REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Developeři postaví o 7,6 % více průmyslových prostor než loni

Česko je pro investory stále velmi atraktivní zemí. Ředitelé developerských společností potvrzují rostoucí poptávku po průmyslových halách i logistických parcích. V rámci celé ČR stoupne poptávka v letošním roce o 7,6 procenta, přičemž v Praze o 5,3 procenta.
Developeři postaví o 7,6 % více průmyslových prostor než loni

Developerské společností se budou snažit poptávku ve stejné míře uspokojit. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q1/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

V České republice vyrostou další průmyslové haly a logistické parky. Průmysloví developeři budou mít v letošním roce víc práce než v tom loňském. Podle Studie developerských společností Q1/2015 se v rámci celé ČR postaví o 7,6 procenta více budov než v roce 2014. Stejným tempem poroste i poptávka. V hlavním městě by měla být nabídka i poptávka o něco málo nižší, přesto však budou rostoucí objemy zajímavé (+ 5,3 procenta).

„Průmyslový development je úzce spojen s očekávaným ekonomickým vývojem v ČR a okolních zemích. Průmyslové podniky predikují zlepšení ekonomického vývoje, a proto plánují, nebo již zvyšují, své současné kapacity a využívané výrobní i logistické plochy. To je samozřejmě dobrou zprávou pro průmyslové developery, kteří tím mají zajištěn růst počtu pronajatých ploch, které chtějí dále navyšovat,“ vysvětluje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

„Investice do logistických nemovitostí byly v uplynulém roce rekordní. Zájem zohledňuje výnosnost tohoto typu nemovitosti i potenciál pro budoucí růst. Tento růst přichází především v důsledku expanze existujících nájemců," uvádí Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG v České republice.

Vzhledem k rostoucí poptávce porostou v letošním roce také nájmy, jak předpokládají dvě třetiny (66 procent) ředitelů developerských společností. Polovina z nich si myslí, že to bude do tří procent, druhá polovina odhaduje ještě vyšší zdražení. „Poptávka roste, zejména po logistických halách a průmyslových parcích. Obsazenost je celkově na velmi vysoké úrovni. Česká republika se nachází na velmi výhodném strategickém místě. U developerů se stále častěji objevuje požadavek na kvalitní, například, nízkoenergetické prvky nebo solární fasády, které v budoucnu majitelům či nájemcům ušetří náklady na provoz,“ potvrzuje Branislav Bačo, Business Manager Ruukki CZ, SK.

„Nájemné se bude dále zvyšovat, a to zejména v regionech jako je Praha nebo Plzeň, kde se možnosti nové výstavby brzy vyčerpají a kde současná zásoba nájemních prostor nebude stačit poptávce. Průměrné tržní nájemné v České republice tak celkově rovněž vzroste,“ vysvětluje Jaroslav Kaizr, Business Director, CTP Invest, spol. s r.o. „Dle našeho názoru zůstane v dalších letech zachována současná úroveň nájmů na pražském trhu, naopak v regionech západních a severních Čech očekáváme mírný růst,“ říká Tomáš Míček, ředitel P3.

Podle nejnovějšího výzkumu je hlavním trumfem průmyslových developerů atraktivní poloha České republiky. V budoucnosti se budou zákazníci zajímat především o standardy projektu, lokalitu, kde je postavený, a také o prostorovou efektivitu budovy. „Při auditech staveb u realitních transakcí, a také rovněž při optimalizaci návrhů, cítíme důraz investorů na nadstandardní pracovní podmínky v kancelářských částech hal. Myslím si, že je to dáno zvýšeným objemem volných prostředků ve společnostech,“ říká Pavel Štáf, ředitel Bytecheck Commercial.

„Růstem celkového výkonu národního a mezinárodního hospodářství a zvyšováním atraktivity České republiky pro zahraniční i české společnosti (zjednodušení daňového systému, snížení daňové zátěže, snížení ceny práce, atd.). To by mělo pro firmy v regionu generovat nové obchodní příležitosti a umožnit růst těch stávajících, což by se mělo pozitivně odrazit v potřebě nových průmyslových prostor,“ vysvětluje David Plzak, Development Manager, SEGRO CR, s.r.o.

Jak doplňuje Viliam Záthurecký, ředitel Leis a. s.: „Klíčovým faktorem je podpora vlády v oblasti investic a podpory inovací.“ To potvrzuje i Klára Fritsch, Commercial Director, PANATTONI EUROPE: „Klíčem je vývoj české, respektive evropské ekonomiky. Poptávku po průmyslových nemovitostech u nás na jedné straně táhne automobilový průmysl a na něj navázaná logistika, na straně druhé pak retail a e-commerce. Čili poptávka po nemovitostech bude záviset na ochotě spotřebitelů utrácet; roli může sehrát i geopolitická situace.“

Stejně jako při stavbě bytů nebo kanceláří se i průmysloví developeři potýkají s neúměrným protahováním schvalovacích řízení ze strany úřadů. Dvě třetiny firem (67 procent) označily takovýto postup ve většině případů za běžnou praxi. Jako další výrazný problém byly označeny námitky organizací proti stavbám. Takové námitky jsou však podle nadpoloviční většiny (56 procent) dotázaných ve většině případů účelové.

„V developmentu je škoda, že si politici udělali z developerů volební terč, byť je naprosto zřejmé, že 99 % staveb/budov bude postaveno soukromým sektorem. Kvůli tomu nám nasazují psí hlavu, kterou ve společnosti přiživují. Skutečnost je taková, že kvůli totální nekompetentnosti lidí, kteří tvoří zákony a vedou kdejaké město, vzniká stav, kdy se HMP pře s MMR o platnost/neplatnost základních předpisů, kterými se má celý trh řídit,“ říká Jakub Sklenka, předseda představenstva Reflecta Development, a. s.

„Soukromé investice díky developerským projektům výrazně posílily. Komplikované legislativní procesy ale často zpomalují nebo dokonce dokáží zastavit projektovou přípravu. Existují i případy, kdy tyto procesy odradily některé investory od dalšího působení v Česku,“ doplňuje Vladimír Steiner, provozní ředitel společnost Schindler CZ.

Nabídka ze strany developerů, ale i poptávka ze strany zákazníků, poroste také v roce 2016. Ředitelé společností plánují vystavět o 7,6 procenta více budov v rámci celé ČR, a o 4,7 procenta více průmyslových objektů v hlavním městě. V Praze bude poptávka kopírovat nabídku (růst o 4,7 %). V rámci celé ČR se poptávka zvýší o 7,1 procenta.

CEEC Research

logo
Dobřejovická 385
252 43 Průhonice

e-mail: kontakt@ceec.eu

web: www.ceec.eu

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Stavba rodinného domu, ilustrační obrázek, fotolia.com

Zájem o půjčky na bydlení mladým klesá, proti loňsku je třetinový

Zájem o půjčky na bydlení pro mladé lidi nadále klesá. Průměrný měsíční objem žádostí letos do konce září proti loňskému roku klesl na necelou třetinu. Loni byl 148 milionů korun, letos 45 milionů. Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), které má ČTK k dispozici. Podle ministerstva pro místní rozvoj ...

Stavební produkce v srpnu meziročně klesla o 3,7 procenta

Stavební produkce v srpnu meziročně klesla o 3,7 procenta

Stavebnictví v srpnu meziročně kleslo o 3,7 procenta, zatímco v červenci vzrostlo o 6,5 procenta. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů byla srpnová stavební produkce v Česku meziročně o 2,4 procenta nižší. Produkce v pozemním stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

SŽDC v příštím roce investuje do modernizací nádraží 720 mil. Kč

Správa železnic plánuje v příštím roce investovat do rozsáhlých modernizací nádražních budov přes 720 milionů korun. Letos to zatím bylo kolem 405 milionů korun. Organizace vypíše také tendry na kompletní rekonstrukci 23 budov. Na dnešní konferenci Nádraží 2019 to řekl náměstek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ...

Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Daň z nabytí nemovitosti se bude platit, Sněmovna ji nezrušila

Daň z nabytí nemovitosti se bude vybírat i nadále. Sněmovna včera odmítla návrh Senátu, který chtěl daň zrušit. Podle některých senátorů je tato daň nemorální. Senát chtěl zrušení daně vložit do poslanecké novely, která osvobozuje od daně první prodej bytů v rodinných domech. Sněmovna novelu stvrdila se zmíněným ...

Bytový dům, ilustrační obrázek © fotolia.com

Česká republika byla varována před situací na trhu s byty od ESRB

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu pro celkem 11 zemí, včetně České republiky. Podle svého dnešního prohlášení ESRB posoudil sektor rezidenčních realit v členských státech EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku a v ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA