REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na obnovu kutnohorských památek se vozí kámen z Rakouska

Opravy kutnohorských církevních památek by se neobešly bez kamene dováženého z Rakouska. Středověcí stavitelé totiž používali takzvaný mušlák, kámen typický pro Kutnou Horu, který už v okolí není k sehnání. Dovážet se musí z rakouských dolů, řekl novinářům projektant Vít Mlázovský, který se na opravě kutnohorských památek podílí.
Kutná hora, sv. Barbora

Rakouský mušlák byl podle něj v poslední době použit při rekonstrukci kostela svatého Jakuba a počítá se s ním i při rozsáhlé opravě hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí v Sedlci.

"Zajímavost je ta, že celá řada těch původních kamenných prvků je vyrobena z místního kamene, kterému se říká mušlák. Je to kámen, který je naprosto charakteristický pro Kutnou Horu, a vidíte v něm zbytky mušliček a schránek mořských živočichů," popsal Mlázovský zvláštnosti kamene, s nímž pracovali někdejší stavitelé.

Lomy s mušlákem v okolí Kutné Hory jsou podle něj už všechny zavřené. "Ten kámen nejsme schopni nahradit jiným kamenem, vždycky je tam velký kontrast. Z toho důvodu se ten kámen, pokud je to nezbytné a památkově odůvodnitelné, dováží z Rakouska, kde ještě ty lomy jsou otevřené," uvedl Mlázovský. Rekonstrukce se ale podle něj kvůli tomu vždy prodraží.

Mlázovský se nyní zaměřuje hlavně na opravu kutnohorské kostnice, která patří k nejnavštěvovanějším památkám v regionu. Ročně si ji prohlédne kolem 300.000 lidí. Po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům. Sedlecká farnost kostel zavřít nemůže - rekonstrukci s očekávanými náklady kolem 55 milionů korun totiž financuje z peněz vybraných na vstupném.

Podle Mlázovského by opravy bylo stěží možné dělat z dotací. Poukázal na to, že zákon o veřejných zakázkách klade důraz na nejnižší cenu a vylučuje vícepráce. To by podle projektanta nebylo možné garantovat, protože řada věcí včetně rozebírání složité kosterní výzdoby bude prováděna poprvé. "Jdeme neustále do neznáma. To znamená, že musíme experimentovat," uzavřel Mlázovský.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

REKLAMA
REKLAMA