REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

S Trigemou o problematice EIA a novele stavebního zákona

V dnešních dopoledních hodinách se konal tradiční kulatý stůl s novináři. V Kamenném sálu v Rezidenci Ostrovní se probíraly výsledky rezidenčního trhu v Praze i v regionech ČR v 1. pololetí roku 2015, a také velmi aktuální a probíraná témata EIA, PSP a novela stavebního zákona.
S Trigemou o problematice EIA a novele stavebního zákona

„Výhled na konec roku 2015 by mohl být ještě pozitivnější, než tomu bylo vloni, závěry však nechme na podzimní období, kdy budeme mít jasno o vývoji úrokových sazeb hypoték, které jsou stále nejdůležitějším faktorem pozitivní poptávky po nových bytech “, uvedl generální ředitel spol. Trigema Marcel Soural, jenž provedl pozvané hosty vývojem trhu v posledním čtvrtletí a navázal souvislosti z pohledu celého pololetí.

Kromě důkladné analýzy trhu v Praze, která objasnila obecný pohled na trh i detailní zajímavosti některých bytů, rozšířila Trigema v minulém roce své analýzy i o mimopražský trh. Kromě Brna již několik měsíců také představuje i zbytek regionů v ČR.

V Praze se tempo prodejů nových bytů pohybuje na velmi vysoké úrovni. Prodalo se přibližně 1700 nových bytů a společně s 1 850 byty prodanými v prvním kvartálu se jedná o meziroční nárůst 13 % oproti 1. pololetí roku 2014“, komentuje pozitivní stav na trhu Marcel Soural. V nabídkách developerů je 7 000 dostupných bytů, z nich je zhruba 2 000 k dispozici k okamžitému nastěhování. Na těchto ukazatelích trhu se shodly společnosti Skanska Reality, EKOSPOL a Trigema.

Z analýzy také vyplývá, že krátkodobě poklesla průměrná cena za metr čtvereční. Jedná se o pokles způsobený nárůstem počtu projektů se super levnými byty. Na a konci prvního pololetí průměrná cena dostupných bytů činila 61 805 Kč s DPH / m2 (cena bytu s DPH / podlahová plocha bytu).

Při pohledu na cenové segmenty, ve kterých se dostupné byty nabízejí anebo ve druhém kvartálu prodávaly, je zřejmá ustálená situace nejdražšího segmentu (nad 60.000 Kč s DPH / m2), jehož situace se nezměnila a zejména posilňování nejlevnějších bytů na úkor středního (45 000 – 60 000 Kč s DPH / m2. Zde je evidován nárůst nabídky dostupných bytů o 3 % a nárůst podílu prodaných bytů o 6 %.

„Prodeje v Brně rostu rychleji než v Praze (meziročně o 20 %) a průměrná cena dostupných bytů stále strmě stoupá (na současných 56.500 Kč s DPH / m2). Nabídka i průměrná cena v regionech se zatím výrazně nemění. Odhadujeme, že na trzích v regionech mohou být dostupné byty v hodnotě 12,5 mld. Kč. Nejaktivnější jsou regiony Středočeský a Jihomoravský, které jsou přímo napojeny na dva největší trhy v ČR,“ tak stručně shrnul Marcel Soural stav na regionálních trzích.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Co je to EIA a k čemu je dobrá?

Co je to EIA a k čemu je dobrá?

K tomu, aby bylo možné postavit určitou stavbu, musí stavebník získat ve většině případů od stavebního úřadu nejprve územní rozhodnutí, a následně stavební povolení. U některých staveb však hrozí, že budou svými vlivy (například hlukem, emisemi, vytvářením odpadů apod.) negativně ovlivňovat životní prostředí. V…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA