REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Pro jaké domy se vyplatí mikrokogenerace?

Mikrokogenerace je společná výroba elektřiny a tepla a v ČR je to stále poměrně neznámé téma. I když jednotky mají relativně malý výkon, vyrobí poměrně velké množství elektřiny i tepla. Proto je mikrokogenerace vhodná až od určité velikosti objektu.
Pro jaké domy se vyplatí mikrokogenerace?

Zásadní podmínka je, aby veškerá vyrobená energie byla spotřebována v místě instalace mikrokogenerace, protože prodej elektřiny do sítě je ztrátový a vyplatí se jen ve zcela specifických podmínkách.

Výkony 6 kWe / 13,5 kWt vypadají vhodné i pro rodinný dům, ale to je velká mýlka. Pokud si vynásobíme výkon počtem hodin, pak se dostáváme na 26 400 kWhe/rok a 59 400 kWht/rok. Jedná se o čísla, která jsou na hony vzdálená potřebám rodinného domu. Zpravidla je rozhodující zimní provoz jednotky, protože většina objektů není schopna využít odpadní teplo z kogenerace mimo topné období. Pokud by byl zajištěn odběr tepla v průběhu celého roku, pak se návratnost investice výrazně zkracuje. Při posuzování návratnosti investice je třeba počítat i s náklady na pravidelnou povinnou údržbu jednotky.

Obecně se dá říci, že naše jednotky se hodí všude tam, kde začíná tepelná ztráta na cca 50 kW, a roční celkové náklady na teplo a elektřinu dosahují okolo 350 tis. Kč/rok/bez DPH.

Typická instalace

Jednotky jsou určeny pro menší objekty a areály firem a nejčastěji se používá v objektu 1 kogenerace. EC POWER dodává ucelený systém řešení, což výrazným způsobem eliminuje chyby při návrhu celého systému. Vždy je nutná akumulační nádoba 500 l až 1000 l, pokud to objekt vyžaduje větší akumulaci, dávají se akumulační nádoby do baterií. Minimální požadované spotřeby, kdy se mikrokogenerace vyplácí a vhodnost podle stávající kotelny nebo podle ztráty objektu. 

GAS KOMPLET s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Topenářské služby

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Pro revizi a kontrolu spalinových cest platí nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Informace šířené některým tiskem, že toto nařízení ...

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit kusovým dřevem v kamnech či krbu není věda, přesto je však nezbytné dodržovat pravidla správného topení. A to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí a ohledu na topidlo, ale ...

REKLAMA
REKLAMA