REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Kompletní renovace střešního pláště - Ústav sociální péče Barborka v Kroměříži

Ústav sociální péče Barborka v Kroměříži prošel kompletní renovací střešního pláště, resp. střešních plášťů na všech přilehlých budovách, které do areálu Barborka patří. Jedná se celkem o devět objektů se střechami stanového typu a se sklonem střešních rovin 22°. Sedm z nich je ozvláštněno párovou kombinací obloukových a sedlových vikýřů. Sedlové jsou na každém objektu orientovány na JV a SZ a obloukové směrují vždy na SV a JZ.

Ústav sociální péče Barborka v Kroměříži prošel kompletní renovací střešního pláště, resp. střešních plášťů na všech přilehlých budovách, které do areálu Barborka patří. Jedná se celkem o devět objektů se střechami stanového typu a se sklonem střešních rovin 22°. Sedm z nich je ozvláštněno párovou kombinací obloukových a sedlových vikýřů. Sedlové jsou na každém objektu orientovány na JV a SZ a obloukové směrují vždy na SV a JZ.

Původní krytinou byla vláknocementová šablona Betternit a kulaté vikýře byli falcované z lakovaného ocelového plechu. Ke stávající rekonstrukci došlo po 12 letech z důvodů praskání krytiny v ploše a degradace laku chránícího ocelový plech na kulatých vikýřích.

Nově byla jako hlavní střešní krytina pro Barborku vybrána hliníková maloformátová skládaná krytina Prefa (falcovaná taška) v kombinaci s drážkovanou krytinou Prefalz, která byla použita na obloukové vikýře, atypické prvky, oplechování a v úžlabích. Oba použité materiály byly dodány v provedení stucco, v barevném odstínu antracit a s povrchovou úpravou P.10, odolnou vůči UV záření. Na materiál s touto povrchovou úpravou je kromě záruky 40 let na jakost materiálu poskytována také záruka 40 let na stálobarevnost. Celková plocha střešních rovin, které byly rekonstruovány a na níž probíhala výměna střešní krytiny, přesáhla celkem 4000 m². Žlaby a svody zůstaly původní.

Po demontáží staré střešní krytiny byla na původní plný záklop na hlavních střešních rovinách a na sedlových vikýřích položena difuzně otevřená, větrotěsná pojistná hydroizolace s integrovaným samolepicím okrajem. Na ni byl s pomocí kontralatí (60/40), latí a mezilatí dle projektu vytvořen nosný rošt pro falcovanou tašku. Ten současně vytvořil z jednoplášťové střešní skladby dvouplášťovou, odvětranou hřebenem a v nároží (systémovým prvkem Jet Lüfter). Pokládka falcované tašky PREFA proběhla na latě (50/30) se základní roztečí 419 mm. Latě byly doplněny mezilatěmi (50/30) k zajištění bezpečného nášlapu a jako opěra pro sněhové háky. V oblasti úžlabí byla hustota latí ještě zdvojnásobena. Základní rozměr falcované tašky je 600 × 420 mm v položené ploše, takže při spotřebě materiálu 4 tašky na 1 m² byla samotná pokládka plochy 4000 m² záležitostí několika málo týdnů. Patentovaný systém drážek a dvou příponek na každou položenou tašku je dostatečnou pojistkou pro vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům a zejména vichřicím.

Čtrnáct atypických obloukových vikýřů zůstalo s jednoplášťovou střešní skladbou. Na původní plné bednění byla položena nová asfaltová fólie a na ni drážkovaná krytina Prefalz. Profilování šárů ze svitků v rozvinuté šíři 650 mm bylo předpřipraveno ze strany klempířské firmy ELIS-střechy s.r.o. Zakružování probíhalo přímo na stavbě s využitím půjčené PREFA zakružovačky. Radius byl vždy podobný, pouze délka svitků kolísala od 6 do 9 metrů. Krytina byla ve vrcholu oblouku připevněna pomocí pevných nerezových příponek v šíři 3 metry. Navazující části oblouků jsou na obou stranách uchyceny pomocí pohyblivých příponek. Detail spoje drážkované krytiny s maloformátovou v oblasti úžlabí je proveden přes jednoduchou ležatou drážku 40 mm, za kterou je zavléknuta falcovaná taška. Zafalcované konce oblouků svitkového plechu vytváří současně úžlabí. Jednotlivé šáry svitkového plechu jsou vzájemně spojeny dvojitou stojatou drážkou, která v okolí průniku střešních rovin vikýřů a střechy přechází v dvojitou ležatou drážku.

Zatížení sněhem, vyplývající z lokace sociálního ústavu, činí (pouhých) 100 kg/m². I s ohledem na střešní sklon (22 °) bylo navrženo rozmístění sněhových zachytávačů. Při montáži falcované tašky pak byla současně provedena montáž sněhových háků v množství 2 ks/1 m2. Sněhové háky nebyly montovány na střešní roviny, pod kterými nejsou chodníky, ani se nepředpokládá pohyb osob. Celkový počet instalovaných sněhových háků přesto přesáhl 3000 ks.

Slovo technického poradce PREFA Aluminiumprodukte, Jana Kuči:

Rekonstrukce střešního pláště na devíti objektech sociálního ústavu Barborka v Kroměříži byla pro nás výzvou. Nejenom díky celkové velké ploše střešních rovin, ale především vzhledem k poslání daných objektů. Je mi jasné, že klientům je jedno, jakou střešní krytinu má jejich sociální ústav.

Nicméně, mnoho lidí z personálu si pamatuje výměnu i té původní a řada z nich kladla nevěřícné dotazy typu: „a to nám to za 12 let budete měnit znova?“ Jsem přesvědčen o tom, že nebudeme a ani nikdo jiný. Našim poslání je totiž realizovat taková řešení, která střešní konstrukci a celou stavbu ochrání na minimálně 40 let, a to s plnou zárukou. Troufal bych si říci i na 100 let, ale to tady už zcela jistě nebudu a nerad bych se se svými následovníky přel, jestli to bylo 100 nebo 110 let.

Použitý materiál PREFALZ – svitkový plech:

Stručný popis: barvený hliníkový svitkový plech je díky vynikající falcovací kvalitě a povrchové úpravě předurčen pro individuální a kreativní řešení střech a fasád
Výhody produktu: široký výběr PREFA příslušenství (odvodňovací systémy, upevňovací materiál, protisněhové zábrany,…); univerzální použití (od obloukových střech po členité střešní nástavby až po klenuté střechy); stálá kvalita; nízká hmotnost (cca 1,89 kg/m2); dlouhá životnost; recyklovatelnost; rezuvzdornost; na přání k dodání i s ochrannou fólií
Barvy: 16 standardních barev skladem, povrchová úprava hladká nebo stucco, záruka na barevnou stálost a kvalitu 40 let
Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
Zpracování: jednoduše a lehce zpracovatelný i při nízkých venkovních teplotách pod 0 stupňů
Pokládka a připevnění: na plné bednění (24 mm) se separační vrstvou, připevnění nerezovými příponkami

PREFA Falcovaná taška

Materiál: barevný legovaný hliník o tloušťce 0,7 mm, dvouvrstvé vypalované lakování nebo práškování dle RAL nebo NCS
Rozměr: 600 × 420 × 0,7 mm v položené ploše (4 ks v 1 m²)
Hmotnost: 2,5 kg/m²
Sklon střechy: od 12° = 21,0 %
Pokládka: na plné bednění (min. 24 mm silné se separační vrstvou) nebo střešní latě 50 × 30 mm s mezilatí
Upevnění: dvě patentované příchytky PREFA na každou tašku (8 ks v 1 m²)

Prefa Aluminiumprodukte, s.r.o.

logoK Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Skladby šikmých střech

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je důležitý dokument. Není to jen „zase nějaký papír co po mě chce úřad“ ale důležitý důkazní materiál v případě, že se vyskytne potřeba reklamace či poruch stavby. Jeho zápisy mohou ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška