REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Objekty Sola Sušice chátrají, MK stále jedná o památkové ochraně

Objekty Sola v Sušici, kde v roce 2008 skončila výroba zápalek, chátrají a přebývají v nich bezdomovci. Majitel areálu i investor tam chtějí už dva roky postavit obchodní centrum. Odpůrci požádali v roce 2013 o památkovou ochranu. Ministerstvo kultury ji stále posuzuje.
© Dron  - Fotolia.com

"Čekáme na statický posudek, který by měl být hotový v polovině června. Poté se k němu vyjádří vlastník areálu a pak se s tím vypořádáme," řekla vedoucí oddělení ochrany památek ministerstva Petra Ulbrichová. Rozhodnutí by mělo padnout na podzim. Už jednou ministerstvo rozhodlo o památkové ochraně šesti objektů kladně, ale rozkladová komise ministra verdikt odmítla a chce doplnit podklady, hlavně oponentní statický posudek k posudku předloženém v únoru majiteli.

Brněnská skupina Solo Matches & Flames jako vlastník areálu i investor Fuertes Development z Kuřimi se obchodního centra nevzdávají. "Dali jsme už do přípravy několik milionů. Nachystali jsme si vyjádření k územnímu rozhodnutí a podle verdiktu ministerstva budeme pokračovat v přerušeném územním řízení," uvedl za investora Zdeněk Přichystal. Pokud ministerstvo Solo jako památku odmítne, Fuertes objekty a pozemky, na něž má smlouvu o smlouvě, koupí hned po získání územního rozhodnutí. Peníze chce podle Přichystala dát skupina Solo do dalšího rozvoje své firmy Solodoor, výrobce dveří. "Chceme posilovat výrobu i zaměstnanost v regionu," řekl ředitel Solodooru Martin Dozrál. Firma, jež je s 200 zaměstnanci největší na Sušicku, dala už letos do nové linky 90 milionů Kč.

"Stav budov je po letech obstrukcí ve stavu, že by se tam dal točit šestý díl Vetřelce. Už tam není co chránit," řekl Přichystal. Podle něj obstrukce vyvolalo sdružení My ze Sušice, zaštiťuje se žádostí Muzea Šumavy o památkovou ochranu. Investor nabízí, že zachová vilu bývalého ředitelství u kruhového objezdu a administrativní objekt při Nádražní ulici, z níž by mohla vzniknout škola nebo hotel. "Necháme o tom hlasovat, ať tam My ze Sušice vymyslí náplň," řekl Přichystal. Fuertes by pak jako vlastník nemovitosti usiloval o dotace EU na revitalizaci brownfieldů.

Pokud by bylo Solo památkou, majitel by podle Přichystala do objektů neinvestoval, ale pouze by je zabezpečil. "O památkově chráněné budovy se musí starat vlastník," řekla Ulbrichová. Podle ní by se nejcennější výrobní hala dala využít na obchody a zábavní centrum. Využití technických objektů pod památkovou ochranou je velice volné, uvedla. Pokud památková ochrana nebude, půjdouprý okamžitě budovy k zemi.

"Byl bych rád, kdyby byly objekty využívané," řekl starosta Petr Mottl (ODS). Památková ochrana by podle něj zkomplikovala budoucí využití velké a jediné průmyslové zóny, kde sídlí kromě Solodooru další firmy a je tam možnost rozvoje. Pokud by se objekty staly památkou, stěží by je někdo koupil. "O využití administrativní budovy a vily bychom se bavili až po rozhodnutí ministerstva," dodal. Není jasné, kdo by hradil úpravy a provoz možného muzea sirkařství, o němž se diskutuje.

Podle velitele strážníků Libora Potužníka nejsou v objektech zásadní problémy s bezdomovci nebo drogově závislými. Z areálu sirkárny, který podle něj hlídá bezpečnostní agentura, už podle něj ale není co ukrást.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Staré zděné tovární komíny – hodnotné dědictví našeho národa

Staré zděné tovární komíny – hodnotné dědictví našeho národa

Tovární komíny změnily tradiční obraz světa. Vysoké komíny, jako samostatné a volně stojící objekty, se začaly stavět v 17. století a rozšířily se až na prahu 19. století. Byly sice jen funkčními stavbami, ale i tak se postupně staly nositeli silné symboliky změn, které se udály během průmyslové revoluce.

REKLAMA