastavěná.

Vláda loni v červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.

Stát by například letos mohl modelově vyzkoušet na pilotním projektu na Rakovnicku, jak by fungovala státní správa při ohrožení suchem. Region je jednou z nejohroženějších oblastí, sucho tam dlouhodobě snižuje například výnosy plodin. Oblast také trpí požáry, město zakázalo během loňských letních měsíců vstup lidí do lesů.

Navrhované přehrady

Název lokality Státní podnik Povodí Kraj Vodní tok Plocha lokality (ha) Objem nádrže
(mil. metrů krychlových)
Počet domů
Pěčín Labe Královéhradecký Zdobnice 80,0 17,1 8
Vlachovice Moravy Zlínský Vlára 156,3 19,4 5
Senomaty Vltavy Středočeský Kolešovický 25,6 0,7 0
Šanov Vltavy Středočeský Rakovnický 22,2 0,5 0

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

vodní nádrž, přehrada

Přípravy stavby přehrady Nové Heřminovy pokračují i přes nesouhlas obce

Na území, na němž má na Bruntálsku vzniknout přehrada Nové Heřminovy, už odborníci dělají geologické průzkumy a začne se připravovat dokumentace pro územní řízení. Začaly už rovněž stavby některých souvisejících opatření, které mají v povodí řeky Opavy omezit riziko povodní. Na tiskové konferenci v Ostravě to řekli…

Hrad a nádrž Orlík

Výstava ukazuje historii výstavby přehrad a nádrží proti povodním

Historii výstavby přehrad a nádrží s protipovodňovým účinkem ukazuje výstava v Národním technickém muzeu s názvem Přehrady jako odkaz kulturního dědictví v ochraně před povodněmi. Do 15. listopadu se zájemci seznámí s výstavbou vodních děl od 14. století do současnosti na území dnešní ČR. Vystaven je sto let starý…

REKLAMA