REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak zabezpečit bytový dům více o tématu

Trvale zamčeno elektronickým zámkem

Pohodlným a dostupným řešením je vybavení vchodu do domu samočinným elektromagnetickým nebo elektromechanickým zámkem. K otevření dveří je nutná autorizace speciálním unikátním čipem, který vlastní každý majitel bytu v domě.
Trvale zamčeno elektronickým zámkem

Elektromechanický nebo elektromagnetický zámek je v podstatě závora zabudovaná ve speciálním kování. Ta je při zavřených dveřích trvale ve stavu „zamčeno“, takže dveře nelze jednoduše vypáčit, jak tomu je při odemčeném vchodu.

Jak to tedy funguje? Před vstupem do svého domu přiložíte čip ke speciální čtečce. Zvukový signál a obvykle i barevná dioda potvrzují, že autorizace čipem byla úspěšná, a po stisku kliky lze dveře normálně otevřít. Časový interval, ve kterém je zámek po autorizaci odemčen, lze samozřejmě nastavit. Podobná autorizace nemusí být samozřejmě nutná při průchodu opačným směrem, tedy ven z domu. Režimy na obou stranách mohou být různé. Při odchodu z domu se obvykle nastavuje automatické otevírání zámku při stisku kliky, bez autorizace čipem. Výhodou celého systému zabezpečení je to, že nadále funguje elektronický domovník, takže nový bezpečný zámek lze otevřít návštěvě po hlasové identifikaci v domovním telefonu přímo z bytu.

 

Umístění čtečky

Samotná čtečka čipů může být umístěna téměř libovolně v dosahu vchodu. Pokud jsou vchodové dveře plastové dvoukřídlé, lze s výhodou čtečku umístit na rám pevného křídla, tedy co nejblíže samotné kliky. Pokud jsou dveře např. dřevěné, není problém čtečku umístit vedle vchodu např. v bezprostřední blízkosti zvonků. Umístění čtečky může také ovlivnit proveditelnost napojení na elektronického domovníka, k němuž je přístup právě obvykle v panelu se zvonky.

 

Nejen hlavní vchod

Stejným zámkem s nutnou autorizací čipem lze vybavit samozřejmě i další dveře v domě, kde společenství vlastníků nebo družstvo požaduje kontrolu nad pohybem lidí. Mohou to být dveře ke sklepům v domě nebo dveře do garáží v suterénu. Důvodem takové úpravy dalších dveří je zabránit každému, kdo se neoprávněně dostal do domu, vstoupit do prostor největšího zájmu zlodějů, což jsou právě sklepy a jízdní kola v nich, dále také auta v garážích s drahými autorádii, navigacemi apod.

To, že se neoprávněná osoba dostane hlavním vchodem do domu, není výjimkou. Pod záminkou návštěvy nebo neopatrností může proklouznout s jiným sousedem, případně mu může jiný soused naletět na šikovnou záminku a otevřít dveře elektronickým domovníkem přímo v bytě.

Jsou případy, zejména u nových rezidenčních projektů, kdy lze ke vstupu do domu použít i garážová vrata v suterénu. V takovém případě je vhodné dveře mezi schodištěm a garážemi zabezpečit i ve směru z garáže na schodiště, a to pro případ, že by nezvanému návštěvníkovi nešlo o autorádia a jízdní kola, ale o vybavení domácností. Všechny dveře vybavené elektronickým zámkem je však třeba vybavit samozavíračem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak zabezpečit bytový dům

  1. Chcete kameru na rodinném domě? Co na to GDPR
  2. Proč zabezpečit dům?
  3. Trvale zamčeno elektronickým zámkem
  4. Odemykáme čipem
  5. Pozor na požární předpisy při zabezpečení domu
  6. Zabezpečte vrata do garáže a výtah
  7. Nezapomeňte zabezpečit byt

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak zabezpečit bytový dům

Zdroj: AXIS

První IP kamera slaví 25. výročí. Čím byla tak přelomová?

Tak jako byl prvním světovým, evropským a také českým „lidovým“ počítačem Sinclair ZX Spectrum, tak první světovou a evropskou IP kamerou byl AXIS NetEye 200. A právě tato kamera, která byla základním kamenem přechodu mezi CCTV (Closed-circuit television) a VSS (Video surveillance systems for use in security…

Jak jsem připojoval svoji první IP kameru. Zkušenosti z praxe vesele i vážně

Jak jsem připojoval svoji první IP kameru. Zkušenosti z praxe vesele i vážně

Tímto mini článkem bych se s vámi chtěl možná trošku lehkou satirickou formou podělit o svůj zážitek z připojení své první IP kamery. Podotýkám, že jako MaRák 1) , jsem oborem Security 2) naprosto nepolíbený, respektive vím akorát to, že existuje a že tu a tam něco z „kamerovek“ 3) integrujeme pod BMS 4) . Celý…

Zdroj: AdobeStock- stock56876

Nezapomeňte před zimou seřídit a opravit plastová okna

Podzimní měsíce představují ideální čas pro jednu nepříliš lákavou, ovšem velmi důležitou činnost, a sice údržbu plastových oken. Pravidelným servisem například předejdete rychlému opotřebení oken i zbytečným výdajům za vytápění způsobených špatným těsněním. Stačí před nástupem zimy provést pět důležitých kroků.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA