REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Dům u kostela sv. Haštala má územní rozhodnutí, lidé se odvolali

Šestipodlažní bytový dům u kostela sv. Haštala v historickém centru Prahy, který by měl stát v proluce mezi ulicemi U Obecního dvora a Ve Stínadlech, získal územní rozhodnutí o umístění stavby. Vydal ho úřad Prahy 1. Lidé proti němu podali pět odvolání, protože úřad nevypořádal všechny jejich připomínky. Investor o vydání územního rozhodnutí požádal v roce 2009, magistrát už jej jednou zrušil.
Dům u kostela sv. Haštala má územní rozhodnutí, lidé se odvolali

V plánu jsou dvě podzemní podlaží s garážemi a šest nadzemních podlaží. Ve směru do ulice má dům mít šikmou střechu krytou pálenými taškami, zbytek střechy bude plochý. Uliční fasády mají mít velkoformátová okna.

Původním investorem je společnost Luma, která požádala o územní rozhodnutí v roce 2009, původně chtěla stavět hotel, pak bytový dům. Poté pozemek přešel na společnost Haštal Invest. Územní rozhodnutí je podmínkou vydání stavebního povolení. Ve stejném bodě ale už proces povolování stavby byl v roce 2011. Magistrát jako odvolací orgán ho o dva roky později v celém rozsahu zrušil a vrátil úředníkům Prahy 1.

"Důvodem zrušení byla neexistence, respektive nevyužití závazného stanoviska orgánu památkové péče k stavební dokumentaci jako podkladu pro rozhodnutí," píše se v dokumentaci k rozhodnutí.

Podle podaných odvolání se úřad nevypořádal s námitkami nejméně sedmi účastníků řízení. Vadí jim například vliv stavby na krajinný ráz, její vliv na podzemní vody v souvislosti s dalšími stavbami povolenými v okolí nebo nerespektování stanoviska Národního památkového ústavu.

Jen několik desítek metrů od plánované stavby má vzniknout další objekt, který vzbudil nevoli občanů. Vedle Anežského kláštera z první poloviny 13. století má stát bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. Fasáda s okny a balkony seskupenými do tvaru "smajlíků" měla být nejprve v barvě růžovobílé, proto jí lidé začali přezdívat "maršmeloun" podle stejně barevných bonbonů marshmallows, poté investor ustoupil a plánuje ji v tlumených šedých tónech. Na pozemku dříve stával bytový dům, který byl rozbombardován za 2. světové války.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška