Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V největším dřevěném věžáku budou bydlet studenti

Divy světa nemusí být jen z kamene. Ve Vancouveru nyní připravují zahájení výstavby osmnáctipatrové obytné budovy, která bude kompletně vystavena ze dřeva. S předpokládanou výškou 53 metrů se bude v termínu dokončení jednat o nejvyšší celo-dřevěnou budovu na světě. Budova UBC bude stát v kampusu University of British Columbia, a bude určena k ubytování studentů.

Mezi dosavadními rekordmany pokud jde o dřevěné výškové budovy, narazíme na šestipatrovou budovu Prince Jiřího, nebo desetipatrovou v australském Melbourne. Vancouver má tedy v pomyslném žebříčku značný náskok.

Pochopitelně, že projekt dílny z Acton Ostry Architects vzbuzuje silné emoce, především pokud jde o otázky bezpečnosti „dřevěné“ stavby. Architekti uvádí, že pro základní strukturu nosných pilířů bude využito zhuštěného dřeva, které má vysoký bod vzplanutí. Pokud by tedy došlo k požáru, navenek bude dřevo uhelnatět, ale uvnitř zůstane stále pevné, čímž by poskytlo dostatek času k evakuaci. Řada nosníků je navíc vyrobena z dřevních kompozitů, které jsou mnohem pevnější, než obyčejné dřevo.

Pokud jde o uspořádání vnitřních prostor, v přízemí (které má betonové základy a také vyzděné šachty na vedení výtahů) se bude nacházet recepce, o patro výš pak „Kolegium“, jakási univerzitní společenská místnost. Následovat bude 33 čtyřlůžkových apartmánů a pak už do dalších pater dvoulůžkové „studiové“ pokoje pro 404 studentů.

Náklady na výstavbu jsou odhadovány na přibližně 51,5 milionů dolarů, a dokončena by měla být na podzim roku 2017.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Přenosová soustava, ilustrační obrázek, fotolia, Gina Sanders

ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA