Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Francie zavádí standard zelených střech pro všechny nové administrativní budovy

Francouzský parlament přistoupil v březnu 2015 ke schválení zákona, která ukládá jako povinnost všem provozovatelům nově stavěných komerčních objektů osadit jejich střechy alespoň částečně solárními panely nebo vyhovujícím typem vegetačního pokryvu. Zelené střechy a solární elektrárny se mají stát novým standardem komerčních budov.
Francie zavádí standard zelených střech pro všechny nové administrativní budovy

Zelené střechy mají zvýšit izolační potenciál budov, snížit množství tepla potřebné k vyhřátí budovy v zimě a v letních měsících mají naopak pomoci interiér ochladit. Významným důvodem pro povinnou instalaci přiměřeného vegetačního pokryvu na střechách je i fakt, že osazená zeleň je schopna částečně zadržet srážkovou vodu. Francouzská města se jen těžce vyrovnávají s občasnými přívalovými dešti, které zahlcují kanalizační systém a způsobují výpadky provozu čistíren odpadních vod a místně pak vyplavení kanalizace na úroveň ulice. Sukulentní rostliny, xerotermní trávníky a nízko-rostoucí byliny mají vytvořit nový prostor pro život a celkově zvýšit biodiverzitu urbánního prostředí.

Přijatý zákon je výsledkem dlouhodobého tlaku ekologických aktivistů na vládní zastupitele a parlament, a je jakousi střední cestou mezi požadavky ochránců přírody a reálným způsobem provedení záměru: původně se mělo jednat o střechy všech komerčních a administrativních objektů, tedy i těch již stojících, a komplexní pokryv střech. Ve výsledku se zákon týká jen budov vybudovaných po přijetí zákona, a provozovatelé se mohou rozhodnout mezi částečným osazením střechy zeleným pokryvem, nebo instalací solárních panelů. Zelená džungle tedy na střechách nevznikne, ale i tak by mělo dojít k výraznému zlepšení kvality života obyvatel francouzských měst.

Na zelených střechách by neměli tratit ani provozovatelé, životnost střechy s vegetačním pokryvem se má díky tomuto opatření údajně 2-3x prodloužit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Jaké to asi musí být, trávit život v obřím origami? Ptejte se obyvatel domu, který na předměstí Soulu vytvořili IROJE KHM Architects Slovní spojení „Hwa Hun” v korejštině značí Kvetoucí nebo též Květinový dům. Podívejte se na kreativní návrh architektonického studia IROJE KHM Architects, konkrétně jeho…