REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přípravy stavby přehrady Nové Heřminovy pokračují i přes nesouhlas obce

Na území, na němž má na Bruntálsku vzniknout přehrada Nové Heřminovy, už odborníci dělají geologické průzkumy a začne se připravovat dokumentace pro územní řízení. Začaly už rovněž stavby některých souvisejících opatření, které mají v povodí řeky Opavy omezit riziko povodní. Na tiskové konferenci v Ostravě to řekli zástupci státního podniku Povodí Odry, který je investorem stavby. Starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný v tiskovém prohlášení uvedl, že obec se stavbou nesouhlasí a využije všech zákonných prostředků, aby jí zabránila.
vodní nádrž, přehrada

"Znova se jim pokusíme vysvětlit, že jim nabízíme kompenzační opatření, že jsou pro ně přínosná," řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Na kompenzační opatření by podle něj mohl podnik dát až 800 milionů korun. V obci by mohla vzniknout rozvojová území s podobným typem zástavby, jaká je v místech, která má zatopit voda.

Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních v roce 1997. Vláda nakonec schválila takzvanou menší variantu přehrady. Při ní by podle zástupců Povodí Odry bylo v obci zatopeno 12 obytných domů. Stavba přehrady včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložek komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun.

Starosta Drobný v prohlášení uvedl, že obec nemá stavbu ve svém platném územním plánu a že podle jejího názoru jsou další kroky, které Povodí Odry dělá, pokračováním nátlakových akcí na obec a obyvatele. Stavba přehrady podle něj měla začít až po dalších opatřeních. "Úprava dvou problémových mostů v Krnově měla být dokonce dokončena ještě před zahájením stavby přehrady. Místo toho investor Povodí Odry z neznámých důvodů stále upřednostňuje pouze samotnou výstavbu přehrady, jako by s dalšími opatřeními ani nepočítal," uvedl Drobný.

Tato opatření by podle něj byla sama o sobě dostatečnou protipovodňovou ochranou, jsou výrazně levnější a mnohem rychleji proveditelná. "Potvrzuje se tak náš dlouhodobý názor, že protipovodňová ochrana na celém úseku až pod Krnov je jen záminkou pro stavbu přehrady jako takové," uvedl Drobný.

Mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček řekl, že představy obce jsou nereálné a vycházejí z ojedinělého názoru. Obec podle něj odmítá jakoukoli diskusi, a tak o přípravě stavby možná ani neví. "Přehrada je v přípravě na posledním místě. Všechny ostatní stavby jsou z hlediska přípravy dále," řekl Vlček.

Investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak řekl, že už se například začalo stavět několik malých suchých nádrží. To jsou nádrže, které se zaplní jen při záplavách, jinak území slouží například k zemědělství. "V srpnu začaly stavební práce na nádržích Lichnov III a Lichnov V," řekl Janoviak. Obě nádrže by měly být hotovy v roce 2017, náklady na ně dosáhnou přes 60 milionů korun.

"Pokud si (Nové Heřminovy) myslí, že se jim podaří stavbu zastavit nebo přehradu zrušit, tak to v této chvíli považuju za naprosto nereálné, poněvadž stát už do toho investoval strašné peníze, my jsme vykoupili pozemky za nějakých 450 milionů korun, plus další peníze na přípravu této akce, takže tady už není cesty zpět," řekl Pagáč. Uvedl, že podnik už vykoupil 96,6 procenta potřebných pozemků, zbývající patří třem soukromým vlastníkům a obci.

Obec podle ředitele musí dát svůj územní plán do souladu s vyšším územním plánem do roku 2020. "V zásadách územního rozvoje kraje ta akce, malá varianta, je začleněna. My jsme schopni dosáhnout na územní řízení a jsme schopni tu přehradu začít realizovat. V podstatě i bez souhlasu obce," řekl Pagáč.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

přehradní nádrž

Čtyři nové přehradní nádrže projedná vláda. Vodě bude muset ustoupit několik domů

Vláda v pondělí projedná materiál ohledně možné budoucí výstavby čtyř nových přehrad v Česku. Má jít o přehrady v Pěčíně v Královéhradeckém kraji, ve Vlachovicích ve Zlínském kraji a v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) však o samotné stavbě přehrad zatím rozhodovat nebude,…