REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V Norsku zkoumají odolnost historických budov vůči klimatu

Působení hlodajícího zubu času na historické budovy, zesíleného o měnící se podmínky okolního klimatu, se stalo předmětem studie norských výzkumníků. Odborníci sdružení v největším skandinávském nezávislém výzkumném technologickém institutu SINTEF podrobili testování blok budov z 19. století, aby zjistili, zda se jejich kulturní dědictví za pár let doslova nerozpustí v kyselých deštích.
Norský parlament v Oslu

Skutečně má série otázek jak správně utěsnit a izolovat, odvlhčit a citlivě renovovat v Norsku historické budovy takovou váhu? Cecilie Flyen, výzkumnice ze SINTEF o tom nepochybuje: „Skoro 80 % dnes existujících budov tu bude stát i v roce 2050. To znamená, že většina „budov pro budoucnost“ tu nebude vznikat, ale už tu prakticky je. Pro budoucnost tedy nebudeme stavět nové, ale spíše upravovat ty staré.“ A vzhledem k tomu, že celá řada státních institucí sídlí v objektech, jejichž zrod je datován před rok 1900 (a mají tedy statut historické, památkově chráněné budovy), doplňuje Flyenová: „Bude nezbytné připravit konkrétní adaptační plány, jež zajistí jejich odolnost vůči vlivům klimatu a energetickou efektivitu, ale současně důstojné přežití bez degradace historické ceny.“

K rozhodnutí, kam ideálně upřít onu aktivitu adaptačních plánů, posloužil rozsáhlý výzkum SINTEF (a jejich kolegů z norského památkového ústavu) bloku budov zvaného Grünerløkka, spadajícího do památkově chráněné čtvrti Osla, Birkelunden. Jedná se o kompletní úsek obytných budov z 19. století, včetně parku, kostela a několika průmyslových dílen. Celá čtvrť je vystavena na jílovitém podloží, a základy domů stojí na dubových pylonech. I proto se Grünerløkka stala ideální, místem pro výzkum vlivu vlhkosti a působení vody na staré stavby. „Přímo v praxi se tu řeší sesedání substrátu a problémy se statikou, extrémní vlhkost na uzavřených dvorech, vymývání omítky podél svislých okapů, strukturální narušení kanalizačního systému a působení mrazových puklin na objekty. A my se tu učíme nenahrazovat novým, ale opravovat to staré,“ říká Flyenová.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

foto Libeňské Docky /STUDIO QARTA ARCHITEKTURA/ BoysPlayNice

Zájem investorů o výstavbu na brownfieldech loni v ČR vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. ČTK o tom dnes informovala státní agentura CzechInvest. V Národní databázi…

MMR pomůže obcím s demolicí zchátralých budov částkou 120 milionů Kč, foto D.Kopačková, redakce

Dotace pro obce na demolice zchátralých budov

Podpora demolic zchátralých budov v obcích s rizikem vzniku sociálně vyloučené lokality. Na to se zaměřuje nově vyhlášená výzva Ministerstva pro místní rozvoj, která pomůže obcím i krajům částkou 120 milionů korun.

Komunitní energetika, ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Grigory_Bruev

Královéhradecký kraj připravuje studii na sdílení elektřiny v regionu

Královéhradecký kraj zvažuje možnost vytvoření krajské komunity měst, obcí, podniků, bytových družstev i jednotlivých obyvatel, kteří by mezi sebou sdíleli elektřinu, a zvýšili tím svou energetickou nezávislost. Nechá proto připravit studii, která bude podkladem pro další kroky. Informovali o tom zástupci…

Pozemek, ilustrační obrázek - fotolia

Stát udělá inventuru nemovitostí, nepotřebné nabídne přednostně obcím

Stát chce poprvé udělat celkovou inventuru nemovitostí státních institucí. Cílem je odhalit nepotřebné nemovitosti, které by mohly přednostně získat obce a kraje. Stát by tím ušetřil zbytné náklady, které aktuálně ani nedokáže vyčíslit. Samosprávám by jejich získání umožnilo například rychleji stavět cyklostezky či…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, phb.cz

Hradec Králové by mohl mít územní plán do dvou let, tvoří jej od roku 2010

Stotisícový Hradec Králové by mohl mít nový územní plán do dvou let. Radnice jej tvoří od roku 2010. Podle vedení města se vydání územního plánu v posledních měsících výrazně přiblížilo. V létě by mohlo přijít na řadu opakované veřejné projednání územního plánu. Jeho dokončení patří mezi priority vládnoucí…

Hněvín, hrad nad jezerem Most, fotolia, pandawild

Na jezeře Most vzniknou vyhlídková a odpočinková místa a připomínka kostela

Na jezeře Most letos budou vysazeny stromy a keře ve tvaru obvodových zdí kostela a vyznačení umístění oltáře. Výsadba na místě původního svatostánku bude připomínat jeho přesun. Pracovat se bude na příjezdové silnici k jezeru, vzniknou vyhlídková a odpočinková místa pro turisty. Řekla to Hana Volfová, mluvčí…

Dálnice - ilustrační obrázek, fotolia, hcast

Stát nepočítá s dostavbou D3 pomocí PPP, podle Kupky by to bylo rizikové

Stát nebude stavět středočeský úsek dálnice D3 pomocí takzvaného PPP projektu, tedy za pomoci soukromých peněz. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by to kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy bylo značně rizikové. Kupka to řekl na dnešním setkání se starosty v Jílovém u Prahy. Zástupci dotčených obcí,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA