Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Břeclav rozšíří vyhlídku na zámecké věži, dá tam i dalekohled

Břeclav chce letos rozšířit vyhlídku na zámecké věži. Dosud je z ní vidět jen na dvě strany - na Poštornou a nákupní centrum. Nově by z ní lidé mohli dohlédnout na centrum města a také Lednici a Kančí oboru, řekl místostarosta Břeclavi Milan Vojta. Investice by neměla výrazně zatížit rozpočet města, vyjde na desítky tisíc korun.
Břeclav rozšíří vyhlídku na zámecké věži, dá tam i dalekohled

Za dva miliony zrekonstruovaná zámecká věž i s novou vyhlídkou začala fungovat loni v září. Nyní je o prázdninách v provozu denně kromě pondělí. Denně ji navštíví zhruba padesát lidí, o víkendech i trojnásobek.

Zámecká věž je stále vyhledávanější památkou. "Lidé se chtějí z vrchu podívat na všechny strany. Často se nahýbají přes cimbuří, aby dohlédli i na místa, na která nejde vidět. A to není dvakrát bezpečné," uvedl Vojta. Město si proto nechává vypracovat návrh na novou tesařskou konstrukci, kterou by umístilo na vyhlídku. "Zájemci by si vylezli ještě o kousek výše a přes cimbuří by viděli jak na centrum Břeclavi, tak na Lednici. Obě místa nyní nejsou vidět," doplnil Vojta.

Radnice by chtěla rozšířenou vyhlídku otevřít o Svatováclavských slavnostech na konci září. Umístí tam i dalekohled na mince.

Věž je jedním z mála míst zámku, která je opravená. Větší část zámku má také novou střechu. Ostatní prostory chátrají a jsou veřejnosti nepřístupné. Město plánuje celkovou rekonstrukci za 200 milionů korun. Bude se na ni snažit získat dotaci od státu i Evropské unie.

Břeclavský zámek je původně renesanční zámeckou stavbou, která byla přestavěna v romantizujícím stylu na umělou zříceninu. Zámek zchátral natolik, že na jeho statické zajištění musela radnice v posledních letech vynaložit desítky milionů korun.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Daisuke Ohki

Minimalistická a přesto WOW vánoční instalace z Japonska

Japonsko nás v souboru zemí, kde opravdu umí vytvářet jímavou vánoční náladu, asi na první dobrou nenapadne. Přesto překvapuje. Designéři ze studia WOW na tradiční scénické vánoční instalaci, která se každoročně odehrává v Midtownu v Tokiu, předvedli skutečně mimořádné dílo nabité atmosférou.

Foto: Ondřej Tylčer

Členitá hmota školky prorůstá volně zahradou

Mateřská škola je citlivě zasazena do svahu na okraji rozlehlé zahrady, do které každá třída volně vystupuje. Děti si užívají úzkého propojení se zahradou, kdy členitá hmota školky prorůstá bujnou zahradou a nabízí dětem svobodně objevovat první kroky k samostatnosti.

Foto: Alex Filz

Alpská stodola, která je hotelem, dílnou, prodejnou i degustačním salónkem

Neprodávat jen suvenýry, ale nabízet i skutečné zážitky. Nikoliv jen pomíjivé chutě a vůně, ale něco, co se dá skutečně procítit všemi smysly a dlouhodobě nést v paměti. Tento poměrně nelehký úkol na sebe vzali architekti ze studia NOA, když se pustili do úpravy staré stodoly v jihotyrolských…