REKLAMA
Téma: Jak zabezpečit bytový dům

Trvale zamčeno elektronickým zámkem

Pohodlným a dostupným řešením je vybavení vchodu do domu samočinným elektromagnetickým nebo elektromechanickým zámkem. K otevření dveří je nutná autorizace speciálním unikátním čipem, který vlastní každý majitel bytu v domě.
Trvale zamčeno elektronickým zámkem

Elektromechanický nebo elektromagnetický zámek je v podstatě závora zabudovaná ve speciálním kování. Ta je při zavřených dveřích trvale ve stavu „zamčeno“, takže dveře nelze jednoduše vypáčit, jak tomu je při odemčeném vchodu.

Jak to tedy funguje? Před vstupem do svého domu přiložíte čip ke speciální čtečce. Zvukový signál a obvykle i barevná dioda potvrzují, že autorizace čipem byla úspěšná, a po stisku kliky lze dveře normálně otevřít. Časový interval, ve kterém je zámek po autorizaci odemčen, lze samozřejmě nastavit. Podobná autorizace nemusí být samozřejmě nutná při průchodu opačným směrem, tedy ven z domu. Režimy na obou stranách mohou být různé. Při odchodu z domu se obvykle nastavuje automatické otevírání zámku při stisku kliky, bez autorizace čipem. Výhodou celého systému zabezpečení je to, že nadále funguje elektronický domovník, takže nový bezpečný zámek lze otevřít návštěvě po hlasové identifikaci v domovním telefonu přímo z bytu.

 

Umístění čtečky

Samotná čtečka čipů může být umístěna téměř libovolně v dosahu vchodu. Pokud jsou vchodové dveře plastové dvoukřídlé, lze s výhodou čtečku umístit na rám pevného křídla, tedy co nejblíže samotné kliky. Pokud jsou dveře např. dřevěné, není problém čtečku umístit vedle vchodu např. v bezprostřední blízkosti zvonků. Umístění čtečky může také ovlivnit proveditelnost napojení na elektronického domovníka, k němuž je přístup právě obvykle v panelu se zvonky.

 

Nejen hlavní vchod

Stejným zámkem s nutnou autorizací čipem lze vybavit samozřejmě i další dveře v domě, kde společenství vlastníků nebo družstvo požaduje kontrolu nad pohybem lidí. Mohou to být dveře ke sklepům v domě nebo dveře do garáží v suterénu. Důvodem takové úpravy dalších dveří je zabránit každému, kdo se neoprávněně dostal do domu, vstoupit do prostor největšího zájmu zlodějů, což jsou právě sklepy a jízdní kola v nich, dále také auta v garážích s drahými autorádii, navigacemi apod.

To, že se neoprávněná osoba dostane hlavním vchodem do domu, není výjimkou. Pod záminkou návštěvy nebo neopatrností může proklouznout s jiným sousedem, případně mu může jiný soused naletět na šikovnou záminku a otevřít dveře elektronickým domovníkem přímo v bytě.

Jsou případy, zejména u nových rezidenčních projektů, kdy lze ke vstupu do domu použít i garážová vrata v suterénu. V takovém případě je vhodné dveře mezi schodištěm a garážemi zabezpečit i ve směru z garáže na schodiště, a to pro případ, že by nezvanému návštěvníkovi nešlo o autorádia a jízdní kola, ale o vybavení domácností. Všechny dveře vybavené elektronickým zámkem je však třeba vybavit samozavíračem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak zabezpečit bytový dům

  1. Proč zabezpečit dům?
  2. Trvale zamčeno elektronickým zámkem
  3. Odemykáme čipem
  4. Pozor na požární předpisy při zabezpečení domu
  5. Zabezpečte vrata do garáže a výtah
  6. Nezapomeňte zabezpečit byt

Z kategorie Jak zabezpečit bytový dům si přečtěte

Požární dveře – materiál, kování a údržba

Požární dveře – materiál, kování a údržba

Protipožární dveře se nemusí lišit svým vnějším vzhledem od dveří interiérových. S přihlédnutím k jejich funkci ale musí být vyrobené z odlišných materiálů, osazené odlišným kováním. Například na ...

Kamery v bytovém domě

Kamery v bytovém domě

Nově publikované rozhodnutí na stránkách Úřadu na ochranu osobních údajů obsahuje výsledek posuzování žádosti o povolení provozu kamerového systému v bytovém domě.

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Povrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy Classic

Střecha Lindab Premium za cenu základní úpravy

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Akce Grundfos na prémiová čerpadla pro váš dům a zahradu

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist