REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

V polovině května bude v Praze diskuse o kritizovaném "maršmelounu"

V polovině května se bude v prostorách Anežského kláštera v Praze diskutovat o budoucnosti nedaleké parcely, na níž má vyrůst kritizovaný projekt zvaný maršmeloun. Veřejnou diskusi pořádá Národní galerie, která klášter spravuje, a Institut plánování a rozvoje (IPR). Zúčastní se jí politici, architekti, památkáři i developer.
Zdroj: Fotolia.com © Alessandro Capuzzo

Šestipatrová budova, která má vyrůst u zdi historického Anežského kláštera v pražské památkové rezervaci, vyvolala v posledních dnech prostesty stovek lidí. Kvůli stavbě by totiž mimo jiné musela padnout zeď kláštera. Zastánci projektu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu.

Pro kontroverzní stavbu, o níž jedná investor 17 let, před časem úřady vydaly územní rozhodnutí. Loni v prosinci požádal developer o stavební povolení. Odpůrci stavby odkazují na zamítavé stanovisko ministerstva kultury a připomínky Národního památkového ústavu (NPÚ). Projekt ovšem v minulosti získal souhlas magistrátních památkářů.

Dům navrhl respektovaný architekt Zdeněk Fránek. Projekt se několikrát měnil. Fasáda s okny a balkony seskupenými do tvaru "smajlíků" měla být původně v růžovobílé barvě. Lidé jí proto začali přezdívat maršmeloun podle stejně barevných bonbonů marshmallows. Posléze investor od takové podoby ustoupil a plánuje ji v tlumených šedých tónech. Na pozemku dříve stával bytový dům, který byl vybombardován za druhé světové války.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA