REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nahradí zpěněné dřevo běžné pěnové izolační materiály?

Pěnové a izolační materiály mají bezpochyby široké využití ve stavebnictví. Nespornou nevýhodou bohužel zůstává jejich původ, protože jsou bezezbytku odvozeny z produktů petrochemického průmyslu. Jak tedy efektivně nahradit nenahraditelný produkt z neobnovitelného materiálu? Němečtí výzkumníci z Fraunhoferova institutu (FI) předpokládají, že by jejich roli mohly zastat deriváty z dřevní biomasy.
Nahradí zpěněné dřevo běžné pěnové izolační materiály?

Obaly, těsnění, tepelná izolace. Tady všude by nalezl objev výzkumníků u Institutu pro výzkum dřeva WKI (spadající pod FI) z Braunschweigu nalezl uplatnění. Dřevěná pěna je totiž ze své podstaty vyráběna z obnovitelného zdroje, který je biologicky rozložitelný a plně recyklovatelný. Proto může být vyráběna ve velkém, ba přímo průmyslovém měřítku, za zlomek ceny produktů z ropy či zemního plynu. A jak vlastně výroba probíhá?

Na počátku celého procesu stojí drtička, která dodanou dřevěnou štěpku zpracovává do podoby velmi jemných pilin, tvořících posléze ve větším množství viskózní hmotu. Následně je k této suspenzi v ochranné atmosféře připuštěn plyn, který umožní zvýšení objemu materiálu a jeho částečné utuhnutí. Proces tuhnutí je pak umocněn přírodními látkami, které jsou přirozeně v dřevní biomase obsaženy. „Je to podobné, jako když se zvedá a posléze tuhne chleba v peci,“ říká profesor Volker Thole z WKI.

Výsledná dřevěná pěna je lehkým základním materiálem, který může být dále dotvářen buď do podoby pevných desek, nebo ohebných listů. A jistě, podobně jako ostatní výrobky na bázi dřeva, je i tato pěna snadno tvarovatelná a řezatelná do vybraných profilů. Dřevěná pěna vyvinutá ve WKI dosahuje stejných výsledků podobné aplikovatelnosti, jako konvenční produkty.

Nevyniká jen v oblasti tepelné izolace, ale velmi slibných výsledků dosahuje i na poli mechanických a hydrodynamických vlastností,“ doplňuje Thole. „Jinými slovy, nezaručuje jen tepelný komfort, ale dobře se vyrovnává i s tlakem a zvýšenou vlhkostí.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

foto Libeňské Docky /STUDIO QARTA ARCHITEKTURA/ BoysPlayNice

Zájem investorů o výstavbu na brownfieldech loni v ČR vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. ČTK o tom dnes informovala státní agentura CzechInvest. V Národní databázi…

MMR pomůže obcím s demolicí zchátralých budov částkou 120 milionů Kč, foto D.Kopačková, redakce

Dotace pro obce na demolice zchátralých budov

Podpora demolic zchátralých budov v obcích s rizikem vzniku sociálně vyloučené lokality. Na to se zaměřuje nově vyhlášená výzva Ministerstva pro místní rozvoj, která pomůže obcím i krajům částkou 120 milionů korun.

Komunitní energetika, ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Grigory_Bruev

Královéhradecký kraj připravuje studii na sdílení elektřiny v regionu

Královéhradecký kraj zvažuje možnost vytvoření krajské komunity měst, obcí, podniků, bytových družstev i jednotlivých obyvatel, kteří by mezi sebou sdíleli elektřinu, a zvýšili tím svou energetickou nezávislost. Nechá proto připravit studii, která bude podkladem pro další kroky. Informovali o tom zástupci…

Pozemek, ilustrační obrázek - fotolia

Stát udělá inventuru nemovitostí, nepotřebné nabídne přednostně obcím

Stát chce poprvé udělat celkovou inventuru nemovitostí státních institucí. Cílem je odhalit nepotřebné nemovitosti, které by mohly přednostně získat obce a kraje. Stát by tím ušetřil zbytné náklady, které aktuálně ani nedokáže vyčíslit. Samosprávám by jejich získání umožnilo například rychleji stavět cyklostezky či…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, phb.cz

Hradec Králové by mohl mít územní plán do dvou let, tvoří jej od roku 2010

Stotisícový Hradec Králové by mohl mít nový územní plán do dvou let. Radnice jej tvoří od roku 2010. Podle vedení města se vydání územního plánu v posledních měsících výrazně přiblížilo. V létě by mohlo přijít na řadu opakované veřejné projednání územního plánu. Jeho dokončení patří mezi priority vládnoucí…

Hněvín, hrad nad jezerem Most, fotolia, pandawild

Na jezeře Most vzniknou vyhlídková a odpočinková místa a připomínka kostela

Na jezeře Most letos budou vysazeny stromy a keře ve tvaru obvodových zdí kostela a vyznačení umístění oltáře. Výsadba na místě původního svatostánku bude připomínat jeho přesun. Pracovat se bude na příjezdové silnici k jezeru, vzniknou vyhlídková a odpočinková místa pro turisty. Řekla to Hana Volfová, mluvčí…

Dálnice - ilustrační obrázek, fotolia, hcast

Stát nepočítá s dostavbou D3 pomocí PPP, podle Kupky by to bylo rizikové

Stát nebude stavět středočeský úsek dálnice D3 pomocí takzvaného PPP projektu, tedy za pomoci soukromých peněz. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by to kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy bylo značně rizikové. Kupka to řekl na dnešním setkání se starosty v Jílovém u Prahy. Zástupci dotčených obcí,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA