Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Do železničních tratí v Libereckém kraji šlo letos 3,1 mld. Kč

Do modernizace, oprav a rekonstrukcí železničních tratí v Libereckém kraji investovala letos Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) rekordních 3,1 miliardy korun. Sdělil to Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji. Do tratí v kraji se za letošní rok investovalo víc než za posledních deset let dohromady. Hlavním důvodem byla snaha dočerpat co nejvíce peněz z končícího Operačního programu doprava I.
železnice koleje

"Určitě to znamenalo omezení pro cestující v letošním roce, nicméně ty tratě už to potřebovaly. Pevně věřím, že investice, které byly částečně věnovány na zvýšení traťových rychlostí povedou k tomu, že to přivede nové cestující do veřejné dopravy," řekl liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Už od nového jízdního řádu by se měly zrychlit vlaky a třeba z Liberce na Jablonec a Tanvald by měly ve špičkách jezdit každých 30 minut. To by podle hejtmana mělo zvýšit konkurenceschopnost železniční dopravy.

Právě modernizace trati z Liberce na Tanvald a dál k česko-polské hranici byla letos největším projektem. Celkově se tam podle informací ze SŽDC investovalo do modernizace a oprav téměř 1,377 miliardy korun. Rekonstrukcí prošly i stanice a zabezpečení. Dalších 108 milionů korun stála rekonstrukce Harrachovského tunelu. Téměř 29 milionů investovala správa do zřízení výhybny v Harrachově, která umožní křižování vlaků a přímé spojení mezi Českem a Polskem. Více než miliardu stály také opravy na trati z Liberce do Jaroměře.

Liberecký kraj má dobře rozvinutou železniční síť, je ale většinou jednokolejná a není elektrifikovaná. Navíc je zastaralá a podle odhadů by potřebovala modernizaci za 21 miliard korun. Správa dopravní cesty zajišťuje opravy a údržbu bezmála 700 kilometrů kolejí, na nichž je 576 přejezdů. Za posledních deset let se do tratí v kraji investovalo zhruba 2,8 miliardy korun. Loni dosáhly investice téměř 613 milionů korun. I v příštím roce by měly investice pokračovat, zahájena byla například rekonstrukce nádraží v České Lípě, která přijde téměř na miliardu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii…

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Analýza: Ceny komerčních nemovitostí v ČR stagnují, důvodem pozastavená výstavba

Ceny komerčních nemovitostí v letošním druhém pololetí v Česku stagnují. A to i přesto, že v zahraničí jejich cena začala klesat. Důvodem je výrazně menší počet tuzemských investičních komerčních projektů než jinde ve světě, a tedy i menší konkurenční prostředí, a aktuálně pozastavená nová výstavba prostorů. Vyplývá…

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní 160.000 klientů s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku upravily areál bývalé továrny na volnočasovou zónu

Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.

REKLAMA